Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
336
 

Kamu çalışanları grevdeydi...

Kamu çalışanları grevdeydi...
 

Türkiye’de hayat durdu. Kamu çalışanları 12 Eylül ’80 sonrası 1 Aralık 200’de yaptığı grevle birlikte en geniş katılımın olduğu grevi yaparak ekonomik ve demokratik taleplerini ülkenin her yerinde alanlara çıkarak gücünü gösterdi.

 

Kamu çalışanlarının ekonomik, demokratik taleplerini karşıla(ya)mayan iktidar, 23 Mayıs’ta iş bırakıp alanlara çıkan memurların uyarısını görmezden gelemez. Yıllardır uyduruk enflasyon hesapları ile aldatılan memur, kendilerine önerilen zam oranlarının sadece son aylarda elektrik ve doğalgaza yapılan zamları karşılamadığının bilincinde. İktidar tarafından yapılan buçuklu tekliflerin memur tarafından “dalga geçmek” olarak değerlendirildiği tartışma götürmeyecek biçimde ortada.

 

Köprülerin altından çok sular aktı. AKP’nin uyguladığı ekonomi politikalarının sadece sermayenin çıkarını gözettiği, sağlıkta dönüşüm adı altında uygulanan politikaların sonucunda kaliteli sağlık hizmeti almanın olanaksızlaştığı, can acıtmaya başladığı birebir yaşanıyor.

 

Ah, Yunanistanlı  memur kadar maaş alsak…

 

Başbakan tarafından “Memura yüksek zam verirsek Yunanistan gibi oluruz!” diyerek Türkiye’deki öğretmenin dört/beş katı fazla maaş alan Yunanlı memur üzerinden buçuklu zamlara razı etme “kasaba politikacılığı/kurnazlığı” iş görmüyor. Yunanistan’ın asgari ücretlisi kadar bile maaş alamayan Türkiyeli memur artık gözünü açtı!  Kamu çalışanı dünyada neler olup bittiğini Başbakan ve onun Maliye Bakanı’ndan çok daha iyi görüyor. Hele iktidarın ODTÜ’yü başarıyla bitirmesi ile pazarlanan parlak çocuğu, Babacan’ın açıklamaları “kayınbiraderi 28 bin dolar maaş ile Dubai Türkiye Tanıtım Ofisi’nde işe yerleştirildiği” haberleri güncelliğini korurken komiklikten öte memura “ayıp” oluyor.

 

Dünyanın bilmem kaçıncı ekonomisi, büyüme rekoru kıran, ulusal geliri 10 bin bilmem kaç dolar olan Türkiye, memurun ‘insanca yaşayacak ücret’ talepleri dillendirilince hızlı bir biçimde üçüncü dünya ligine düşüverdi.  Artık ortaya konulan filmin adını Dallas veya Yalan Rüzgârı olarak koyun. Adı ne olursa olsun ortada bir filim dönüyor ve memur filmi eline bir şişe gazoz/simit parası tutuşturularak seyretmeyi is-te-mi-yor!

 

AKP’nin başarısı!

 

AKP iktidarını hep eleştirecek değiliz ya, haklarını teslim etmeliyim; farklı görüş ve düşünceden, sendikalardan kamu çalışanını iş bırakarak alanlara çıkarma becerisi(!) ni takdir ediyorum. 12 Eylül referandumu öncesi evet demek için canhıraş bir biçimde tv, tv gezip “Nikah masasında bile bu kadar istekli evet demedik” diyen yandaşlarını bile sokağa çıkardılar, alkış (!) 

 

Liberal/yandaş kalemşörler grevi “ergenekon’un sendikalardaki yapılanmasına bağlamasınlar!

 

Komplo teorilerine alıştık artık, iktidarı zora sokacak her gelişmeyi “Ergenekon” a dayandıran malum gazeteciler(!), figürler ister misiniz memurun haklarını ve taleplerini dillendirdiği  23 Mayıs 2012 Grev’ini de  “Ergenekon’un sendikalardaki yapılanmasına” bağlasınlar! Vallahi olur mu olur! Ottan, çöpten “örgüt çıkaran” bunu da yapar.

 

Memur sendikaları/yönetimlerinin yol haritası ne olacak?

 

Kamu çalışanlarının haklı grevi Türkiye’de sendikaların önüne yol haritasını net bir biçimde koydu.  Memur bedel ödemeyi göze alarak tarihsel sorumluluğunu yerine getirdi, karşılığında iktidar tarafından dikkate alınmasını talep etti. Sürecin kazanımlarını görmek istiyor.

 

Soru şu;” Sendikalar/yönetimler mücadeleyi kazanım elde edinceye kadar sürdürecekler mi, yoksa Olağan Genel Kurulları gelip çattığında, uzun faaliyet raporlarında “80 sonrasının en önemli grevini yaptık” diye söz ederek, delegelerden yeniden seçilmelerini isteyecekler mi?

 

Olması gereken aslında çok açık,  memurun haklı taleplerini kazanıma dönüştürmek, önderlik etmek sendikaların acil ve ötelenemez ödevi olarak somutlaşıyor. Üyelerinde sendika yönetimlerini baskılaması gerekiyor.

Kamu çalışanlarının grevleri ile ilgili ayrıntılı haberler için:

 

http://www.kamudanhaber.com/sendika/egitim-sen/kesk-eyleminden-notlar-h95258.html

 

http://www.kamudanhaber.com/sendika/egitimbir-sen/memursen-eyleminden-notlar-h95249.html

 

http://www.kamudanhaber.com/sendika/turkegitim-sen/kamusen-eyleminden-notlar-h95248.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam, lafin kisasi ne diyon simdi; Iktidar ve basbakan yanlis yapti, tovbe tovbe carpilacan simdi!!! Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 24.05.2012 2:21
Cevap :
Ben efsunluyum:))...  24.05.2012 13:51
 

Türkiye Gençlik Birliği'nin 19 Mayıs'ta yüzbinlerce gençle yaptığı büyük şölenden sonra bu grev hükümeti baya sarsmış olmalı...

Aykutalp Avşar 
 24.05.2012 2:17
Cevap :
Göreceğiz gelişmeleri...  24.05.2012 13:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 809
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster