Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1149
 

Kanada olgusu

Kanada olgusu
 

Google görsel


Kanada 21. Yüzyıl’da önemli bir olgu ülke olmaya aday görünüyor.

Kanada, G-7 içinde yer alsa da, diğerleri gibi emperyalist bir geçmişi yok.

ABD bakış açısıyla (Michael Moore’unki) Kanada, çok barışçı(l) bir ülke. Ancak bu durum, gelecekte değişebilir.

21. Yüzyıl’da çok fazla göçmen alacak ve bu göçmenler kuşkusuz 3. Dünya ülkelerinden olacak. Bu da kendiliğinden bir sorun demek, AB’de olduğu gibi.

Kanada’nın, 1860’lar ABD’si gibi bir iç savaş yaşaması olasılığı var, çünkü Quebec eyaleti onyıllardır ülkeden ayrılmaya çabalıyor. Şu an için Quebec, zengin bir eyalet ama donmuş topraklar çözülünce ve Kuzey Geçidi açılınca, durum değişecek.

Kanada’nın ekonomik açıdan ‘1970-2000 arası Norveç’i olgusunu yineleme olasılığı yüksek, çünkü Kuzey Kutbu bölgesinin yarısına yakını onların karasularında kalıyor. Donmuş denizin buzları eriyince, zaten Kuzey Denizi’nin devamı olan bölgede, petrol ve doğal gaz aramak mümkün hale gelecek.

Kanada’nın global çatışma yaratacak en önemli sorunu Labrador Akıntısı. 1960’lardan beridir, bu akıntının yönünü değiştirme çalışmaları yapılmış. Eğer akıntının yönü değişirse, Kuzey Avrupa’nın sert olabilecek iklimini ılımanlaştıran Körfez Akıntısı yön değiştirebilecek, etkisini yitirebilecek, ortadan kalkabilecek, AB ülkeleri yeni bir buz çağına girebilecek. Petrol nedeniyle zaten sürekli dış ticaret açığı veren AB ülkeleri, İzlanda örneğinde 2008’de görülebildiği üzere iflas edebilir, çünkü AB’nin yarısı yaşanmaz duruma gelir. Buna da izin verilmesi mümkün değil ama Kanada ergeç güçlenecek ve kafa tutacaktır. Zenginlik bunu getirir.

ABD’nin Meksika’ya yaptığını, Kanada ABD’ye yapabilir. Örneğin, Bush döneminde epeyi ABD’li Kanada’ya göçmüştü. Şu an aralarında vize yok ama olursa, ilginç bir uluslararası çatışma konusu ortaya çıkar. ABD’liler ucuz işgücü sağlayabilir.

Kanada bugün Dünya’da buğday üretiminde ikinci sırada, milyonlarca kilometre karelik yeni tarım alanı ve eski tarım alanlarının yılda 2 ürünlü duruma getirilmesi, Kanada’ya trilyonlarca dolarlık katkı sağlayabilir. Düşünün ki su artık petrol kadar değerli ve petrolün varili 100 dolara çıkabildi. Eğer, buğdayın tonu 100 dolar yerine, çekisi 1.000 dolar olursa, muhakkak çatışma konusu olur. Açlık sorunu zaten BM’nin gündeminde.

Kanada bu durumuyla bile 100 milyon nüfus barındırabilir. 22. Yüzyıl’da nüfusunun ABD’ ninkini geçmesi bile mümkün olabilir. Ayrıca, 22. Yüzyıl’da nüfusu artmaya devam edecek biricik ülke bile olabilir. (Bir de Avustralya olasılığı var.)

Kanada’nın bu çizgiyi yakalaması için, elimizde Avustralya var. Onlar da onyıllardır ABD’ye kafa tutuyor, Kanada bu gidişle haydi haydi tutar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 501
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster