Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Temmuz '10

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
2670
 

Kamuya ait sosyal tesisler ne zaman satılacak?

Kamuya ait sosyal tesisler ne zaman satılacak?
 

Sekiz yıldan beri iktidarda olan AKP’nin en büyük özelliği nedir?

Kamuya ait malları, yandaşlara babalar gibi satmak!

Geçen sekiz yıllık sürede, 80 yıllık Cumhuriyetin tüm kazanımları, ya uluslar arası kapitalistlere, ya da ülke içinde ve dışındaki yandaşlara satıldı.

Bu satışlar genellikle Ortadoğu kökenlilere yapılarak, bir yerlere mesajlar verilip, diyetler ödendi. Bildiğiniz gibi en son basına yansıdığı kadarıyla Suudi Arabistan Kralı uçakla yeşil dolarları getirip, iktidara destek olmuştu. Arabistan Kralı bir taşla iki kuş vurup, hem para kazanmış, hem de göz diktiği ülkenin yeşil alanlarından bir kısmının imara açılma sözünü almıştı. Şimdi diyet ödeme zamanı! İktidarın son dönemlerinde bazı özel ve güzel yeşil alanlar imara açılarak gereken yapılacak!

Bildiğiniz gibi ülkemizde çalışan kesim genellikle hayatından memnundur! Nasıl olmasın ki? Bu işsizlikte, devlet kapısına kapağı atmış, en azından belli bir gelir ve sosyal güvence var! Devletimiz sosyal devlet değil mi? Anayasamızda öyle yazıyor diyenleriniz olabilir. Doğru Anayasamızda Devletimizin Demokratik, Laik ve sosyal hukuk devleti olduğu yazıyor. Ancak bu kurallardan hangisi uygulanıyor? Bizde sosyal hukuk devletliği, seçim zamanı kalitesiz kömür, bozuk, son kullanım tarihi geçmiş gıda maddesi dağıtmak anlamına geliyor. Seçim bitti, sosyal devlet rafa kalktı!

Hele emeklilerimiz öylesine refah içindeler ki, yıllık iki kez yurt dışı tatiline çıkıyorlar(!) O nedenledir ki, gezmekten yorgun düşüp, erken yaşta hakkın rahmetine kavuşarak, Sosyal Güvenlik Kurumunun kara geçmesini sağlıyorlar!

Bildiğiniz gibi çalışanlar için bakanlık bünyesinde sosyal devlet olmanın gereği, sosyal tesisler oluşturularak, çalışanların tatil yapması sağlanır. Her bakanlığın veya kurumun böyle tesisleri mevcuttur. En güzel tesislerde genellikle Türk Silahlı Kuvvetlerindedir. Hele Orduevleri! Dışarıdan kimseyi almazlar, subayların girdiği yere, astsubaylar giremez!

Bu zamana kadar tüm kamu kurumları bir bir babalar gibi yandaşlara satıldı! Şimdi kamuya ait sosyal tesislerin satılmasına sıra geldi. Bundan böyle kamuda çalışanlar tatil için yurt dışına çıkacaklar! Tabi tatil ödeneğini, sosyal devletimizin para kaynağı Maliye Bakanlığı karşılayacak!

Maliye Bakanlığı Kamuya ait sosyal tesisleri satarak, memurlarımızın yurt dışı tatilleri(!) için kaynak yaratma peşinde!

Evet, gelelim biz asıl konumuza;

Kamu kurumlarına ait dinlenme tesisi ve kampların satılacağına ilişkin yıllardır süren tartışmada yeni bir boyuta gelindi. Maliye Bakanlığı, kamunun elindeki sosyal tesislerin satışı için harekete geçti. İngiliz Vatandaşı Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek dün basına yaptığı açıklama ile ilk etapta satılacak tesisleri açıkladı.

Tüm kamu çalışanları güzünüz aydın! Bundan sonra İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Muğla ve Bursa’daki köhne tesislerde tatil yapmayacaksınız! Bundan böyle beş yıldızlı(*****) otellerde, hatta Başbakan gibi yedi yıldızlı(*******)otellerde tatil yapacaksınız! Çünkü yukarıda saydığımız illerdeki sosyal tesisler bakanlıkça 2-6 Ağustos tarihlerinde satışa çıkartılıyor.

Ülkemizde ne kadar sosyal tesis olduğunu biliyor musunuz?

Evet, İngiliz menşeli Bakanımız Mehmet Şimşek’in açıklamalarına göre; Hazine mülkiyetinde olup genel bütçeli kamu idarelerine tahsisli 779 sosyal tesis varmış. Bu tesislerin 300 bin yatak kapasitesi varmış.

Kamu sosyal tesislerinde, kurum personeli ve misafirleri tesislerde günlük en az 9.75 lira yemek ve 3.75 lira konaklama ücreti ödeyerek kalabiliyor. Misafirhanelerde ise kurum personeli her gece için en az 4.40 TL’den kalabiliyor. Sosyal tesislerin birçoğu, önceliği kurum çalışanlarına veriyor. Diğer kamu çalışanları ve sivil vatandaşlar ise bu tesislerden ücretini ödeyerek yararlanabiliyorlar.

Şimdi her şey dâhil misafir ağırlayan çok yıldızlı otellerimizin fiyatlarına bir bakalım. Bu otellerde kalan yabancı turistler günlük 15 ile 25 Euro karşılığında krallar gibi kalıyorlar. Eğer bu tesislerde yerli biri kalmaya kalkarsa, en az 100 Euro ödemek zorunda!

AKP iktidarı giderayak devletin elinde ne var yoksa yandaşlarına satacak. Bu güne kadar yarattığı yandaş zenginlere yenilerini ekleme peşinde.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

devletin kaynaklarını kullanıp sosyal tesislerinde benim verdiğim vergilerle keyf yapanlara bak..antalya alanya arası devlet sosyal tesisileri diye kullanan devlet bürokratlarına bak.. askeriyenin ordu evlerindeki ihtişamı dahi geçtiler.. bu millete yazık olmuyormu.. satılsın bu tesisisler üç kuruşa dahi satılsın..

mehmet ali bilginl 
 19.07.2010 11:04
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  20.07.2010 17:16
 

Ama hiçbirşey onları kurtaramayacak. Silivrinin gerçek müşterilerine kavuşacağı günleri özlemle bekliyorum. Saygı ve selamlar..

izmirli doksanyedi 
 14.07.2010 15:50
Cevap :
Merhaba Osman Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  20.07.2010 17:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3038
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster