Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Aralık '17

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
1200
 

Kanal D’nin Niyeti Ne?

Kanal D’nin Niyeti Ne?
 

Nasıl başlayacağımı bilemiyorum!

Kanal D ekranlarında bir görünüp bir kaybolan diziler var. Final falan hak getire! Ama durumun böyle olacağı Ağustos ayından belliydi. Pek çok yeni dizi Kanal D ile anlaşmıştı. İyi de hafta 7 günden oluşuyor. Bunca dizi siparişi nasıl günlere bölünecekti? Yani Perşembenin gelişi Çarşambadan belliydi.

Aslında bu yeni bir sorun değil!

Bundan 5-6 sene önce Kanal D bir politika izlemeye başladı. Bazı dizileri yayından kaldırmak istediğinde dizinin önce gününü, sonra saatini değiştiriyordu. Haliyle dizisini takip etmeye çalışan izleyen, şaşkınlıklar içinde dizisini bir türlü bulamıyordu. Bu dizilere ben “Sürgün diziler kervanı” diyordum. İzleyici diziyi aradığı halde bulamayınca izlenme oranı düşüyor. Reyting bahanesi ile dizi yayına “Ani final” bölümüyle son veriyordu. Tabi bu diziler 6 ila 8 bölüm sürdüğü için biraz mızırdana seyirci, yeni bir dizi bulup kanalı izlemeye devam ediyordu.

O kadar çok mesaj aldım ki bu konuda anlatamam!

Sıklıkla dile getirdim bu konuyu, hele ki bazı dizilere inanın çok acıdım. Ama bu sezon işler çığrından çıktı! Yeterince tanıtımı yapılmadan yayına giren dizi mi ararsınız, daha 1. Bölümde bitirilen dizimi istersiniz, “gün değiştiriyoruz” bahanesi ile bir günlüğüne yayına giren dizimi bulursunuz…. O kadar örnek verebilirim ki bu konuda, şaşkınlıktan hepimizin şapkası uçar kafasından.

Kanal D neyin hesabını yapıyor?

Böyle bir marka gün geçtikçe daha da hesapsız kitapsız nasıl yayın hayatına devam ediyor? Okuyucularım “X dizi hangi kanalda başlıyor?” diye sorduğunda “Kanal D” demeye utanır oldum. Bu cevabı alan sayın izleyici “Ay keşke başka kanal deseydiniz, o kanalın emeğe, seyirciye ve dizilere saygısı yok!” diyorlar. Yani kanal D izleyenlerin gözünde çoktan prestijini kaybetmiş durumda.

Acil önlem alınmalı!

Kanal D, yeni başlayacak dizileri için günü kurtarmak adına dizi başlatmamalı. Bir dizi var ki duyduğumda kulaklarıma inanamadım! Bir başka dizinin gününe sadece yer tutmak için konuldu. Bu dizi ile 10 bölüm anlaşma yaptıklarını duyunca “olabilir” demiştim. Fakat sezon başlayıp aradan zaman geçince işler arap saçına döndü. Ben de yapımcı firmaya bu soruyu sordum: “Neden o günü kabul ettiniz? 10 bölümlük anlaşma doğru mu?” diye. Yapımcı firma bunun doğru olmadığını, “Biz o günü asıl sahibine bırakıp, yolumuza devam edeceğiz. Kanal ile anlaşmamız 39 bölüm” dedi. Ben de dedikodu diye düşündüm.

Gün geldi çattı!

Evet o muhteşem gün geldi ve dizi yerini kendilerinin de değimi ile “asıl sahibine” bıraktı. Peki sonra o dizi ne oldu? 10. Bölümde bitti! Bunu hangi nedenle her iki taraf gönüllü kabul etmişti, yoksa tek taraflı bir yanılsamamı vardı, yada hiçbir şeyin önemi yok muydu?

Olayı olduğu gibi size aktarıyorum!

Ne bir eksik ne bir fazla bu olay yaşandı. Hatta elektronik posta olarak bana bazı bilgiler için extra dönüşler yapıldı ve bunlar bende saklı.

Anladığım o ki:

Ortada aslında bilinerek, istenilerek, yaratılan kaoslar var. Bu kaosların bir an önce bitmesi gerekiyor. “Dizi başlasında sonra bakarız” diyen yapımcı da buna göz yuman kanal da hata yapıyor demektir. Ben de bir Kanal D izleyeniyim, hatta bazı dizilerin yayına girmesini sabırsızlıkla bekliyorum ama böyle giderse yandaki kanala hemen geçeceğim, bunda karalıyım!

Hayatta kararlarınızın arkasında durmanız dileği ile…

eceer6@gmail.com

https://twitter.com/eceer6

https://www.facebook.com/eceeryazilari

https://www.facebook.com/dizisin

 https://www.facebook.com/EceERFanClub

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 781
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3876
Kayıt tarihi
: 23.09.12
 
 

16- 06- İstanbul'da doğdum. Tatbiki Güzel Sanatlar Tekstil Ana sanat dalı Moda tasarımı bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster