Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Nisan '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
678
 

Kamu İktisadi Teşebbüslerinin (KİT) zararları?

Kamu İktisadi Teşebbüslerinin (KİT) zararları?
 

Kamu İktisadî Teşebbüsü (KİT) kavramı devletten devlete değişmekle birlikte, genel olarak kamusal kaynakları kullanmak yoluyla ekonomik alanda faaliyet gösteren Devlet Kuruluşlarnı ifade eder. Tanım bu ama tanıma ne kadar sadık kalınabiliniyor? 

Hazine Müsteşarlığı KİT'lerin 2011 yılına ilişkin görev zararlarını açıkladı.
 
KİT'lerin önceki yıldan devreden görev zararı 3 milyar 917,2 milyon lira olarak gerçekleşirken, toplam ödeme ve mahsup tutarı da 2 milyar 723,6 milyon lira oldu. Devreden bakiye ise 3 milyar 165,3 milyon lira olarak hesaplandı.
 
KİT'lerin görev zararlarına bakıldığında en fazla borcun 963,3 milyon lira ile Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO), en az borcun ise 4,2 milyon lira ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne (DHMİ) ait olduğu görülüyor. 
 
Tanıma göre kamusal kaynak kullanılacak yani bildiğim kadarıyla en ucuz kaynak. yanılıyorsam düzeltin. E bu kadar ucuz kaynak varken zarar etmek nasıl bir mantıktır?   Hani şu ekonominin düzelmesi ile övünen arkadaşlara soruyorum düzelen ekonomide nasıl zarar ediyorsunuz? TMO'nun zarar etmesi yani toprağın zarar etmesi ne kadar mantıklı? TMO zarar ediyorsa üretilen tarım ürünlerinin ihtiyacı karşılamadığı görülür yani bir kısım ürübleri ithal ediyoruz ama yurt içi fiyata satıyoruz? E hani tarımı da kurtarmıştınız ne oldu?  Ülkede tarım da elden gitmiş devlette elden gitmiş. 
 
Konuyla alakasız ama örnek vereyim de neden zarar ettiği anlaşılır belki. Vakti zamanında iş başvurusu için lazım olan nüfüs kayıt örneğini almak için valilikte ki birime gittim. Bir memur tc numaram ile çıkarttı başka bir memur onayladı 3. memur çayını içti. Ama daha bitmedi başka odada müdür varmış onunda imzası lazımmış. Oraya da gittim e tabi müdür ortalıkta yok başka bşr memur müdür imzasını attı. Kaç kişi etti? Yatan müdürle beraber 5 kişi. E anlattığım işi kaç kişi yapar 1 kişi diğer dördü ne yapar peki? Senin benim vergimle, haşkın kaynağı ile yatar.
 
Atsız ustanın dediği gibi ''Vatan hainliği sadece askerde olmaz, derse geç giren öğretmende, hastasını bekleten doktorda vatan hainidir.'' Anlayana ...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 939
Kayıt tarihi
: 10.02.12
 
 

Artvin- Hopa doğumluyum.elektrik-elektronik mühendisiyim. İşten fırsat buldukça kendimce yazdığım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster