Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Erdoğan Özgenç DOST MECLİSİ

http://blog.milliyet.com.tr/erdoganozgenc

15 Şubat '13

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
593
 

Kanal 01 ( Kanal değiştirmek elimizde )

Kanal 01 ( Kanal değiştirmek elimizde )
 

Dün iki kentte verdiğim konferansımın konusu “Olumlu düşünme” üzerine idi. Bu yazım da hem orada yaptığım konuşmamın bir bölümünü hem gitmeden hazırladığım metni içermektedir.

Yarın sabah kalktığınız olumlu mu olumsuz mu düşüneceğinizi seçebilirsiniz. Bana göre olumsuzluk berbat, olumlu düşünmek ise hem ilginç hem de verimli olacak bir kavramdır.

Düşüncenin gücünü çoğumuz hafife alırız, kafamızdaki olumsuz düşüncelerle bile rahat huzurlu ve başarılı bir yaşam yaşayacağımızı zannederiz. Oysa gizli dünyamızda (hafızamızda) dünyada yaşadığımız her ne varsa kaçınılmaz olarak bir gün önümüze serilir. Bu nedenle de olumsuz düşüncelerimize gömülüp gerektiğinde olumlu düşünebileceğimizin yanılgısına düşeriz. Lütfen kendinizi kandırmayın zihin yani hafıza böyle bir şeye ayarlı inançlı hazır olmadıkça bunu başaramazsınız.

Şimdi bir benzetme yapacağım lütfen kimse alınmasın, bunu bir televizyon kanalını seçmeye benzetiyorum. Elinize bir uzaktan kumanda aleti aldınız alışkanlık yaptıysa ilk önce ayarladığınız, Örneğin Kanal 01 kanalını seçersiniz.

Kanalı beğenmediniz basın uzaktan kumandanızın tuşlarına bir başka olumlu kanal da, hop “kanal 07” desiniz. İşte eğer kendinizi olumlu düşünceye ayarladıysanız olumsuzluktan olumlu düşünceye geçişiniz tıpkı kanal değiştirme kadar kolaydır. Bir tek tık ya da tuşla kanal değiştirir gibi bir düşünce sürecinden bir başka düşünce sürecine geçebilirsiniz. Sizin yapacağınız hafızanızın zihninizin olumlu kanal olarak seçtiği Kanal01 veya kanal07 ye geçmektir.

Bu örneği vermemin amacı zihinsel durumumuzu istediğimiz zaman değiştirebileceğinizi anlatmaktır. Ben buna “kanal” teorisi diyorum.

Sıkıcı bulduğunuz beğenmediğiniz bir kanalı ne yapıyorsunuz bir hatırlayın bir tıkla değiştiriyor onu da beğenmediniz sıkıldınız tıkla değiştirmiyor musunuz? O halde “Olumsuz” bir düşünceden kurtulmak için olumlu bir kanala niye geçemeyesiniz ki?

Olumsuzlukla anlatırsam daha iyi olacağına inanıyorum. Kafanızdan şöyle bir senaryo geçirin.

“Evdesiniz birlikte yaşadığınız kişiyle ya da çocuklarınızla şiddetli bir tartışmaya girdiniz. Tam o sırada kapı çaldı, anında sesinizi kesersiniz yüzünüzdeki ifade değişir ve kapıdakini karşılamaya hazırlanırsınız en olumlu halinizle. Bir başka şekil daha düşünün, tartışmanın en şiddetli anında bağırıyorsunuz gözünüz dönmüş tam o sırada telefon çalıyor, gidiyorsunuz ahizeyi kaldırıyorsunuz ve hiçbir şey olmamış gibi yumuşacık bir ses tonuyla arayanı selamlıyor ve hal hatır sorabiliyorsunuz. Sonrası ne peki hiç merak ettiniz mi? Hadi böyle bir anı yaşadıysanız yaşadıklarınızı bir düşünün. Geleni yolcu ettiğiniz de ya da telefonla arayana veda edip telefonu kapattıktan sonra birbirinizi yemeye yani tartışmaya devam edersiniz değil mi?”

Bir anda bu kadar büyük bir değişimin yaşanması size televizyonda kanal değiştirme biçiminizi anımsatmadı mı? Demek ki insanlar olumsuzluktan olumluya kanal değiştirmenin kolaylığı kadar bir kolaylıkta geçebilirler. Bunun için televizyonunuzun uzaktan kumanda düğmesindeki bir tuşa basar gibi zihninize yöne verecek ruh halinizi olumluya çevirmeye çalışmalısınız. Hangi ruh halinde olursanız olun hangisinde olmak isterseniz o ruh haline girebilecek bir güce sahip olduğunuza inanmalısınız ki kumanda çalışsın.

Bir başka anlatımla hayatınızda adına ne derseniz deyin yaşam kanallarınız var ve her şey yani kanal değiştirmek de elinizde. Bu kanallara ister “ iş hayatı” ister “sevgi” ister “şefkat” ister “seks” ister “saldırganlık” ister “şiddet” ve ya da “mağdur” “yorgunluk” kanalları diyebilirsiniz.

Aslında farkında mısınız? Hepimizin hayatında birden fazla çok kanal var ve bizler bu kanalları sürekli kullanıyoruz. Yapmamız gereken ise son derece basit kumandayı başkasının eline vermeyi düşünmek değil kendi elimizde tutmamızı sağlamaktır. Ve inanın aslında istediğimiz sürece “kumanda” hep elimizdedir…

Dedim ya yarın yatağınızdan kalkın isterseniz spora gidin isterseniz kahvaltı yapın ya da benim gibi her sabah “sonbahar balkonunuza” çıkın ve şimdi olumlu mu veya olumsuz hangi kanalı mı seçeceğinize karar verin. Çünkü artık ne yapacağınızı biliyorsunuz…

Tekrar ediyorum size hayatınız boyunca seçeceğiniz olumlu kanallar ilginç, yararlı ve heyecanlı kesinlikle de sevgi dolu bir gün geçirmenizi sağlayacaktır, size garanti verebilirim…

Şimdi isterseniz arabanızla çıkın sokağa biri size kırmızı ışıkta “geçsene” diye korna mı çalıyor, ya da ışıkla uyararak geç mi diyor, kafanızın tası attıysa hemen kanal değiştirin aracınızı sağa çekin bırakın trafik canavarı geçsin ve gitsin…

Dikkat etiniz mi gidenin arasından gülerek bakmaya hatta acımaya başladınız değil mi, peki ne kaybettiniz?

Hiç hatta çok şey kazandınız…

Yaşamınız boyunca değiştireceğiniz tüm kanallarda;

Kumandanızda ezberlediğiniz, “mutluluk sevgi saygı ve huzur” olsun efendim…

Kalın sağlıcakla; Hayırlı CUMALAR…

 

Erdoğan ÖZGENÇ 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 846
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 418
Kayıt tarihi
: 26.06.12
 
 

Emekli banka müdürüyüm ama kart vizitimde "insan" yazıyor. Adana'da ikamet ediyorum. Herk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster