Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Aralık '16

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
137
 

Kanatlarımın altındaki çaresizliğim..

Kanatlarımın altındaki çaresizliğim..
 

Menderes Samancılar Antalya'da en iyi oyuncu seçildi


Babamın Kanatları

Yönetmen : Kıvanç Sezer

Oyuncular : Menderes Samancılar, Musab Ekici, Büşra Kip, Tansel Öngel.

“Babamın Kanatları” kayıtsız kalınamayacak bir sinema olayı. Adana ve Antalya Festivallerinden ödüllerle dönen film inşaat sektöründe yaşanan işçi cinayetlerine odaklanıyor. Sağımız solumuz dev plazalarla çevrilirken bunların inşaatları sırasında hayatını kaybedenlerin hikayesini bir amca ile yeğen üzerinden anlatıyor. İbrahim ve yeğen Yusuf etrafımızı çevreleyen bu gri dev betonların birisini bitirmek için iş güvenliğinin hiçe sayıldığı bir ortamda çalışmaktadır. Önemli olan inşaatın bir an önce yürümesi ve bitmesidir. Daha inşaat başlamadan önce yüklenici firmanın envanterinde hayatını kaybedecekler için “kan parası” hesaplanmıştır bile.

Yönetmen ve senarist Kıvanç Sezer ilk uzun metrajında inşaat sektöründeki sömürüyü bize didaktizmden uzak durarak resmediyor. Film karakterlerine karşı belirli bir mesafeyi koruyarak iyiyi ve kötüyü iş evreninin kodladığı şekilde gösteriyor. En tepeden en aşağıya herkes hiyerarşik yapıda birbirini eziyor. Tüm bunların üstünde acıyla yüklü bir hikayeyi, duygu istismarına girmeden anlatabilmek beceri ister. Kıvanç Sezer bunun üstesinden gelmeyi başarmış. Ken Loach, Dardenne Kardeşler gibi bu konularda deneyimli yönetmenlerin anlatımına yakın duran bir nesnellik yakalamış.

Antalya’da en iyi erkek oyuncu seçilen Menderes Samancılar yanında Musab Ekici, Kübra Kip mükemmel oyunculuklar sunuyor. Resul karakteri ise sistemle asimile olmuş ustabaşı olarak Tansel Öngel'in oyunculuğuyla hafızalara kazınıyor.  Kaçırılmayacak bir yerli yapım.    

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 223
Toplam yorum
: 54
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1073
Kayıt tarihi
: 12.01.11
 
 

İzmir’de doğdu. Viyana Tıp fakültesini bitirip doktor ünvanını aldıktan sonra Genel Cerrahi ihtis..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster