Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '14

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
2883
 

Kanuni Sultan Süleyman, dizi bittikten sonra iki yıl dinlensin.

Kanuni Sultan Süleyman, dizi bittikten sonra iki yıl dinlensin.
 

Takriben üç yıldır çarşamba gecelerimizi esir alan Muhteşem Yüzyıl dizisi bu hafta Şehzade Mustafa'nin babası Kanuni'nin emri ile boğdurulması olayı ile gecemize, yaşamımıza damgayı vurdu.

Biz dizileri çok seven ve yaşamımızı onlara odaklayan bir toplumuz. Hatırlıyorum bir zamanlar Kurtlar Vadi'si dizisinde bir rol kahramanı ölmüştü de , izleyiciler onun için mevlut okutmuşlardı.

İşte Kanuni Sultan Süleyman'ın belki Hürrem ve Rüstem Paşa tarafından yaratılan entrikalar, belki Kanuni'nin bozuk ruhsal yapısı sebebiyle ülkesinin bölünme tehlikesini önleme çabası sonucu boğdurduğu kendi öz oğlu Şehzade Mustafa'nin bu haftaki ölümü, biz izleyicileri çok etkiledi. Öyle çok etkiledi ki son günlerde sosyal paylaşım sitelerinde en çok okunan, tıklanan  haber bu olay oldu. Hatta bu sabah  gazetelerde dizideki bu vefat olayından sonra Bursa'da halkın Şehzade Mustafa Türbesine hücüm ettiğini ve dua etmek için sıraya girdiklerini okudum.

Sanırım günümüzdeki  iç kapayıcı olaylara  gözlerimizi kapatıp, kulaklarımızı tıkayarak 461 yıl önce neden olduğu bile tam bilinmeyen bir tarihi olaya bu kadar elem göstermek ancak bizim kadar duygusal bir topluma yakışır.

Ben Muhteşem Yüzyıl dizisini, Kanuni'nin öz oğlunu gözü önünde vurdurması olayını bir yana bırakıp başka bir konuya değinmek istiyorum.

Bir süre sonra Muhteşem Yüzyıl dizisi bitecek. Belki haziran ayı, belkide daha önce. İyi ve sadık bir televizyon izleyicisi olarak sanatçılara, yapımcılara bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Özellikle Muhteşem Yüzyıl'da Kanuni Sultan Süleyman rolünde büyük başarı ile seyredilen Halit Ergenç Bey'e .

Halit Ergenç benim yıllardır büyük zevkle izlediğim bir sanatçı. Kendisini ilk defa İstanbul Devlet Operasının sahnelediği 'Kral ve Ben 'müzikalinde seyretmiştim. Harika bir bas sesi vardır. Bir sanatçı annesi olarak söylüyorum, şancı olarak çok başarılıdır. Daha sonraları Halit Ergenç'i Aliye dizisinde seyrettim. Gene çok başarılı idi. Şu anda eşi olan Bergüzar Korel ile beraber rol aldığı Binbir Gece adlı dizi  de harikalar yarattı. Şimdi de Muhteşem Yüzyıl'da aynı başarıyı gittikçe artan bir trendle devam ettiriyor.

Benim kendisine nacizane tavsiyem, Muhteşem Yüzyıl bittikten sonra en az iki yıl hiçbir dizide rol almasın,Yüzünü  unuttursun bizlere. Bir kaç gün önce 'Yaşama Verilen Mola  'adlı yazımda da kısaca değindiğim gibi, sanatçıların yoğun programlardan sonra arada bir durup mola vermeleri, kendilerini yenilemeleri gerektiğine inanıyorum.

Düşünebiliyor musunuz, 3 yıl Kanuni Sultan Süleyman olarak izlediğiniz sanatçının bir ay sonra romantik bir rolde yer aldığını veya bir gangster olduğunu. Ben düşünemiyorum. Yok eğer tekrar bir padişah veya devlet adamını canladırırsa bu sefer o rol üzerine  iyice yapışır ve bir daha başka bir rol de izleyemeyız onu.

Dediğim gibi bence en az iki yıl dinlenip, yeni projeler için done toplayıp, kendini yenilemesi gerek.

Gene yapımcılardan bir isteğim daha var. Muhteşem Yüzyıl bittikten sonra olayın suyunu çıkarmayalım. Basında okuduğuma göre dizi bitiminde sinema filmi, belgesel falan yapılacakmış. Yeni projeler üretileceğine, eski projeyi böyle sündürmek geçmiş başarıları yok etmek bence.

Sanırım benim gibi sade bir izleyicinin önerilerini dikkate alacak yapımcı bulunur. Bir çok kişinin de benim gibi düşündüğünü zannediyorum.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

EVET CANIM BENCE DE HALİT ERGENÇ VE DİĞER OYUNCULAR 2-3 YIL EİNLENMELİ VE O ÇİRKİN SAKALLAR KESİLMELİ, O GÜZEL YÜZLER MEYDANA ÇIKMALI.SELAM VE SEVGİLER.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 15.02.2014 17:44
Cevap :
Sevgili Nahide Hanım,haklısınız biraz dinlensin Halit Ergenç, yüzü gözü açılsın,biraz yüzünü dinlendirsin.Daha sonra başka dizilerde , daha başarılı rollerde seyrederiz inşallah. Sevgi ve Saygılarımla  15.02.2014 19:52
 

Oya ablacım ben tv izlemiyorum helede dizileri hiç sevmiyorum.Haber ve belgesel dışında tv'ye bakmam bile.Tv ve dizi ile yazılarınıza pek yorum yapamıyorum.Çünkü konuları tam bilmiyorum.Kaliteli sanatçıların iyi işler çıkarttıklarını sanıyorum.Bu güzel günde hayatınızdan sevgi eksik olmasın diyorum.Selam ve sevgiler.

çalıkuşu 
 14.02.2014 21:11
Cevap :
Dizi seyretmemekle pek bir şey kaybetmiyorsunuz Sevgili Çalıkuşu. Ama psikolaglar arada dizi seyretmenin kafayı dağıtma , dikkati başka yönlere çekme açısından faydalı olduğunu savunuyorlar. Birde dizilerde çok güzel mekanlar, çok güzel giysiler seyredebiliyoruz. Bu da dekorasyon, turizm ve moda açısından çok faydalı oluyor bana. Ayrıca çok değerli sanatçılarımızı da güzel rollerde izlediğim zaman hoşuma gidiyor. Tabii arada dizilerde gördüklerimi de yazıyorum. Size de sevgi dolu günler dilerim.  15.02.2014 16:22
 

Merhaba...Umarım bu dizi bittikten sonra, Halit Ergenç, kendi çocuklarını da boğdurmaz..:)) Selamlar.

cdenizkent 
 14.02.2014 17:31
Cevap :
Aman Allah korusun. Bergüzer Hanım duymasın. Şaka bir yana insanın psikolojisi bozulur böyle bir rolu canlandırınca. Ben ce biraz uzaklaşsın ve dinlensin. Halit Ergenc'i bambaşka bir rolde görmek istiyoruz artık. Saygılarımla  14.02.2014 18:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 825
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1028
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster