Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '07

 
Kategori
İnsan Kaynakları
Okunma Sayısı
752
 

Kamudaki kaliteli personeli ne yapmalı?

Kamudaki kaliteli personeli ne yapmalı?
 

İnsan kaynağı işletmelerin, olmazsa olmazları arasına gireli yıllar oldu. Eskiden eleman alınır yetiştirilir ve o süreçte o işler yapılırken ciddi zaman ve mali kayıplar olurdu. Şimdi bu kayıpları azaltmak için önceden oluşturulan bir insankaynakları veri deposu ve onlarca şirket var bu işlerle ilgili. Fakat piyasada yeterli kalifiye iş gücü yoktur, buda bilinen bir durum. Peki ne yapılabilir?

İşte burada gözden kaçan ciddi bir kaynak var. Kamuda çalışan personel. Nedense hiç göze görünmez ve değerlendirilemez. Kaldıki kamu da çalışan vasıflı ve kaliteli iş gücü de arayışlara girmez ve bu iki kesim biribirinden bihaber çalışır gider. Ortada muazzam bir insan gücü kaybı oluşur.

Buna yönelik yapılacak çalışmalar özel sektöre çok ciddi katkılar sunacağını söylemek mümkün. Çalışma disiplini, yasalara hakim olma, iş akışını iyi yönetebilme, işin gereklerine göre davranabilme gibi özellikler kamuda çalışan kaliteli personelin avantajlarını oluşturur. Çoğu verilen işleri yetersiz bulur ve verimsiz çalışma koşullarından şikayet eder. (tüm personelin iyi olması mümkün değil, iyi olanları bulmaktır önemli olan)

İdareci konumunda olan personel iş yaparken verimliliği ve üretkenliği tartışılabilir. (nadiren iyi yöneticiler olsada) . bunun nedeni liyakat değil siyasal iktidarların tercihlerinin sonucudur. Fakat bu insanlar koordinayon işlerini başarabilirlar. Çünkü siyasiet ve kamuda çok sayıda insanla ilişkileri vardır.

Kamuda çalışan asıl nitelikli personel ise kendilerini dar bir çembere hapsetmiş, dışarıyla bağları hemen olmayan ve çoğunluklada zeki, çalışkan ve yaptığı işi iyi yapan bir gruptur. İşte iş dünyası bu kişileri keşf edip iş hayatına katabilirse çok dinamik ve iyi iş yapar hale gelebilir. Yeniliklere açık ve kendi emekleriyle bir yere gelen bu kişiler ne yazıki kamuda çok atıl bir vaziyette verimsiz olarak çalışmaktalar.

İnsankaynakları şirketleri bu insanları çalışma hayatına kazandırmalıdırlar bence. Bu konuda ciddi bilimsel bir araştırmaya ihtiyaç vardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok önemli bir konuyu çok açık ve net olarak ele almışsınız.Uzmanlar nedense içinden çıkamayız endişesi ile kamu mağdurlarının sorunlarına el atmıyorlar.Ben de kamuda aradığını bulamayan yöneticilerden biriyim.Havacılık sektörünün iki güzide kuruluşunun özelleştirmesi sonucu Daire Başkanı olarak10 yıl emek verdikten sonra Devlet Personel Teşkilatının bir tık ıyla kendimi Kamu Üniversitesinin bahçesinde buldum.Aylarca arayan soranım olmadı.Sonradan keşfedildim ,geçmiş hizmetlerim gözardı edilerek şef likten başladım müdürlüğe geldim. Satınalma,personel,yapı işleri gibi birikimlerim dikkate alınmaksızın tanıtm ve halkla ilişkiler gibi bir birimin kuruluşu ile temsili bana nasip oldu.Yıllarca başarıyla bu misyonu taşıdığıma inanıyorum.Bu görev de kariyerim için bir başka deneyim oldu. Yaklaşık on yildır süregelen ve kamuda geçmiş deneyimlerimi değerlendirebileceğim yeniden bir başlangıcı nasıl başlatabilirim.Yönetim Danışmanlığı formasyonum da bulunduğunu dikkate alarak bana öneriniz n

Bülent Çinsar 
 07.02.2007 9:28
Cevap :
bu konuda insan kaynakları firmalarıyla görüşebilirsiniz. yada direk ilgili olduğunuz alanlarda faaliyet gösteren firmalara başvurabilirsiniz. onlar sizi bulamıyorsa siz onlara kendinizi tanıtın. bol şans ve kolaylıklar diliyorum size. umarım aradığınızı bulabilirisiniz. sevgiler.  07.02.2007 16:21
 

Gene çok önemli bir konuyu işlemişsin yazında.Yetişmiş eleman olmak sadece diplomaya bakmıyor elbette,en önemli beceriler çalışma hayatının içinde ediniliyor.Dediğin gibi kamu disiplininde çalışan insanlar,aslından dışardan göze batan azınlıktan çok çok farklıdır.Sorumluluk bilinci gelişmiş ve kendini yetiştirmiş donanımlı insanlar,çoğu zaman da kapasitelerinde çalıştırılmazlar. Çünkü kamu çalışma düzeninin eksikliği, donanımlı insanların değil de genelde siyasi desteği olan çalışanların yönetici pozisyonuna getirilmeleri bence.Dolayısı ile dediğin gibi,bir yerde yetişmiş eleman sıkıntısı çekilirken,bir yerde de yetişmiş eleman harcanması yaşanmakta.Ne diyelim,bu kadar zengin bir ülkeyiz.Sevgiler.

Doğa 
 26.01.2007 9:07
Cevap :
bende buna değinmeye çalıştım. katkın için çok teşekkür ediyorum.  26.01.2007 13:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2666
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster