Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
5555
 

Kanal-6 yayına başladı

Kanal-6 yayına başladı
 

TRT-6 Yayına başladı


Dün(1 Ocak 2009) Başbakan Erdoğan, Kürtçe yayın yapacak TRT-'6'nın açılışını, Kürtçe "Hayırlı olsun"diyerek resmen başlattı ve konuşmasını, yine Kürtçe olarak "Yeni yılınız kutlu olsun" diyerek bitirdi.

Böyle bir kanala "ihtiyaç var mıydı, yoksa yok muydu?" diye sorulabilir ve tartışılabilir. 6 yıl önce bu konuda bir şeyler yazmış bir kişi olarak düşüncelerimi sizlerle paylaşmak isterim.


2003 YILINI HATIRLIYORUM ŞİMDİ...

Siyasal ve toplumsal gündem, 2003 yılında, bugünkünden ne kadar farklıydı... ABD'nin Irak'ı işgali ve Türk ordusunun Irak'a gönderilip gönderilmeyeceği tartşılıyordu. Bu hengame arasında Güneydoğu Anadolu'da da etnik kökenli kültürel gelişmeler oluyordu.

Özellikle Diyarbakır'da kitapçıların vitrinleri çok sayıda Kürtçe basılmış kitaplarla doldurulmuş; Kürtçe şarkı kasetleri satılmaya başlamış; Kürtçe öğreten kursların açılması için girişimler olmuş; kendilerini Kürt hissedenlerin bir kısmı, isimlerinin Kürt isimleriyle değiştirilmesi için mahkemelere başvurmuştu.

O sıralarda, bir günlük gazetede yazmış olduğum bir yazıda, "Avrupa Birliği Genişleme Stratejisi'nin(İlerleme Raporu) açıklanmasından önce hükümetin, bu gelişmeleri bilinçli bir şekilde gözden kaçırmış olduğu ve bir kısım medyanın da kendi yayın stratejisi doğrultusunda, hükümetin bu tavrına uydukları söylenebilir" şeklinde bir görüş dile getirmiştim.

O sıralarda, bu raporun Türkiye ile ile ilgili bölümlerinin en çarpıcı yanlarından biri de "Kürtçe eğitimin yapılması yanında Kürtçe'nin yazı diline dökülebilmesi için "Q, W ve X" harflerinin, bir şekilde alfabeye(abece'ye) dahil edilmesi isteğiydi".

Bu konudaki yorumum ise o sıralarda "Bütün bunlar, dil ve kültür aracılığıyla bölge halkında 'ulusal bir kimlik' oluşturma gayretleridir" şeklindeydi.


Resmi dilin dışında, insanlarımızı anadillerini konuşmasında ben bir sakınca görmüyorum. Ancak, ülkemizde, demokrasi kültürünün tüm kurum ve kuralları ile henüz yaşama geçirilemediği için bazı endişelerim var.


ENDİŞELERİM...

Başlangıçta muhayyel olarak görülen "Kürt kimliği", bugün toplumumuzun büyük bir kısmı, hatta ülkemizin en üst düzeydeki yönetici ve bürokratları tarafından bile bir "realite" olarak kabul edildiği bilinmektedir.

"Anyasal vatandaşlık" ya da "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı" kavramı ile bu realite, bir "alt kültür" varlığı olarak toplumsal ve kültürel yapımız içinde yavaş yavaş yerini almıştır. Kürtçe yayın için bir televizyon kanalı açılması da bunlardan biridir; ama en önemlisidir.


ENDİŞEM ŞU...

Kürt kültürü açılımı konusundaki endişem: İnsanın temel hak ve özgürlüklerine dayanan ve tamamen demokratik bir istek olan "kimlik seçimi" ve bu kimliği bir kültür tabanına otutarak geliştirmek için yapılan "kültürel açılımlar", "kültürel çeşitlilik" boyutunu aşarak, toplumun bütününden kopup yabancılaşmaya ve ayrılmaya yol açması ve de hukuksal bir temele oturtulup siyasal sınırların tartşıldığı bir durum yaratılmasıdır. Endişem özetle, kültürel kimliğin, siyasal kimliğe dönüştürülmesidir.


DİKKATLİ OLUNMALI...

Yakın geçmişimizde bunun örneğini gördük. Bazı demokratik hak ve özgürlükler amacından saptırılarak, kültürel alandan siyasal alana aktarılmış ve "Türk-Kürt Federasyonu"nun tartışılması gerektiği dillendirilmiştir.

Bu nedenle, devlet ve hükümet yöneticileri ve gerçek aydınlar, yazarlar, etnik kökeni ne olursa olsun tüm ülke halkı, şimdiye kadar yapılan yanlışlardan ders almalı; birlik ve braberliğimizin bozulmaması için ellerinden gelen gayreti ve özveriyi göstermelidirler.


cdenizkent

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

biz birbirimizi seviyoruz, ben Türklüğü üst kültür kabul ederken, hiçbir rahatsızlık duymuyorum, çok kültürlülük genişliktir...

Ruksan İLDAN 
 17.01.2009 17:29
Cevap :
Merhaba...Kültür,hukuksal bir tabana aktarılmadıkça ve siyasal bir amaç için kullanılmadıkça,(bazıları ititraz eder ama) bir çeşitliliktir. Çokluk içinde birlik esas olmalıdır.Ben de, Türk kültürü yerine Türkiye kültürü denmesine bir tavır koymam.Önemli olan, aynı sınırlar içinde aynı bayrak altında, aynı ulusal marşı dinlerken duygulanmaktır.  17.01.2009 18:43
 

tespitleriniz ne kadar da doğru.. bende karşı değilim çünkü yıllardıor hep karşı olanlar yüzünden bütünlüğümüzün bozulduğunu düşünüyorum. Türkiyede kürt kökenli vatandaşlarımıza bir ayrım yapıldığını düşünmüyorum çünkü devlet kademelerine bakarsanız bir çok mesleki ünvanla sosyal hayat içerisinde olan insanlarımız var. yani kürt diye kimse kimseyi zaten aşağılayamaz çünkü zaten ırkta din ve mezhep gibi insanların hür iradeleriyle oluşturduğu bir seçim değildir. doğuştan gelen statüdür. kesinlikle katıldığım bir nokta: kültürel alandan siyasi alana kaymamasıdır bu oluşumların. işte o zaman birlik ve bütünlüğümüz derin darbeler alabilir zamanla feodalleşebilir. bunun dışında trt6 bence bu sancılı zamanda -her ne kadar siyasi rant uğruna yapılmışta olsa- yapıldığından iyi sonuç vermesini umut ettiğim bir oluşumdur. kültürel desteğin yanı sıra en çok ekonomi desteğin verilmesi taraftarıyım çünkü doğunun ve doğu insanının en çok buna ihtiyacı var. teşekkürlerimi sunuyorum size..

?=)( 
 07.01.2009 15:33
Cevap :
Merhaba...Umarım, kafa kol kırmadan bu açılım amacına ulaşır.Aynı sınırlar içinde farklılıklarımızla birlikte bir bütünlük içinde yaşamak; farklılıklarımıza rağmen aynı ülkenin vatandaşı olmak,başlarımızı kaldırarak dalgalanan aynı bayrağa bakmak, aynı toprakları savunur olmak, çok güzel bir şey. Katkınız için teşekkür ederim.Selamlar.  07.01.2009 23:13
 

Herkes istediği gibi yaşamakta zaten özgür. Kimse kimseye sen kendi aranda bu dili konuşamazsın, şuraya gidersin,bunu yapamazsın demiyor. Kürtler diğer T.C.vatandaşları gibi en üst kademelerdeler.Örn.savcı-hakim.Ayrım yok.Türkiye Cumhuriyeti tüm toplumları, etnik yapısıyla bir bütün.Ve bu bütünü kurallarla koruyabiliriz. Benim kürt kökenli arkadaşlarım var ve ailesi aralarında kürçe konuşuyorlardı.Beni rahatsız etmiyor. Ama bunu resmi yayın organıyla pekiştirmenin bütünlüğe birlik ve beraberliğe katkı sağlayacağını düşünmüyorum. Başkaları da kendi etnik kökeninde yayınlar, yaşam biçimleri isteyebilir.O zaman bütünlüğü nasıl koruyacaksınız. İşte federasyon söylemlerinin temeli de bu değil mi? Ben yazınıza tamamen katılıyorum.Türkiye'yi Amerika vs. gibi görmek orda var bizde de olsun demek meseleye gerçekçi yaklaşmak olmaz.Çünkü henüz demokrasinin anlamı Türkiye'de tam kavranmış değil. Herkes kendi istediği şekilde yaşamak veya davranmayı özgürlük sanıyor.Bütünlük böyle korunmaz.Selamlar

Günnur Kızıldoğan 
 03.01.2009 23:22
Cevap :
Merhaba...Önce teşekkür ederim. Yorum getiren bazı arkadaşlarımın, bloğumda belirttiğim endişelerimin yersiz olduğunu yazdılar. Onların da görüşlerine saygı duyuyorum. Ama bu konuda endişe duymam okuduklarımdan değil,yaşadıklarımdandır.Yorumunuz ve katkınız için teşekkür ederim. Selamlar.  04.01.2009 0:17
 

DUMAN ALTI gibi geldi bana..Tüm etnik kimlikler bu dumandan etkilenmeye, dahası etkilendirilmeye başla(ya)(na)caktır..Etnik milliyetçiliğin AKP tarafından siyasi ranta dönüştürülmesi karşısında ırktan geçinen asıl kesim kesin rahatsızdır. Yarin bir başkası çıkıp ÇOK dilli, dahası zilli yayından faydalanmak isterse gör gümbürtüyü..Süreç içinde KENDİ DİLİMDE EĞİTİM DAYATMASI GETİRİRSEM, kültürel bağlamdaki bölgesel farklılıklar neyi tetikler? Elbetteki; parçalanmışlığı..Dil Birliğini bozan ülkeler; yerelden ulusala, ulusaldan evrensele giden süreci bozarar; dünya'yi zehirli örümcek ağı gibi sınırlarla örerler ve evrensel dünya birlikterliğini temelinden örselerler..Selamlar..Eline akan düşüncelerine sağlık..

ŞEVKET ÇORBACIOĞLU 
 03.01.2009 12:22
Cevap :
Merhaba Şevket Bey...Biraz önce bloğunuzu okudum ve bir şeyler yazdım. Ben, Kanal-6'yı şerh koyarak kabul ettim ama endişerimi de sıraladım. Katkınız için teşekkür ederim. Selamlar.  05.01.2009 13:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 973
Toplam yorum
: 2471
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1389
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster