Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Aralık '08

 
Kategori
Kent Tarihi
Okunma Sayısı
5505
 

Kandilli, yaşayan Osmanlı tarihi

Kandilli, yaşayan Osmanlı tarihi
 

Orman, herkesi farklı yerlere götürür


Adını hep duyan ama bir türlü ziyaret edemeyenler için; Kandilli Turu

Kandilli de oturan ve her günü farklı bir güzelliğini keşfettiğim bu güzel bölgeyi gezmek için Kandilli İskelesinden başlayabilsiniz.

Çengelköy, Vainiköy, Kandilli'desiniz. Hele de bir ilk bahar pazar sabahıysa uyanan bitki örtüsünü de yol boyunca seyrederseniz bu güzel yürüyüşe doyum olmaz.

Kandilli İskelesine sırtınızı dönün karşı sokaktan yürüyüşünüze başlayın. Karşınızda Osmanlının en görkemli binalarının en bakımlı örnekleriyle dolu, çınar ağaçlarının size eşlik edeceği bir uzun mahalle var. Evet Kandilli Mahallesindesiniz.

Kandilli Tarihi SİT Alanıdır. Kandilli de ki bütün evler Anıtlar Kuruluna kayıtlıdır. En küçük onarım için onay alınması gereken çok korunan bir alandır. Binalar orjinaline uygun restore edilmiştir.

Yürüyüşünüze başlarken fotograf makinanızı yanınıza almayı unutmayın. Her binanın mutlaka bir kesidi ilginizi çekecektir.

Kandilli Mahallesinde 2 kilise bulunmaktadır, tek cami iskelenin yanındaki camidir. İlk kiliseyi yürüyüşünüze başladıktan sonra yokuşun solunda göreceksiniz. Genellikle kapalıdır. Pazar günleri belli ayinler için açılır.(Ermeni Kilisesi)

Bu parke taşlı mahalle de yavaş yavaş yukarı çıkarken açık mavi büyük ahşap evin yanından "Sıraevler Sokak" a mutlaka girin yolun sonuna kadar yürüyün, bu yol sizi boğazın muhteşem manzarasına İstanbul'un hiç görmediğiniz bir panaromasına ve Kandilli Kız Lisesinin arka girişine götürecek. Belki halen içilmedik bir sigaranız ve termosunuzda çayınız vardır:) Bence tam yeri.

Aynı yolu geri dönerek ana yakuşa geri dönün solunuzda bir park alanı, önünüze de Kandillinin tek bakkal dükkanı gelecek. Bakkal dükkanını da geçince ilk sağa girdiğiniz de "Kandilli Bahçe Sokak" her günü ayrı renk bir sokaktır. 2. Kilisenin bulunduğu sokakta, doğanın her rengi mevcut. Kilise pazar günleri açılıyor, İstanbulda nadir güzellikte ikonalara sahip olan kiliseyi ilgi alanına giren her kişinin mutlaka gezmesini tavsiye ederim. (RUM Kilisesi)Zangoç'a rica ederseniz kiliseyi açacaktır.

Kandilli Balıkçısında Balık (Suna'nın Yeri)
Kandilli Kız Lisesindeki Borsa Lokantasını tavsiye ederim.


Her ara sokağa girin. Bu mahallede görecek çok şey var.

Kandilli İstanbul'un Üsküdar ilçesinin en kuzeyinde Boğaziçi'i kıyısında bulunan bir semttir. Anadoluhisarı ile Vaniköy arasındadır. Semtte sahil boyunca uzanan yalılardan bazıları Kıbrıslı yalısı, Abud yalısı, Kont Ostrorog yalısı, Hadi Semi yalısı ve Edib Efendi yalısı'dır. Kandilli tepesinde 1986 yılında yanan Kandilli Kız Lisesi'nin kalıntıları bulunur. Bina Abdülaziz'in kız kardeşi Adile Sultan'ın özel sarayı olarak yapılmıştı.

Kandilli'nin iç tarafları restore edilen ahşap binalarıyla eski İstanbul mahallesi havasını hissettirir. Semtte bir Rum, bir de Ermeni kilisesi bulunur.

Sevgilerimle,


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eski İstanbulu yansıtan,Rum Ermeni kiliseleri,camileriyle içiçe dillerin ve dinlerin kardeşliğini aktaran Kandilliyi gezerek de yaşamak isterim.Sizleri de ezan ve çan seslerinin binlerce yıldır yanyana çaldığı; 665 adet tarihi yerleriyle "Dünya Mirası Kenti" aday listesine girmiş olan ve Venedik ve Kudüsten sonra 3.açık hava müzesi MARDİN iline bekliyorum..

Bosnalı 
 18.12.2008 12:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1121
Kayıt tarihi
: 16.12.08
 
 

1 Mart 1975 İstanbul doğumluyum. Özel bir sağlık kuruluşunda pazarlama alanında çalışıyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster