Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '15

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
42937
 

Kanun diyor ki mirasını reddet borcunu ödeme; kim ölmüş babasına laf söyletir ki…

Kanun diyor ki mirasını reddet borcunu ödeme; kim ölmüş babasına laf söyletir ki…
 

HASTANEDE ÖLENİN BORCU SİLİNECEK


Ölen arkasında ciddi miktarda borç bırakabilir ki bazen öyle oluyor. Bu haldeki ölü yakınları için zor bir durum. Babanız öldü, 10 milyar borcu varmış. Pek mirası da yok. Olsa bile üç beş kuruş. Ne yapacaksınız? Kanun diyor ki mirası reddedersen borcundan da sorumlu olmazsın.

İyi de babanızın mirasını reddetmeniz evlat olarak manevi varlığına saygısızlık değil mi? İnsanlar içinde bulunduğunuz durumu anlamaya çalışmayacak “babasının borcu varmış ödememek için mirasını reddetmiş” diyecekler.

“Mirası reddedersen borcundan da sorumlu olmazsın” başka farklı bir soruna da yol açabilir. Durumu bilen uyanık insanlar yaşlandıklarında “çocuklarım mirası reddeder ödenmez” diye borç yaparlar.

Yani şimdi ölenin borçlu ölmesi mirasçıları ve alacaklıları bakımından ciddi sorun yaratır. Bu konu öyle “mirası reddedersen borcundan da sorumlu olmazsın” diyerek çözümlenemez. Hadi kamu açısından(devlete olan borçlar) bu mümkün olsun, kişilere olan borçları kişiler ister. Ben babamın mirasını reddettim, bana ne onun borcundan diyebilir misiniz? Ya da dediğiniz zaman sonuç nolur? Kişiler sizi mi muhatap alırlar?

Ya kanunda bunun açıklaması var, terekenin oluşturulması falan; ancak hiç (ya da borcundan daha az) malı parası olmayarak ölen kişinin mirasçıları mirası reddederse borçlardan da sorumlu olmayacaklar. Bu da alacaklılar ya da miras olmasa bile borcu kabul eden mirasçılar açısından mağduriyet yaratacaktır.

Adamın/kadının oğlu kızı mirası olmasa bile babalarının/annelerinin mezarda kemiklerini sızlatmamak için borçlarını ödemek isterler. Belki alacaklılar ısrar edecekler “bana ne o senin baban paramızı isteriz” diyecekler. Ölenin yakını “mirası reddettik, bize ne” diyebilirler mi bilmiyorum. Babasıysa babası ödemek istemeyebilir kişi “git ondan al” diyebilir. Yani zaten hiç kimsenin ölen babasının/annesinin borçlarını ödeme mecburiyeti olamaz. Tama, ahlaki olarak vefa anlamında isterse ödeyebilir de zorla ödettiremeyiz. Kanun da ödettiremez.

Diyorum ki borç alacak konularında yaş kriteri dikkate alınmalı. Teminatsız borç verirken bu kişi yarın öbür gün öldüğünde “ kimden tahsil ederim” diye düşünülmeli. Elbette bu durum yaşlı ve gençler için aynı da gençler daha az ölüyor o bakımdan. Anne baba ve diğer büyüklerin borçlu olarak ölmeleri halinde yakınlarının durumu gerçekten zor. Adam dağlar kadar borç bırakmış. Mirası reddetseler olmuyor. Kabul etseler üç kuruş mirasla o kadar borcu nasıl ödeyecekler. Ben o konuda şanslıydım; ne mirası vardı ne de borcu. Daha şanslı olanlar da var; beş kuruş borcu yok, dağlar kadar miras. Görün görün ne babalar var!

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Borç" korkutur beni her zaman, Miras da iyi ki yok etraftaki kavga kıyameti görünce şükrediyorum. Onurlu yaşantısından kalan gururla baş başa bıraktı babam bizi, suistimale açık görünüyor konu, elinize sağlık saygılar

Cemile Torun 
 30.01.2015 23:35
Cevap :
Benim babam da aynı...  04.02.2015 18:53
 

Kıymetli Sayın Yazarımız Kerim Korkut, Yine önemli, yine yazılması gerekli bir yazı.Son yıllarda bu konu ön plana çıktı.Bilerek mi, bilmeden mi böyle borçlanmalar yapılıyor acaba? Murisin borcu ödeyecek gücü yoksa, kayıtlarda onu tasdik ediyor Mirası ret etmekten başka çaresi yoktur. Önemli bir konuydu.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.Her kesin Kerim Korkut'a Sayın diye hitap etmesini istiyorum.

Mehmet Burakgazi 
 30.01.2015 9:40
Cevap :
Ya sen gerçekten boş adam değilsin ha!  01.02.2015 16:01
 

Kalan borç mirastan çok fazlaysa ve varisin ödeyemeyeceği tutarda ise varis mirası retten başka ne yapabilir ki?

Kadri KANPAK 
 26.01.2015 9:39
Cevap :
İşte bunu yapmak kolay değil...Hele de borç kişilereyse...  29.01.2015 19:41
 

Allah kimseyi borçlu öldürmesin.Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 25.01.2015 16:30
Cevap :
Amin, gerçekten haklısın.  29.01.2015 19:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6040
Toplam yorum
: 14997
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster