Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mart '18

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
491
 

Kanuni Almanya Seferini Tamamlasaydı Ne Olurdu?

Kanuni Almanya Seferini Tamamlasaydı Ne Olurdu?
 

Kanuni Sultan Süleyman, başarılı bir asker, kudretli  bir devlet adamı, eşine nadir rastlanan bir devlet teşkilatçısıydı. Kanuni, kanunları yenileyip ek kanunlar yapıp, bunlara önem verdiği için bu ünvan verildi.
 
Roma-Germen İmparatoru Şarlkent’in ve kardeşi Avusturya-Bohemya Kralı Ferdinand’ın Macaristan’ın içişlerine karışması üzerine Kral Yanoş, Sultan Süleyman Han’dan yardım istedi. Padişah, 25 Nisan 1532'de Alman Seferi’ne çıkıp 120.000 mevcutlu ordusuyla Avusturya’yı işgal etti. Şarlkent 250.000 kişiden fazla Hıristiyan ordusuyla Osmanlıların karşısına çıkmaya cesaret edemedi. 
 
Sultan Süleyman Han’ın, Almanya Seferi nedeniyle Orta Avrupa’da bulunmasından korkup, savaştan kaçan Şarlkent,  anlaşma istedi. Sultan Süleyman Han anlaşmayı kabul etti. Şarlkent 22 Haziran 1533 tarihli İstanbul Antlaşması’yla Osmanlı İmparatorluğu’nun ve Büyük Hükümdar’ın üstünlüğünü kabul etti.
 
Eğer Kanuni Sultan Süleyman Han, Almanya Seferi’nde Avrupa içlerine kadar ilerlemiş iken, Şarlkent’in anlaşma isteğini kabul ederek seferden dönmemiş ve Almanya’yı ele geçirmiş olsaydı, Osmanlı İmparatorluğu değil Viyana’ya, bütün Avrupa’ya sahip olabilirdi.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1065
Toplam yorum
: 217
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 821
Kayıt tarihi
: 30.07.10
 
 

Uzun yıllar çeşitli sitelerde Oruç Yıldırım adı ile yazı yazdım. Dört tane romanım ve çokca da de..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster