Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Şubat '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
761
 

Kan çekiyor deniliyor, sakın kanım kaynadı dediğimiz kimseler akrabamız olmasın

Kan çekiyor deniliyor, sakın kanım kaynadı dediğimiz kimseler akrabamız olmasın
 

“Sana kanım kaynadı” dediğimiz kimselerin “kan çekiyor” diye nitelediğimiz hallerle ilgisi var mı?

Hani filmlerde görürüz, örneğin bir çocuk adama kadına annesi babası gibi yakın davranır; ama aslında bu adam ya da kadın annesi babasıdır da bilmiyordur.

Öte yandan ilk defa karşılaşmamıza rağmen hemen kaynaştığımız kimselere de “sana kanım kaynadı” deriz. Şimdi burada kan çekiyor dediğimiz hal ile kanım kaynadı durumu arasında bir bağlantı olabilir mi?

İşte bu kanımız kaynayan kimselerle bilmediğimiz bir yakınlık akrabalık bağımız olabilir mi diyorum.

Ya şimdi aslında birbirlerini bilmeyen baba ile oğlun yıllar sonra karşılaşmalarında aralarında yakınlık olur mu onu da bilmiyoruz, filmlerde öyle deniyor. Eğer oluyorsa “sana kanım kaynadı” dediğimiz durumlar da dikkat çekici. Kanımız nasıl kaynıyor, nasıl bir yakınlık duyma bu?

Tanımadığımız etmediğimiz elin yabancısına karşı bir iki samimi davranışla bu yakınlık nasıl oluşuyor? Biliyorum ahlaki değil ama bu “kanım kaynadı” yı açıklayamadığımız için zorda kalıyoruz. Eğer kanı kaynamak sadece etkilenmeyse olabilir; ama iki yabancı insan kırk yıllık dost gibi oluyorlar. Belki yanılıyorum ama bu; davranışla, duyguyla olacak bir şey değil.

Tabii ki kan çekiyor ile kanım kaynadı arasında hiçbir bağlantı da olmayabilir. Aslında bu ikisini çokça duyuyoruz ama gerçekliğinden de emin değiliz. Belki beğenme, hayranlık vs de biz bunlara bağlıyoruz. Yahut da böyle şeyler hiç yok.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Korkut: Kan çekiyor veya kaynım sana kaynıyor. Bunlar bana hiç inandırıcı gelmiyor.Kim kime yakıştırmış ise dillerde sakız olmuş.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 26.02.2017 21:36
Cevap :
"Kan çekiyor veya kaynım sana kaynıyor. Bunlar bana hiç inandırıcı gelmiyor." Şu harbiliğin var ya öldürüyor beni.  01.03.2017 15:11
 

Merhabalar. "Kanım kaynadı" ya da "Kan çekiyor" dediğimiz yakınlaşma hissi; karşılıklı iki kişiden birinin ya da her ikisinin de karşılıklı pozitif enerji alıp verdiklerinin gerçeğidir. Aynı kanı taşıyıp akraba olduğumuz halde, kanımızın kaynamadığı, kanımızın çekmediği kişiler için ne diyebiliriz? Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 25.02.2017 18:23
Cevap :
"Aynı kanı taşıyıp akraba olduğumuz halde, kanımızın kaynamadığı, kanımızın çekmediği kişiler için ne diyebiliriz? " Beni zorda bırakan haklı bir soru.  25.02.2017 22:14
 

Merhaba, Maalesef bu kan çekme durumuna ben hiç inanmıyorum. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 25.02.2017 17:02
Cevap :
Ben de öyle...  25.02.2017 21:49
 

Merhaba Kerim Bey...Aynı ya da benzer şeyleri düşünmek ve konuşmak, tatlı dil,samimiyet, saygı gibi şeyler bizi karşımızdakine yaklaştırır...Ama, bu ilk intibadır. İlk anda "kaynayan kan" ilerde "soğuyabilir"...Birçok nedenden dolayı...Selamlar.

cdenizkent 
 25.02.2017 16:54
Cevap :
Biraz değişik açıdan yaklaşmışsınız...  26.02.2017 16:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5000
Toplam yorum
: 13158
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster