Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Nisan '07

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
25407
 

Kan grubunu söyle kişiliğini öğren

Kan grubunu söyle kişiliğini öğren
 

Bir yakınımıza ameliyat esnasında kan gerekliydi. Eşimle birlikte hiç tereddütsüz kan vermek üzere hastanedeydik.
Yan yana iki yatağa uzanıp hemşire kanımızı almaya başladığında bizim sohbetimiz de yine kanla ilgili oldu. Benim kan grubum “O” RH pozitif, eşimin ise “B” RH negatifti. Kan hakkında detaylı bilgiye sahip olmamakla birlikte kendi kan grubumun asil kan grubu olduğunu düşünürdüm. Bu düşünceme eşimin itirazı gecikmedi. Eşim kendi grubunun nadir bulunan kan olduğunu dolayısıyla da asıl kendi grubunun asil kan olduğunu söyledi. Biz en iyisi bunu internetten araştıralım dedik. Oldukça geniş bilgiler derledik. Arkadaşımdan gelen bir mailde ise kan grubuna göre kişilik testinden bahsediyordu. Yine derlediğimiz bu bilgiler arasında nerdeyse bütün bloglarda yazılan kan “grubuyla kişilik testi” vardı ve bizim de dikkatimizi çekti. (M.B. da yazan arkadaş var mı bilmiyorum. ) Bazı bölümlerini (özellikle kişilik testi ) sizlerle paylaşmak istedim.
Japonya İnsan Bilimi Araştırma Merkezi'nce yapılan araştırmaya göre insan kişiliğini kan grupları ele veriyor. Japon bilim adamı Masahiko Nomi'nin başlattığı, daha sonra da diğer bilim adamları tarafından geliştirilen araştırmada insanlar kan gruplarına göre 4'e ayrılıyor.
En eski kan grubunun "0" grubu olduğu belirtiliyor.

" 0 grubu "avcı", A grubu "çiftçi", B grubu "göçebe" ve AB grubu "modern" olarak değerlendiriliyor.
Kan gruplarına göre kişilik tahlili

0 grubu: Kendine güven, cesaret. (Kesinlikle ben)

A grubu: Sinirli ve hassas.

B grubu: Uyumlu ve yaratıcı.

AB grubu: En çekici ve ilginç...

En cesur ve güçlü " 0" grubuymuş:

Bu kan grubunu taşıyan herkes gücü, dayanırlığı, kendine güveni, cesareti, sezgiyi ve tanrı vergisi bir iyimserliği genetik hafızalarında taşırlarmış. Hem melodik mizaç özelliğine sahip hem de yaşamın tadını en iyi çıkaranlarmış. Dünya nimetlerinden de en geniş biçimde yararlanan kişilermiş. Hayatı bir melodi gibi yaşarken içinde bulundukları ortama çok iyi uyum gösterirlermiş. Tüm insanlarla ve bütün varlıklarla anlaşırlarmış. (Bu kadarına da pes doğrusu beni anlatıyor) Onlara ters düşmeden, olumlu iliksiler kurmayı başararak yaşarlarmış. (Çok doğru) Önlerine sunulan olanaklardan rahatlıkla yararlanıp hedeflerine, büyük uğraşlara kalkışmadan, kolayca ulaşırlarmış. Bu başarıları dış dünya ile uyumlu olmalarından kaynaklanıyormuş. Modaya, havaya, zamana hemen uyuveren herhangi birine çok değişik ve ters gelebilecek bir ortamda bile dağılıp şaşırmaz, ürküp sinmez, bir köseye çekilip donup kalmazlarmış. Hemen uyum gösterirlermiş. Sivri ve uç düşünceleri, aykırı fikir ve eğilimleri yokmuş. Sağlıklı bir bünye ve iyimserlikle desteklenmiş liderlik özellikleri (güç, etki, güvenirlik) ve başarı için gerekli güdüler bize kalan “ 0” grubu mirasıymış.

En paylaşımcı "A" grubuymuş:
Bu kan grubu kalabalık insan toplulukları, yerleşik ama daha kırsal yaşam gerilimleriyle baş edebilmek için ortaya çıkmış. Psikolojik özelliklerinin bazıları, kalabalık çevresel kitlelerin ihtiyaçlarına katlanabilmek, gelişmek ve uyumlu mizaç özelliğine sahip olmalarıymış. Bu grup içinde yer alanlar, duyan, hisseden, sürekli olarak araştıran, çevrelerindeki kişiler ile bağlantı ve uyum sağlamaya çalışan kişilermiş. Dış dünyadaki tüm değişikliklere karşı duyarlı olularmış. Ancak aşırı duyarlılıkları, çevrelerinde büyük uyum güçlüğüne düştüklerinde geriye doğru kaçmalarına ve içlerine kapanmalarına neden olurmuş. Uyumlular, içinde bulundukları toplumun en ilgi çekici ve en renkli varlıklarıymış. Ancak dayanma ve uyum sağlama yeteneklerinin yetersiz kaldığı ortam ve koşullarda çözülüp acınacak, zavallı insanlar olurlarmış. Büyük bir olasılıkla, bu oluşumun içindeki bireyde olması gereken en önemli özellik, paylaşımcı yönleriymiş. Sıkıntılarını içlerine atsalar da patladıklarında onlara karşı dikkatli olmanız gerekirmiş.

” O” gruplarının başarılı olduğu gerilimli ve sıkışık liderlik pozisyonlarına “A” gruplarında pek rastlanmazmış. Bu onların lider olamayacakları anlamına gelmese de içgüdüsel olarak, çıkar gözeten liderliği istemezlermiş. Bir önemli konu da A kan grubunda diğer gruplardan daha az grip görüldüğü bilinmekte ve virüslerin etkisi, AB grubunda diğer gruplara göre daha azmış.

En uyumlu "B "grubu
“B” gruplarının en belirgin özellikleri, yerleşik A grupları kadar düzenli ve uyumlu bir konfora gereksinim duymazken “O” gruplarından daha az kararlılığa sahip olmalarıymış. Bu özellikler B gruplarının her hücresinde mevcut olup biyolojik olarak “B” gruplar diğer gruplardan daha uyumlu ve ritimli mizaç özelliğine sahiplermiş.
Daha çok, davranışlarında akılcı, sistemli, düzenli ve iradeli olmaları, başkalarının tepki ve eğilimlerini dikkate almaksızın, kendi düşünce ve kararları doğrultusunda ilerlemeleriyle tanınırlarmış. Çevrelerine egemen olmak ve yönetmek isterlermiş. Gözü pek, inatçı, otoriter ve sert mizaçlı olup, mantık ve irade, daima duygularından daha önce gelirmiş. Bu mizaca sahip bulunanların tipi, asker, uzman ve danışman olurlarmış.

Birçok yönüyle B grupları bütün olası seçeneklerin en iyisine sahiplermiş.. A gruplarının zihinsel ve duygusal olarak uyarılmış edimlerinin yanı sıra ”0”gruplarının saldırgan ve keskin fiziksel tepkilerine ait öğeleri de içlerinde barındırırlarmış. B gruplarının farklı kişiliklerle daha kolay ilişkiye girebilmelerinin nedeni, genetik doğaları gereği daha uyumlu olmalarından kaynaklanırmış. Empati yetenekleri varmış.

En çekicisi "AB" grubu
Bu grup sinirli ve hassas A´larla dengeli B´lerin birleşmesiyle oluşmuş karma bir grupmuş. Sonuç ise tinsel, yasamın özellikle sonuçlarının pek farkında olmadıkları bir takım etkenlerini kucaklayan, parçalı bir karaktere sahipmiş. Kompleksli mizaç özelliği gösterirlermiş. Diğer üç mizacın tüm özelliklerini, karmaşık ve karışık bir biçimde bu kümede yer alan kişilerde görülürmüş. Bu üç özellik, farklı yoğunluklarla bir arada bulununca, kişi birbiriyle uyuşmaz eğilimlerin elinde âdeta oyuncak olurmuş. Böyleleri, dengeleri için gerekli olan dinamik bir düzenleme, güçlü bir irade ve iyi bir disiplinle karşılaşana değin, çelişen, karmaşık duygu, düşünce ve eğilimlerin elinde bocalayan, kaprisli, kararsız ve tutarsız bir kişi olur çıkarlarmış. Bununla birlikte çevrelerine önem vermeleri, sosyal tutum ve yargıları önemsemeleri, mantıklı düşünme yetisine sahip olmaları gibi olumlu yönleri onları başarıya ulaştırabilir.

Çoğu kez onlar detaylarla uğraşıp kendilerini yormayan AB grubu, kan grupları arasında en çekici ve en ilginç olanıymış. Ama doğal karizmaları yüzünden ardında hep kırık kalpler bırakırlarmış. A grubuyla B grubunun karışmasından meydana gelen bu kan grubu, gruplarının en yenisiymiş. Doğuyla batı uygarlığının karışması sonucunda ortaya çıkan bu grup, M.S. 900 yıllarından itibaren oluşmuş.
Kan grubu-kişilik ilişkisi

Kan gruplarının insan kişiliği ile yakından ilgisi olduğu bilinen bir gerçek. Japon uzmanlara göre farklı kan gruplarının erkekler ve kadınlar üzerindeki etkilerini konu alan araştırma sonuçlarına göre, insan vücudunun kimyası ile kişilik arasında önemli bağlar varmış. Kan grupları da bunlardan birisiymiş.

A Grubu Kadını
Para harcamasını çok sever, seksî iç çamaşırlarına da düşkün olurmuş.
Çocukları çok severmiş ve çocuk sahibi olduktan sonra eşini ihmal edermiş. Değişikliğe bayılırmış.

A Grubu Erkeği
Düzenli yasamayı seven, iyi bir dost ve iyi bir konuşmacı olup, birlikte olacağı kadını seçerken çok titiz davranırmış.

B Grubu Kadını
İstek dolu, sekse asla hayır demez para konusunda eli ya çok açık ya da cimri olurmuş.

B Grubu Erkeği
Özgürlüğünün sınırlandırılmasından nefret edermiş. Kadınlara sonsuz saygılı, hep neşe dolu bir aileye sahip olmak isteyen tiplermiş. Yemek konusunda da son derece titiz olurlarmış.

AB Grubu Kadını
Erkeklerin yüreğini hoplatan elbiseler giymeye bayılan, para konusunda tutumlu, yemek pişirmek ve mükemmel sofra hazırlamakta usta olurlarmış.


AB Grubu Erkeği
Aile içinde mutlaka sözünün dinlenmesini, isteklerinin yapılmasını isterlermiş. Hoşgörülü ve kararlı olurlarmış. En iyi âşıklar bu gruptan çıkarmış. Eşine ev işlerinde yardım etmekten çekinmezlermiş.

0 Grubu Kadını
Mutfak masraflarından kısarak kendine hoş elbiseler alırlarmış. Çocukları biraz ele avuca geldiğinde hemen çalışma hayatına dönmek, toplumdaki yerini almak isterlermiş. Yemek yapmakla fazla uğraşmak istemez pratik yemekleri tercih ederlermiş. (tıpkı ben)

0 Grubu Erkeği
Âşık olduğu zaman birlikte olduğu kadını çok kıskanırmış ama kalabalığı da sevmezmiş. Son derece hareketli, çalışkan ve hırslı olurlarmış. Sevgilisine veya eşine sık sık hediye almayı severlermiş.

Ben “O” grubundanım. Yazılanların tamamı beni anlatıyor.

Ya siz hangi gruptansınız? Bu testin doğruluk derecesi size uygun mu?

Bir öneri de Sevgili Gülün İçinden arkadaşımızdan geldi. Sevgili Gül hanım, "blogumuzun "Hakkımda" kısmına herkes kan grubunu yazsa gerekli olduğunda ulaşabilmek adına ne iyi olurdu" demiş. Bence çok güzel bir fikir. Bizler çoğumuz bloglarımızı sık sık kontrol ediyoruz. Kan aranıyor çağrısını duyduğumuz anda, -kan vermeye müsaitsek- neden vermeyelim. Kurtarabilirsek bir can bir candır ve ne mutlu kan verene. Ben ailemin kan gruplarını yazdım bile. Bu fikir için teşekkürler Sevgili Gül Hanım.

Kaynak: İnternet.

SİZ ve ben bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu zamana kadar burç okudum fakat bişey çıkmadı ama bu kan grubu birebir tutuyor.

Mustafa can ispir 
 08.09.2009 9:54
 

Benim kan grubun ARH+ yazınız bana birebir uyuyor. Çok güzel bir yazı. Sizin bu yazınızdan çıkarttığım bilgide sınır yoktur sözü oluyor:) Üzücü olan kısım ilaçlarımdan dolayı kimseye kan verememem. Mükemmel ötesi bir yazı. Bu bilgilerden dolayı çok teşekkürler ablacım saygılarımla;)

canzaimoglu 
 08.08.2007 14:32
 

Kesinlikle yazılanlar birebir uyuyor ve doğru :) Benim kan grubum A RH+ Birebir beni anlatıyor :) Üzücü olan ilaçlarımdan dolayı kan verememem. Çok güzel bir yazı. Ablacım sizin bu yazınız bilgide sınır yoktur sözünü yansıtıyor. Mükemmel.

canzaimoglu 
 08.08.2007 14:29
 

Tam bana uydu derken, bir-iki cümle de olsa öyle keskin "hayır" diyebileceğim şeyler çıktı ki, vazgeçtim. Burcum içind de öyle düşünürüm. Evet duygusal bir balığım ama, bazen öyle kararlar alır ve uygularım ki ben bile şaşarım. ( kan veremiyeceğim için gurubumu yazmadım; akdeniz anemisi taşıyıcısıyım da)

derinmavi.. 
 15.06.2007 14:14
Cevap :
Uymayan bir kaç maddem var. Kimbilir belki şu yükselen dedikleri uymuyordur. Aslında çok fazla anlamam astroloji, fal filan ama dikkatimi çekmişti hepsi bu. Beni üzen senin kan veremeyiş nedenin. Üzdün beni mavilim. Geçmişler olsun. Umarım en kısa sürede başından defedersin. Canım arkadaşım. Sevgilerimle kucaklıyorum seni  15.06.2007 14:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 699
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2848
Kayıt tarihi
: 30.01.07
 
 

1960 yılında memleketimde doğmuşum. 1978 Ticaret Lisesi mezunuyum. 33 yıl bir kamu kuruluşunda ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster