Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '18

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
87
 

Kan Yapan Besinler Nelerdir?

Kan Yapan Besinler Nelerdir?
 

Merhaba değerli okurlarım. Bugünkü yazımızda kansızlık, b12, b9 vitamin ve demir eksikliği, kansızlıktan kurtulmak için neler yapılabilir? Kan oranını arttırmak için doğal besinler nelerdir? sorularına cevap vermek için bu yazımızı sizler için derledik...
 
Kansızlık Ne Demektir?
Bilimsel olarak, kırmızı kan hücreleri alyuvarların yapısında hemoglobin bulunur. Kandaki hemoglobin, oksijeni taşımakla görevlidir. Bu hemoglobin düzeyinin kanda az olması sonucunda kansızlık ortaya çıkmaktadır.
 
Kansızlık Belirtileri Nelerdir?
Genel olarak dünya üzerindeki kansızlık sebebi olarak demir eksikliği gözükmektedir. Demir, hemoglobine bağlanarak oksijenin taşınmasını sağlar. Eksik olması durumunda kansızlık yani anemi hastalığı ortaya çıkmaktadır. Genel olarak küçük çocuklarda ortaya çıkan bir sorundur. Hatta yeni doğan bebeklerde anne sütündeki demir oranı yeterli olmadığı bu sebeple demir yüklemesi gerekli görülmektedir. Belirtileri yorgunluk, halsizlik, uyuşuk olma, yeme içmenin azalması, iştahsızlık, deri rengindeki beyaz renge dönüşme yani deri renginin solması önemli belirtiler arasındadır.
 
Kansızlık için Doğal Gıdalar Nelerdir?
Kırmızı et
Karaciğer
Dana eti
Hindi eti
Tavuk ciğeri
Beyin
Sardalya
Badem
Kavrulmuş fıstık
Fındık
Genel olarak listeye bakıldığı zaman et ürünlerinin daha yoğunlukta olduğunu görmekteyiz. Bunun sebebi olarak et ürünlerindeki demir oranı vücut tarafından kolayca emilmektedir. Besinlerden alınan demirin arttırılması için baklagiller tüketilmesi daha uygundur.
 
Et Ürünleri
Kansızlık veya demir eklikliği konusunda en yararlı kaynak kırmızı ettir. Kırmızı et vücuttaki demir oranının korunmasında ve artmasında büyük bir röle sahiptir. Bolca b12 vitamini barındırmaktadır. Doktorların önerisine göre günde 50-100 gram et tüketmek bu soruna çözüm niteliğindedir. Tabi ki ileri derece hastalar için mutlaka doktor tavsiyesi gerekmektedir. Ufak sorunlar için bu tüketim miktarı yeterlidir.
 
Deniz Ürünleri
Ton balığı, istiridye, somon gibi bazı balık çeşitleri aynı zamanda bolca tüketilen hamsi bu konuda büyük faydası vardır. Elimizden geldiğince balık tüketmeli hem kansızlık açısından hem de faydalı omega yağları açısından çok önemlidir.
 
Süt Ürünleri
Süt kansızlığa yol açar gibi bazı duyumlar görülmüştür. Süt kansızlığa doğrudan bir etkisi yoktur. Ancak demir eksikliği görülen hastalarda sütün demir emilimini azalttığı bilinmektedir. Bu yüzden demir takviyesi yapıldıktan en az 2 saat sonra süt tüketimi yapılması uygundur. Normal bir zamanda sütün kansızlık adına herhangi bir yan etkisi yoktur.
 
Tavuk Ürünleri
Tavuk ürünleri ve özellikle yumurta hemoglobin üretimi açısından oldukça önemlidir. Özellikle yumurtanın sarısı hemoglobin üretiminde büyük faydaları vardır.
 
Meyveler
Yüksek demir içeriğine sahip bir çok meyveler vardır. Karpuz, üzüm, greyfurt, elma, domates gibi ürünler kansızlık açısından olumlu faydaları vardır. Burada önemli nokta meyvelerin kuru olarak tüketilmesidir.Kuru kayısı, kuru erik, kuru üzüm gibi kuru yemişler bu konuda oldukça etkilidir.
 
Demir İçeren Bazı Besinler
1. Karaciğer
100 gram karaciğerde ortalama 21 gram protein ve  12 mg demir bulunur. Bu yetişkin kadınların günlük demir ihtiyacının tamamını karşılarken erkeklerde ihtiyaçtan fazlasını içerir. Ancak 120 mg kolesterol içerdiğini unutmayın ve doktorunuzun önereceği şekilde tüketin.
 
2. Tavuk ciğeri
100 gram tavuk ciğerinde ortalama 22 gram protein ve  7,4 mg demir bulunur. Bu yetişkin kadınların günlük demir ihtiyacının yaklaşık yüzde 60’ını karşılarken erkeklerde günlük ihtiyacı yüzde 70-75 oranında karşılar. Ancak 185 mg kolesterol içerdiğini unutmayın ve doktorunuzun önereceği şekilde tüketin.
 
3. Beyin
100 gram beyinde ortalama 10 gram protein ve  3,5 mg demir bulunur. Bu yetişkin kadınların günlük demir ihtiyacının yaklaşık yüzde 30’unu karşılarken erkeklerde günlük ihtiyacı yüzde 40 oranında karşılar. Ancak yüksek oranda yaklaşık 3100 mg yani 3,1 gram kolesterol içerdiğini unutmayın ve doktorunuzun önereceği şekilde tüketin. Diğer bir olumsuz yani ise protein oranının daha az olmasıdır.
 
 
Bitkisel Kaynaklı Demir İçeren Besinler
1. Ay çekirdeği
100 gram ay çekirdeğinde 27 gram protein ve  7 mg demir bulunur. Bu demir oranı yüksektir. Kolesterolü yoktur. Bu  nedenle doktorunuza danışarak tüketebilirsiniz.
 
2. Şam fıstığı
100 gram şam fıstığında 19 gram protein ve  7,3 mg demir bulunur. Kolesterolü sıfırdır.
 
3. Badem içi
100 gram badem içinde 19 gram protein ve  4,6 mg demir bulunur. Kolesterolü oranı sıfırdır. Ancak fazlası kabızlık yapabilir. Dikkatli tüketilmelidir.
 
4. Kavrulmuş fıstık içi
100 gram kavrulmuş fıstık içinde 26 gram protein ve  2,3 mg demir bulunur. Kolesterolü oranı sıfırdır. Kabızlık yapabileceği için dikkatli tüketilmelidir.
 
Pekmez Kansızlık için Faydalı Mıdır?
Pekmezin bir çok faydaları vardır. Fakat ülkemizde yayılan bir tabir olarak kalmıştır pekmezde demir vardır diye. 1 kaşık pekmez içerisinde 1mg dan az demir bulunmaktadır. Bu yüzden çocuklarımıza pekmezi dayatmamak gerekir. Kahvaltılarda tabi ki olması gerekir fakat kansızlık açısından bir etkisi yoktur.
 
Son olarak üstteki yazımızı tam olarak okumayanlar veya gözden kaçıranlar için sütün demir emilimi açısında olumsuz yönü şu şekildedir. Demir alımı yapıldıktan sonra en az 2 saat beklemek gerekir. 2 saat sonra süt içilebilir. Sütteki kalsiyum demir emilimini azaltmaktadır.
 
 
Kaynaklarım:

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3176
Kayıt tarihi
: 24.01.16
 
 

2017 yılında gıda mühendisliği eğitimimi tamamladım. Şu anda ekmek fabrikasında sorumlu gıda mühe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster