Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Temmuz '16

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1097
 

Kanun önerisi

Kanun önerisi
 

Din? Ahlak? Kanun?


Bir kişi kaç kişiyi öldürmüş, kaçına tecavüz etmiş, kaçının evini, işyerini soymuş, kaçını gasp etmiş, kaçına iftira etmiş, canını-malını tehlikeye atmış olursa olsun, idamlık bile olsa senenin belli bir gününe kadar yakalanmazsa bütün suçlarından bir daha yargılanmamak üzere muaf olsun. Hatta bir sene uzun bir süre, herkese işlediği suç ne olursa olsun bir asgari ücretlinin 6 aylık geliri kadar para karşılığında istediği herhangi bir zaman birkaç günlük bir yolculuğa çıkması koşuluyla af çıksın, beraat etsin. Örneğin bugün sokakta oynayan 6 yaşındaki bir çocuğa tecavüz etsin, işini bitirdikten sonra boğazını kesip öldürsün, akşamına uçağa binip gitsin, birkaç gün ortada görünmesin. Sonra “ben geldim” deyip çıkagelsin, çocuğa tecavüz ve cinayet suçu bağışlanmış olmakla kalmasın, kendisine saygıyla, hürmetle davranılsın, bilge gibi fikri alınsın, çoluk çocuk emanet edilsin. Örnekler sonsuz sayıda arttırılabilir ama benim size sorum; böyle bir sisteme var mısınız? Ne demek yokum? Bu güne kadar bu hep böyleydi ve hiçbir itirazınız yoktu ama? “Ben mütedeyyin adamım, din kurallarıyla yönetilmek isterim, kanun batı dolayısıyla şeytan işi” dememiş miydiniz? Tamam işte, kanunları ortadan kaldırıp dinin kurallarına göre yaşayan bir toplumda işler böyle yürüyor. Adam ne yapmış olursa olsun, mesela kadir gecesi dua ederek bütün günahları sıfırlamıyor mu? Olmadı bin bir türlü fırsat var, Cuması var, duası var, zikri var, tespihi var, var da var. Hatta biraz parası varsa binip uçağa umreye, hacca gitmek var. Döndüğünde mis gibi pırıl pırıl olmuyor mu? Bir insan başka ne gibi bir sebeple kırk kere hacca-umreye gider?
 
Peki kanunları kurcalamayalım, ahlak kurallarını kurcalayalım, olmaz mı? Sonuçta ahlak insanlar arasında zımnen kabul edilmiş kurallar dizisi, ilahi kuralların yanında lafı mı olur? Haydi değiştirelim hepsini. Mesela beş yaşındaki bir kız çocuğuna şehvetle bakılabilsin, cinsel ilişki kurulabilsin, olmaz mı? Mesela yetmiş yaşında dini bütün bir mümin ilkokula başlamaya hazırladığınız kızınızı eş yapmak üzere istemeye gelsin olmaz mı? Kızmayın canım, neden ilk defa duyuyormuş gibi irkiliyorsunuz ki? Mesela annenizin bacaklarına bakıp onunla sevişmeyi hayal etmek ayıp olmasa, öyle bakana ahlaksız denmese olur değil mi? Olur olur, bal gibi olur, bunca senedir her yerde olan şey bundan sonra niye olmasın? Bütün bunlar dinen uygun değil mi, ne olur yani muhalefet eden bu ahlak kurallarını din kurallarıyla değiştirsek? Ne var yani bir kadın kocasının tek eşli kalmasına üzülüp arkadaşını önerse, gece yatağa kocasıyla tanıştırdığı iki-üç bayan arkadaşını da alarak girse, ne var bunda? Dinen caiz olan nasıl olur da ahlaksızlık olabilir? Ne olmuş yani adam karısını, kızını hatta kendisini bir siyasi partinin liderine sunmak istemişse? Sonuçta sen bir siyasi parti lideri görüyor olabilirsin ama o adam bir ulu, hatta peygamber ve hatta yaratıcının ta kendisi olarak görüyorsa bunda nasıl bir ahlaksızlık aranabilir sorarım size!
 
Uzatmayalım, dinimiz var, kuralları belli, ortada. Dolayısıyla Allah kelamı dururken insan icadı ahlak, hele ki batı şeytanından devşirme kanunmuş, hukukmuş bize gerekmez, lağvedelim. Anlaşılan bunca yıldır bunlardan kurtulmak mümkün olamadı, o halde kolayı var canım, ahlak kurallarını da kanun maddelerini de din hükümleriyle değiştirelim de cümle alem öğrensin nasıl kural konur kanun yazılırmış.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 15054
Kayıt tarihi
: 11.06.08
 
 

Dünyada olumlu izler, hatta eserler bırakma yolunda, yani hayatta karşılaştıklarımı paylaşıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster