Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
458
 

Kanla bayrak yapmak meziyet mi?

Kanla bayrak yapmak meziyet mi?
 

Takdir edilmekten ve iltifat görmekten uzak bir hayat, insanların motivasyonunu elbette olumsuz etkiler. Bu yüzden, eksiklikleri tamamlamaya, yanlışlıkları düzeltmeye, kötülükleri önlemeye yönelik gayretlerimizin yanında, iyiyi ve iyiliği teşvik etmek, doğruyu desteklemek, anlamlı ve cesur davranışları takdir etmekle de yükümlüyüz.

İyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan ve güzeli çirkinden ayırabilme yeteneği, normal her insanda bulunan bir meziyettir. Her ne kadar toplumda bazı değerler farklı olarak algılanıp tartışılır hale getiriliyorsa da, bunun temelinde, farklı bakış açlarının olduğu şüphesizdir.

Genellikle siyasi ve ideolojik tavırdan kaynaklanan sübjektif değerlendirmeler ve bu arada maalesef çıkar ilişkilerine dayanan kasıtlı hareketler, iyiliğinde şüphe olmayan hareketleri kötü, faydası muhakkak olan eylemleri de zararlı gibi göstermeye yetebilir.

Bugün gazetelerde yer alan bir haberin değerlendirmesinde, nedense tam bir kanaat sahibi olamadım. Gerçi bazı gazetelerimiz, yazarlarımız, hatta Genelkurmay Başkanımız, olumlu kanaat belirterek takdir hislerini sunmuşlarsa da, ben hâlâ bu yapılanların ne kadar doğru, ne kadar yanlış olduğu konusunda bir karara varamadım.

Haber şu:

Kırşehir Anadolu Lisesi ve Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesi'nden kızlı erkekli 20 öğrenci, iki ay boyunca toplu iğneyle parmaklarını delerek çıkardıkları kanlarla bir Türk bayrağı yapmışlar. "Askerlerimiz şehit olurken, uyumak bize yakışmaz" diyen gençler, Büyükanıt tarafından da kahraman ilan edilmişler.

Olay gerçekten gazetelere haber olabilecek cinsten ilginç bir özellik taşıyor. Zaten bu manada gereken ilgiyi de görmüş. Bugünkü iki gazete haberi manşetten vermişler. Ancak ben yapılan bu eylemin kime, ne gibi bir fayda sağladığını hâlâ anlayabilmiş değilim.

O yaştaki gençler için sıradan bir macera olabilecek nitelikteki bu davranışın, nasıl "çapulculara meydan okumak" anlamına geldiğini de bir türlü kavrayamadım.

Sanırım benim anlayışsızlığımdan kaynaklanan bir durum bu. Farkındaysanız zaten aleyhinde bir şey söylemek istemedim. Ancak lehte bir görüş belirtecek bir nitelik bulamadığımdan söz ettim.

Anlayan ve bilen biri bana yardımcı olursa minnettar kalacağım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ama ben arkadaşların hepsini yakından tanıyorum benim okulumda oldukları için benim gibi düşünmüyolar zaten ben tanıyorum ve düşüncelerini biliyorum..tamam bazı konularda siz de haklısınız ama günümüzde Fatih gibi yapcak bir ortam olmadığı için bu yapılmış..ayrıca onlar bu bayrağı 3 ay önce göndermişler.kendileri bile bilmiyordu böyle olacağını işin basına yansıyacağını ben bu yüzden masumane bir davranış olarak gördüm..çözüm ararsak inanın neredeyse hiç bir olayda somut çözüm yok..bizim burda yorum yapmamızda bile bi çözüm bulunmuyo..

oguz kagan ünver 
 15.01.2008 21:55
Cevap :
Birbirimizle konuşarak anlaşmak zorundayız. Doğrularımızı yanlışlarımızı ortaya koyacağız, paylaşacağız ki herkes faydalansın. Herkes kendini düzeltmeye çalışacak. Zaten doğru ve yanlış kendini gösterir. Çoğu insan tabii olarak bunu anlar. Azıcık düşünmek, irdelemek lazım. Ben çocukları suçlamıyorum zaten. Onlar delikanlı, genç diyorum, siz bana kızıyorsunuz. Onlara bu yaptıklarını meziyet gibi sunanların tavrı yanlış. Şimdi düşünün bu tartışmalar olmasaydı, başka okullarda daha büyük bayraklar yapmaya çalışılırdı. Hepimiz her gün yeni bir şeyler öğrenmek, kendimizi geliştirmek zorundayız. Birbirimize yardımcı olacağız, destek olacağız, dostça davranacağız, kızarak, küserek hiçbir şey hallolmaz.Katkılarınız için teşekkürler, selamlar...  16.01.2008 12:15
 

toplum olarak akıl sağlığımızı yitirmekte olduğumuzun habercisi değil mi? sevgiler

Ozlem Ozkulak 
 15.01.2008 9:57
Cevap :
Delirmek kelimesi yanlış belki. Fakat toplumda, kutsallaştırılan kavramlara ilgi duyulduğu, bunlara karşı sempati beslendiği gibi bir anlayış yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. İnsanlar şakayla, alayla, inatla karışık bir kavram kargaşasına girdiler. Değerlerimize gerçekten sahip çıkılması için bağlanmalıyız. Sanki bağlı olmaktan çok bağlı görünmek gibi bir riyakarlık ve ikiyüzlülük içine girdik. İstismara yönelik bu davranışlara karşı hepimizin uyanık olması lazım. Bir şeyler bosmak ve yozlaştırmak çok kolaydır. Fakat sonradan düzeltmesi çok zaman alır ve çok pahalıya patlar. Şu anda her olumsuzluğun altında bir siyasi partiyi suçlama yarışı içindeyiz ve her yanlışı ona hamletmeye bayılıyoruz. Çok tehlikeli bir dönemeçteyiz. Bu şekilde belki bir partiyi yıpratmış oluruz ama, bu arada toplumu da iğdiş etmiş oluruz. Aman dikkat, diyorum. Katkınız için teşekkürler...  15.01.2008 10:17
 

onlar derslerinde gayet başarılı isterseniz araştırın bu sene öss ye girecekler sonuşlarına bakın size verebileceğim kazanma oranı % 85 den aşağı değildir..ama bu olayı bu kadar saçma görmeniz bence mantıklı değildir..delikanlılık hiçbirşeyi bilmemek değildir..Fatih istanbul'u 20 yaşında fethetti..onun yaptığındada mı mantık aramayalım delikanlı diye?

oguz kagan ünver 
 14.01.2008 22:51
Cevap :
Ben doğrusu derslerinde başarılı öğrencilerin bu tür bir eyleme girişeceklerini sanmıyorum. Okulun kazanma ve başarma oranı yüksek olabilir. Sizin o okuldan mezun olmanız çok sübjektif bir düşünce tarzı değil mi? Benim mezun olduğum okuldaki öğrenciler de benim gibi düşünmek ve benim gibi olmak zorundalar mı? Böyle bir mantık kurulamaz. Fatih oturup kanıyla İstanbul haritası çizseydi sizce işe yarar mıydı? O İstanbul'u almayı tercih etti. Yapılan bu hareket gerçekten çok duygusal gibi geliyor insana ama, düşündüğünüzde ortaya hiçbir fayda sağlamayacağını anlıyorsunuz. Lütfen olaya biraz daha gerçekçi bakmaya çalışınız. Ben özellikle de şunu sizden rica ediyorum. Madem bu okula yakınsınız, bu 20 öğrencinin başarı durumlarını takip ediniz, bakalım ortaya nasıl bir sonuç çıkacak? Merak ediyorum. B u arada ne gençler var, ne kadar mantıklı ve başarılı işler yapıyorlar. Onları takdir etmemek mümkün değil. Ben sizin hassasiyetinizi anlıyorum. Umarım siz de beni anlamaya çalışırsınız.  15.01.2008 10:09
 

bence siz kendi yorumunuzu doğru bulup onun doğrularını kabul ettirmeye çalışıyorsunuz..ben de bu okul mezunuyum bu arkadaşlar benden bir alt dönem derslerinde başarılı ve bilinçliler..aynı zamanda da milliyetçiler ve burada saçma olan tek şey bu bayrağı saçma bir davranış olarak görmektir..yararlı bir şey diyorsunuz ya teröre lnet yürüyüşü yapıldı noldu?terör durdu mu?bombalamalar bitti mi?herkes bir şey yapmak ister bu da şairimizin tarifine göre masumca yapılan bir hareket "barakları bayrak yapan üstündeki kandır" bana göre ve paşamıza göre bu bayrak kağıt veya kumaş bayraktan daha değerlidir..

oguz kagan ünver 
 14.01.2008 22:47
Cevap :
Vatan ve bayrağın kutsallığına benim kadar inanan biri olamaz desem, biliyorum bana inanmayacaksınız. çünkü herkese kendi sevgisi daha çok görünür. Aşık olanlar da "kimse benim kadar sevemez" diye düşünürler. Bayrağıma ben de tek söz söyletmem. Bayrağın ve vatanın kutsal olması, içinde bu kelimelerin geçtiği her şeyi anlamlı ve kutsal yapmaya yetmez. Eğer böyle düşünürsek istismarların önüne geçemeyiz. Bugün dini konulardaki saçmalıklar da bu yüzden ortaya çıkmıştır. Dindir diye kimse sesini çıkarmayınca her şey dini gösterilmeye çalışılmıştır. Bayrakları bayrak yapan, onun uğrunda canını veren şehitlerin kanıdır. toplu iğneyle akıtılan kan değil. Ben yürüyüş, protesto, bayrak asma, siyah kurdela takma gibi benzeri eylemlerin de faydasız olduğu kanaatindeyim. Bir gencin tek başına içinden gelerek böyle bir şey düşünüp yapmış olması, masumca bir hareket olabilir. Bunun reklam edilmesi ve kahramanlık gibi sunulması kanaatimce hala yanlıştır. Ben böyle düşünüyorum. Katkılarınız için teşek  15.01.2008 10:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 859
Toplam yorum
: 1414
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 947
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, ekonomik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster