Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '16

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
119
 

Kan aranıyor

Kan aranıyor
 

RESİM YANDEX GÖRSELLERİNDEN ALINMIŞTIR.


Çaresizlik insanların kapısına düştüğü zaman, canhıraş bir biçimde çözüm oluşturma gayretine giriliyor. Ağabeyim Korkmaz Başdere'nin ameliyatı vesilesiyle, hastanenin talebi doğrultusunda, zor bulunan 0 Rh (-) kanı temin etmek üzere, bütün akraba ve dost çevremizi haberdar ettik. Onların da ilgi ve paylaşımları ile, geniş bir alanda kan aranmasına başlandı. Çok şükür aranan kanları temin ettik ve bugün ameliyata alındı. Duyarlılıkla, keyfiyetten haberdar olup, telefon ve mesaj iletişimi ile destek veren herkese, içten teşekkürler sunuyorum.

Bu aralıkta, çare ve çözüm ararken, çaresizlerin içinde bulunduğu ruh hali ve yaşadıkları stres aklıma/gözümün önüne geldi. İnsani mülahazalar ışığında güç durumda olanlara yardım elini uzatmanın erdemini ve kazandırdığı mutluluk duygusunu tartışmaya ve tarife hiç gerek yoktur.

78 milyon nüfusu olan, deprem ve terör sorunlarını uhdesinde bulunduran bir toplumun, kan bulmak ve tedarikli olmak konusunda, donanımlı ve hazır olması gerekmektedir.

Televizyonlardan, radyolardan ve kalabalık mahallerin hoperlörlerinden ulaşan anonslardan, bir hayatı kurtarmanın telaşlı ifadeleri, duyarlı her bir vatandaşın kalbinde endişe ve hüzün oluşturmaktadır.

Peki hasta sahipleri gelişmiş ülkelerde aynı heyecan ve telaşı yaşamakta mıdır? Bu sorunun bir çözüm yolu olmalı diye kendi kendime düşündüm. Sağlık Bakanlığı'nın, benim tasavvurlarım doğrultusunda bir planlaması var mıdır, varsa, bunu hayata geçirmekte niçin beklenmektedir, sorularını ilgili ve yetkililere buradan soruyor ve yanıt bekliyorum.

Hepimizin malumu olduğu üzere, adres bildirimi ve tebligat kanunu hükümleri çerçevesinde, yeni bir düzenlemeye gidilerek, her vatandaşımızın, adres, telefon ve mail iletişim adreslerini, muhtarlıklara ve nüfus dairelerine bildirmeleri öngörülmüştür.  

Bu uygulamaya paralel olarak, Sağlık Bakanlığı da vatandaşlarımızın kan gruplarına ilişkin bilgilerin, bir merkezde toplanması doğrultusunda, bir yasa çıkararak, bu bilgileri bağlı bulundukları mahalledeki, ev doktorlarına bildirmekle mükellef olduklarını öngöremez mi?

Pek tabi dir ki, bu çerçevede, hastane ve sağlık kuruluşlarının,  ihtiyaç halinde, aranan kanla ilgili vatandaşlarımızla iletişim kurarak, kan temin etme sorunu  da aşılmış olur.


Öte yandan, konunun uzmanları, sağlıklı insanların, her iki ayda bir kan bağışında bulunmasının olanaklı olduğunu, kan vermede sorunu olmayan vatandaşlar için bu yola başvurmanın, vücudun  sağlıklı işleyişine ayrı bir katkı oluşturacağını dile getirilmektedirler.


Kan bağışında bulunmanın bir takım kriterlere bağlı olduğunu, yaptığım araştırmadan öğrenmiş bulunmaktayım. Bu bilgileri paylaşmayı da görev addederek aşağıda sunuyorum.

- 18-65 yaş arasında ve 50 kg üzerinde bulunan, sağlıklı olan herkes, 2 şer ay aralıklarla kan verebiliyor.

- Kan verirken, yorgun uykusuz olmamalı ve bir şeyler yemiş olmalı, yani tok karnına kan vermeli.

-Viral hepatit hastalığı geçirmiş olanlar, 10  yaşından sonra sarılık geçirenler, B ve C  türü sarılığı testlerle positif olduğu tespit edilen hastaların kan bağışı kabul görmemektedir. Ayrıca bu kişilerle, son 12 ayda cinsel ilişkide bulunmuş olanların da kan vermemeleri gerekmektedir.

-Son 12 ay içerisinde kan tranfuzyonuna (kan nakline) tabi tutulanlar kan bağışı yapamazlar.

-Diğer taraftan doku nakli, impulant (diş kemiğine diş yerleştirme), cildi deldirme (hızma ve kulak memesini deldirme), vücuda dövme işlemi yaptıranlar da 12 ay süre ile kan bağışında bulunamazlar.

-HIV virüsü pozitif olanlar, sedef hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçları alanlar ile, saç dökülmesi ve iyi huylu prostat tedavisinde kullanılan  ilaçları alanlar, keza beyin ameliyatı sonrası, dura mater grefiti  türünden ilaç alanlar,  (Kullanılan ilaçların kan vermeye giderken, hastaneye veya kan merkezine götürülmesinde yarar vardır)

-Kanama eğilimi olanlar, ömür boyu kan bağışında bulunamazlar.

-KRONİK; Bonşit, Nefrit, Böbrek, Kalp, Karciğer ve Epilepsi hastaları

- Diabet (Şeker hastaları) ve insulin kullananlar,

- 38 üzerinde ateşi olanlar ile grip, nezle  türü bulunanlar, 14 süre ile

- Baş ağrısı ve başdönmesi olanlar, bu rahatsızlıkları geçinceye kadar:

-Frengi hastaları

-Hayvan ısırıkların maruz kalanlar, test sonuçları belli oluncaya kadar,

-Endoskopik ve  Klonoskik muayene yaptıranlar 12 ay süre ile kan bağışında bulunamazlar.

(Bu açıklamaların dışında ilave edilecek hususlar olabileceğini düşünerek, hastalık ve akla gelebilecek mazereti olanların, kan merkezinden tamamlayıcı bilgi almaları  tavsiye olunur)
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçmiş olsun, gerçekten kan ihtiyacı olan hasta yakınları için kan bulabilmek büyük bir sorun, burda da vatandaşlık bilinci devreye giriyor. Senede 2 defa kan vermeye çalışıyorum, ailemizde sağlıkçılar çok olduğu için bu bilinç ister istemez gelişti:) ayrıca kan vermenin sağlık açısından da faydaları var. İnsanların kan verme konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Önemli bir konuydu elinize sağlık.

Selda Çakmak 
 28.01.2016 16:14
Cevap :
Saygıdeğer Selda hanımefendi, öncelikle sizi, kan vermek suretiyle, insan hayatının kurtulmasına olan katkılarınız için kutluyorum. Tabi ki bu bilincin toplumun bütün kesimlerine yansıtılması esastır. Ancak, söz konusu blogumda işaret ettiğim husus, devletin hasta yakınlarının telaşına gerek kalmaksızın, bütün vatandaşlarımızın kan gruplarını ve adreslerini kayıt altına alan ve bu kişilerle, anında temasa geçerek kanı kolayca temin etmelerine yönelik bir düzenleme yapmasıdır. Nitekim, bu yazımdaki görüşlerimi, Sağlık Bakanlığı sitesine bir mesajla ilettim. Temenni ederim, gerekli hassasiyeti gösterirler. İlginiz ve zaman ayırarak yolladığınız mesaj için teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım. Refik BAŞDERE   29.01.2016 0:37
 

Ağabeyiniz Korkmaz beye ve sizlere geçmiş olsun Refik bey kardeşim.En kısa zamanda sağlığına kavuşması için ben de duacıyım.Ömrü uzun olsun inşallah Korkmaz Başderenin ve sizlerin...Kan verme konusunda verdiğiniz bilgiler için de sağolun.Size ve tüm ailenize,tanıdık dost ve arkadaşlarınıza,cümle hepimize sağlık,huzur ve sorunsuz yarınlarla mutluluklar diliyorum.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 10.01.2016 13:45
Cevap :
Değerli Abbas bey, sizler de var olun, sağlık hepimiz için elde, dilde ve özde sağlansın.Kan konusu, arandığında gerçekten önemli bir hususmuş. Haberleşme ile, kan sağlamanın ötesinde, devletin alacağı tedbirlerle bu sorunun aşılabileceğine işaret etmeye çalıştım. Aslında bu düzenleme zor bir şey değil. Temenni ederim, bu sese kulak verirler. İlgi ve duyarlılığınıza, değerli yorumunuza içten teşekkürler. Bilvesile selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Refik   12.01.2016 1:13
 

Yazdıklarınız dikkate alınması gereken bir konudur. Kimin başına nerede ve ne zaman ne geleceği belli değilken! Biz çok yaşadık, oğlum 18 yaşına gelir gelmez 3 ayda bir kan bağışında bulunmaktadır. Bu anlamda çok mutluyum, tüm gençlere aynı duyarlılığı göstermesini diliyorum. Bağış yapanları da ayrıca tebrik ediyorum, yapılamayan tek şey "kan" imiş. Kardeşimin ameliyatında 10 kişi zar-zor bulundu. Ama kişilerde bilinç olmadığı için çoğu kanlar ziyan oldu, ayrıca geçen süre de...Ağabeyinizin tez vakitte eski sağlığına kavuşmasını diliyorum...Selam ve saygılarımı sunuyorum...

Sündüs Akkaya 
 10.01.2016 0:17
Cevap :
Değerli Sündüs hanım, dileklerinize çok teşekkürler. Öncelikle, fedakar ve vefakar oğlunuzu kutluyorum. Ne denli hayırlı bir iş yapıyor, can kurtaran bir faaliyeti ifa ederek, daha bu yaşta, yaşatmaya ve vatan savunmasına katkı bulunmaya çalışıyor. Allah istikbalini, varlık ve sağlığını ışıklar içinde daim kılsın.   12.01.2016 1:18
 

Sayın Başdere, öncelikle ağabeyinize sizin aracılığınızla geçmiş olsun diyorum. Size de böylesine çok önemli bir konuyu hatırlattığınız içinde ayrıca teşekkür ediyorum...Kan bağışı konusu gerçekten çok ciddi ve bilgi sahibi ve cesareti olması gerektiren bir konudur. Kızımın ve kız kardeşimin kalp ameliyatında tanık olduğum ve sizin ağabeyinizin grubu gibi zor bulunan bir grup (Arh -) kan grubu olan insanlar zaten çok nadir, bulmuşuz ama bir takım yanlış bilgilerden dolayı vermiyor. Ya da bazı nedenlerden dolayı veremiyor...Okullarda kesinlikle bu bilginin ders olarak verilip aynı bilinçte yetiştirilmeli. Kızımın ameliyatında yana yana çaresiz kan arıyoruz, yan odamızda eşi kalp kapağı değişimi olan hanım hemen oğluna sorgusuz sualsiz kan vermeye gitmesini söyledi. Nasıl bir insanlık örneği nutkum tutuldu. O an ki mutluluğumu size anlatamam, sözler yetmez! (1)

Sündüs Akkaya 
 10.01.2016 0:09
Cevap :
Güzel ve aydınlatıcı bilgilerle, yazıma katkınız için müteşekkirim. Allah kızınıza tezelden sağlık ve mutluluk nasip etsin. Korkmaz'ın durumu daha iyice. Bazı sorunları olmakla birlikte, aşılması yolunda dua ediyoruz. 4. günün hitamında yoğun bakımdan odasına çıkarıldı. Kan hayat demek, bu bilgiler ışığında kan verebilen herkesin çekinmeden katılımcı olmasını ve yetkililerin bizim görüş ve seslerimize kulak vermesini temenni ediyorum. Bilvesile selam ve saygılarımı gönderiyorum. Refik  12.01.2016 1:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 44
Toplam yorum
: 307
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 513
Kayıt tarihi
: 30.12.12
 
 

1947 yılında Erzurum'da doğdu. Başak burcundadır. Eğitimini  Ankara'da sürdürdü. DTCF Alman Filol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster