Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '18

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
141
 

Kanserden Korunmanın Yolları

Kanserden Korunmanın Yolları
 

Kanser bugün küçük büyük herkeste görülebilir, sağlık kurallarına uyup önerilere dikkat etmek gerek. İki yakınımı çok genç yaşta akciğer kanserinden kaybettik. Doktor sigaradan dedi. Gerçekten ikisi de çok sigara içiyorlardı. Sağlık büyük hazine değerini bilmek gerek. Aşağıda bu konuda bu konuda bilgiler bulacaksınız, sağlıklı mutlu günler.

NAHİDE ÇELEBİ

 Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok görülen ölüm nedenlerinin ikincisi kanserlerdir. İlk sırada kalp damar hastalıklarından kaynaklanan ölümler gelmektedir. Ülkemizde her sene 200 bine yakın kanser teşhisi konulmakta ve binlerce kişi kanserden hayatını kaybetmektedir. Tüm çalışmalara rağmen kanser ancak %30-40 oranında önlenebilmektedir.

Peki, kanserden korunmak için neler yapılabilir? Kanserden korunmanın kuralları; İlk sırada sigara içmemek geliyor. Kanser kaynaklı ölümlerin yaklaşık %30’u, akciğer kanserinin de yaklaşık %87’si sigaraya bağlıdır. Sigaranın en fazla etki ettiği kanser türü akciğer kanseridir, ancak gırtlak, ağız, karaciğer, yemek borusu, mide, pankreas, idrar kesesi ve böbrek kanserlerinin de baş sorumlularındandır.

Aşırı alkol bağımlılık yapar. Alkol kullanımı ağız, gırtlak, boğaz, karaciğer, yemek borusu, pankreas, kalın bağırsak ve meme kanserine yol açabilmektedir. Sigara ile birlikte alkol tüketimi kanser riskini bir hayli yükseltmektedir.

Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına uzun süre maruz kalmak cilt kanserine neden olabilmektedir. Uzun süreli solaryum seansları da kansere yakalanma olasılığını arttırır. Güneşin çokça olduğu yaz aylarında saat 11.00-16.00 arasında direkt güneş ışığına çıkılmaması, çıkılması gerekiyorsa da koruyucu kremlerin sürülmesi önerilmektedir.

Kronik enfeksiyonlar, dünya üzerindeki bütün kanser türlerinin %20’sinden sorumludur. Hepatit B virüsü karaciğer kanserinin, human papilloma virüsü de rahim ağzı kanserinin nedenidir.

AIDS hastası olan kişilerde çok daha fazla kanser türü görülebilmektedir. Gerekli uyarıların dikkate alınarak güvenli bir cinsel yaşamın tercih edilmesi, birçok enfeksiyondan korunma sağlayacaktır.

Özellikle kanser riskini arttırıcı beslenme şekillerinden uzak durulmalıdır. Daha çok kanserle savaşan besinleri tüketmek, her gün en az 2-2,5 litre sıvı tüketmek faydalıdır.

İşlenmiş et ürünlerinden uzak durulmalı ve aşırı kırmızı et tüketilmemelidir. Yeşil yapraklı sebze ağırlıklı beslenme şekli benimsenmeli, şeker ve yağ tüketimine dikkat edilmelidir. Beslenmenizi doğru yapabilmek ve dengeli bir beslenme yapabilmek için uzman yardımı da alabilirsiniz.

Düzenli bir şekilde günde en az yarım saat spor aktivitesi yapmak kalın bağırsak, rahim ağzı kanseri, meme ve prostat kanseri riskini azaltmaktadır. Fazla kilolar meme kanseri başta olmak üzere, birçok kanserin de nedenidir.

Yumurtalık kanseri, kalın bağırsak, rahim kanseri, böbrek ve pankreas, yemek borusu ve prostat kanseri aşırı kilolu olan kişilerde daha çok görülmektedir. Fazla kilolardan kurtulmak kanser riskinde düşme sağlamaktadır.

Sebepsiz kilo kaybının olması, yüksek ateş, ağrı ve halsizlik, deride ve idrarda değişiklikler, anormal kanamalar ve akıntılar, geçmeyen yaralar, vücutta kitle, yumru ve şişlikler, hazmetmede zorluk, yutma güçlüğü ve ses kısılması kanserlerin erken belirtilerinden olabilir. Bu belirtilerden bir ya da birkaçı sizde varsa vakit kaybetmeden doktora görünmek gerekir.

Bir şikâyet ya da yakınma olmasa da belli zamanlarda yaptırılacak taramalar kanserin erken teşhis edilmesini sağlayabilir. Yaşanılan stres dolaylı da olsa kanseri tetikleyen faktörlerden biri olabilir. Meditasyon ve danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra grup terapilerine de katılmak stresten uzaklaşmanıza yardım edebilir. Kanserden korunmak için bu uyarıları dikkate almakta fayda vardır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerçekten çok bilgilendirici bir yazı

Kerim Korkut 
 09.09.2018 18:22
Cevap :
Kerim Kardeş sağlık büyük hazine değerini bilmek gerek.Yorumunuz için teşekkür ederim.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ  10.09.2018 14:44
 

Bilgilendirmenize teşekkürler Nahide Hanım Hocam. Siz yine öğretmenliğe devam ediyorsunuz. Çünkü öğretmenliğin emeklisi olmaz" diyorlar,,,. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 08.09.2018 17:51
Cevap :
Sayın Hocam değerli yorumunuza çok teşekkür ederim selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  09.09.2018 7:14
 

Bilgilendirmenize teşekkürler Nahide Hanım Hocam. Siz yine öğretmenliğe devam ediyorsunuz. Çünkü öğretmenliğin emeklisi olmaz" diyorlar,,,. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 08.09.2018 17:51
Cevap :
Sayın Hocam öğretmenlik kutsal bir görev siz de bizim değerli öğretmenimiz siniz değerli yorumunuz için teşekkür ederim sağlıklı mutlu günler diler selam sevgi ve saygılarımı iletirim.NAHİDE ÇELEBİ   09.09.2018 7:17
 

Bilgilendirmenize teşekkürler Nahide Hanım Hocam. Siz yine öğretmenliğe devam ediyorsunuz. Çünkü öğretmenliğin emeklisi olmaz" diyorlar,,,. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 08.09.2018 17:51
Cevap :
Sayın Hocam sağlık büyük hazine değerini bilmek gerek.Teşekkürler selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  09.09.2018 7:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1733
Toplam yorum
: 10640
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 990
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster