Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Nisan '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1638
 

Kanun çıktı, memur ve emeklilerinin alacağı zam 1 ay daha ötelendi

Kanun çıktı, memur ve emeklilerinin alacağı zam 1 ay daha ötelendi
 

PARASIYLA DEĞİL Mİ? HERKES YEDİĞİ DAYAĞI HAK ETSİN!


Çıktı, çıkıyor derken, TBMM memur ve emeklilerine müjdeyi verdi!..

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen toplu sözleşme tasarısıyla birlikte memurların zam alacağı tarihte belli oldu. Memurlara yapılacak zam en geç Haziran'da netleşecek...

Aslında buna da şükretmek lazım değil mi?

Ya biz ‘İleri demokrasi’yi uyguluyoruz, memurun ve emeklisinin aldığı para çok(!) bu nedenle maaşlarına 2012 yılının ilk yarısı için zam yapmıyoruz deselerdi?

Bence tüm memur ve emeklileri kesinlikle AKP’ye oylarını oluk gibi akıtırdı! Tıpkı seçimlerde olduğu gibi…

'Yapıldı yapılıyor'derken yılan hikâyesine dönen, memur maaşlarına verilecek zammın tarihi nasıl belli oldu?

Bildiğiniz gibi ülkemizi “Usta”lardan oluşan bir kabine yönetiyor. “Usta”lardan oluşan Bakanlar Kurulu, meclise sunduğu tasarı ile meclis yaklaşık bir ay oynadı. O komisyon senin, bu komisyon benim diye ha bire tasarı dolaştı. Komisyon komisyon dolaşan tasarı nihayet dün  akşam saatlerinde TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerde kabul edilerek yasalaştı.

Meclis'te toplu sözleşme tasarısının yasalaşmasının ardından memur zammı için de tarih netleşti. Yeni yasaya göre, memurlar zammı Mayıs ya da Haziran'da alabilecekler. Kesinleşti dediysek de, o kadar da değil!

Kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı tanıyan Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a göre;
 
Yasa uyarınca hükümetle memurun zam pazarlığı en fazla 1 ay sürecek.
 
Bu da memur maaş zammının Mayıs ya da en geç Haziran'da netleşeceği anlamına geliyor.

Hükümet, anayasa değişikliği uyarınca, her yıl ocak ayında yapılan memur zammını toplu sözleşme masasında belirleme kararı almıştı. Ancak evdeki hesap çarşıdakine tıpa tıp uyduğu için ve çok yüksek çıkan cari açığı birazcık kapatabilmek için bu yol tercih edildi.

Peki, hükümetten ne kadar zam istenecek?

Kim ne isteyecek?

KAMU-SEN ;"Son 10 yılda memurun maaşlarında yüzde 30'luk erime var. Kamu çalışanlarının yüzde 30'luk erimesini ya da bir kısmını en azından yarısını telafi edecek bir taleple oturacağız." diyor.

KESK ;"Hükümetin bütçesinde 3+3 ve cüzi oranda enflasyon farkı var. Biz şunu talep edeceğiz. Hükümetin son 1 yılda temel gıda, benzin, doğalgaza ne kadar zam yaptıysa aynı oranda kamu çalışanına verilmelidir." diyor.

MEMUR-SEN ;"Enflasyonun üzerinde bir zam olması mücadelemiz olacak. Şuanda zam oranlarını telaffuz etmeyelim önce yasa sonra masa." diyor.

Tabi sendikaların bir de zam dışındaki talepleri var.

 İşte o talepler:

KAMU-SEN ; "Eşit işe eşit ücret uygulaması yeni eşitsizlikler meydana getirdi. Öğretmenlerimiz, akademisyenler, postacılar açısından sorunlar var. Ek ödeme oranlarının yüzde yüz oranında artırılmasını talep edeceğiz ve emekliliğe yansıtılmasını isteyeceğiz " diyor.

MEMUR-SEN;" Çalışılırken elde edilen kazanımların emekliye yansıması mücadelesini vereceğiz. Kalan sözleşmelileri kadroya geçirmek, toplu sözleşme ikramiyesinin anlamlı hale gelmesi için mücadele vereceğiz." diyor.

KESK; "Birçok mesleki ve özlük konularında ciddi sıkıntılarımız var hükümet tek taraflı KHK, yönetmeliklerle kamu çalışanlarının özlük hakları ortadan kaldırılıyor. Bunun da görüşülmesi lazım.'' diyor.

Sizin anlayacağınız iktidar memurların karşısında çok güçlü. Memur emeklilerinin esamesi bile ortada yok! Memurlar kendi arasında bölünüp, asgari müşterekte bile buluşamazken, ne kadar hak arayabilirler?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

milletvekilleri bizi temsil etmek için meclisteler... kendilerine zam yapılacağı zaman neredeyse mecliste yatıp kalktılar.memur emekli maaşlarında zam söz konusu olunca ertele babam ertele.benden yana haram zıkkım olsun aldığınız maaşlar helal olmasın...

pinar özdemir 
 09.04.2012 21:35
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  13.04.2012 15:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3029
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster