Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '15

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
580
 

Kan derinin altında neden Mavi görünür?

Kan derinin altında neden Mavi görünür?
 

Damarlar Neden Mavi Görünür?


 
Kan ve Damarlar
 
Kan Neden Mavi Görünür?
 
Küçükken kollarıma baktığımda gördüğüm ince-uzun, mavi-yeşil yollar çok ilgimi çekerdi. 
 
Parmağımla üstlerinden geçer, gittikleri yolu takip ederek nereye vardıklarını anlamaya çalışırdım.
 
Meraklı yavrusunun garip hareketlerini fark edip, olaya müdahale etme ihtiyacı hisseden güzel annem de, onların "damar" olduğunu yaşımın elverdiği kadar bilimsel bir şekilde anlattı.
 
Damarlarımın içinde mavi-yeşil arası bir renkte kan aktığını zannederek bir kaç yıl geçirdikten sonra, merdivenlerden düşüp dizimi yardığım gün, gerçeği de anladım.
 
DAMARLAR NEDEN MAVİ GÖRÜNÜR?
 
"Merakli Zihinler İçin Heyecan Verici Bir Yolculuk" sloganı ile sakin sakin durduğu rafta dikkatimi çekmeyi başarmış olan Robert Matthews'in "Örümcekler Ağlarına Neden Yapışmazlar" kitabını okurken bu konuya rastlayınca, işin aslını sizlerle de paylaşmak istedim.
 
Damarlarımızın mavi renkte görünmesinin tek sebebi, vücudumuza gelen ışığın bir kısmı derimizde emilirken, bir kısmının da yansıtılması ile ilgilidir.
 
1990'ların ortalarında, Dr. Lothar Lilge ve meslektaşları, Kanada'daki Ontario Lazer ve Işık Dalgası Araştırma Merkezi'nde bir araştırma yaptılar.
 
Bu araştırma, ışığın beyaz tene yansıdığında, daha uzun ve kırmızı dalga boylarının da daha derine nüfuz ettiğini ve sonuçta kan damarları tarafından yayıldığını gösterdi.
 
Sonuç olarak, deriden bir kan damarı içinden yansıyan ışık, nispeten yüksek oranda daha kısa, mavi-mor dalga boylarına sahip; işte bu da kanın gerçekten maviymiş gibi görünmesine sebep oluyor.
 
Özetle, "mavi" gibi yüksek enerjiye sahip dalga boyundaki ışıklar deri üzerinden daha çok yansıtılıp gözümüze geldiği için, damarlarımız mavi renkte görülüyor. İşin aslı bundan ibaret!
 
Bu etkinin koyu renk tenli insanlarda çok belirgin olmamasının sebebi de, ten renklerinden sorumlu melaninin, bu insanlarda, derinin yüzeyindeki neredeyse tüm ışık dalga boylarını yayması...
 
Hepsi bu.
 
Belki bir gün bir yerlerde lazım olur...
 
 
http://birsoranbirbilen.blogspot.com
 
Solohan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biz toplum olarak nedense bilimsel konulardan çok dedikoduya meraklıyız. Şunun kocası hanımına hangi arabayı almış. Bu yıl kim nereye tatile gidecekmiş falan. Durum böyle olunca da arabayı, uçağı başka milletler icad ediyor. Yazınız için tebrik. Sevgiyle.

Solohan 
 20.06.2015 18:56
Cevap :
Aynen katılıyorum, ama bir kişi bile,"Yahu hakikaten neden mavi görünüyor?" diye merak edip, şöyle bir göz ucuyla okusa, o da bir şeydir... Sevgiler  21.06.2015 0:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 38
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1410
Kayıt tarihi
: 20.05.15
 
 

Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. İzmirli. Kuşadası'nda yaşıyor. İnsan Kaynakları Müdür..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster