Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1104
 

Kanyon'daki genç kızlar

Kanyon'daki genç kızlar
 

.


Aslında iki farklı karmaşık çelişkili durum var.

Bunlardan birincisini, Tuna Kiremitçi detaylı olarak örneklendirmiş. Kanyon Alışveriş Merkezi’nde yemek yediği esnada bir olaya şahit olmuş. Temizlik görevlisi olarak görev yapan Kürt olduğu belli bir gencin elindeki çöp arabası devrilmiş, çöplerin ortalığa saçılmasıyla şık giyimli iki genç kız makara kukara gülmeye başlamışlar ve bakın olayı gören Tuna Kiremitçi aynı masada yemek yediği arkadaşına dönerek ve temizlikçi çocuğu kastederek şöyle demiş :

Bu çocuk yarın AKP’ ye oy verecek, dedim. Ona gülen kızlar da CHP’ ye oy verecekler. Bu yüzden AKP kazanacak seçimi. (Kumdan Kaleler, Asıl Maç Şimdi Başlıyor, Tuna Kiretmitçi, Cumhuriyet, 24 Mayıs 2010)

Dönelim madalyonun ikinci yüzüne.

Milliyet’ten Devrim Sevimay, CHP Parti Meclisi’ne seçilen Prof. Dr. Sencer Ayata’ya sorular yöneltmiş. Ayata’ya göre, mühendisler, öğretmenler, hemşireler, finans örgütlerinde çalışanlar ve hatta satış elemanları da dahil, bunlar gibi birçok beyaz yakalıyı içine alan bir kesim var ve onlar yeni orta sınıfı temsil ediyor.

Yani Kanyon’da çöp arabası devrildiği için makara kukara gülen 'kenarın kontesleri' nin de dahil olduğu kesimden bahsediyor. Bu beyaz yakalılar için şöyle diyor: CHP bu kesimin desteğini zaten alıyordu. Önemli oy tabanı bu kesimdendi. (Devrim Sevimay, Prof. Dr. Sencer Ayata ile söyleşi-Yeni orta sınıf ile varoşa çağrı, Milliyet, 25 Mayıs 2010) Bu noktaya kadar tüm görüşlere katılıyorum. Ancak Ayata ile buradan sonra yollarımız ayrılıyor.

Çünkü O’na göre; bahis konusu olan bu beyaz yakalılardan oluşan yeni orta sınıf, bir mesaj aldı. Kimden?

Kılıçdaroğlu’nun kurultaydaki konuşmasından. Mesajın konusu ne?

Varoşlara coşkuyla uzanılması, oradaki kitlenin kazanılması konusunda. Tekrar edeyim. Kılıçdaroğlu, kurultaydaki konuşmasında beyaz yakalı kentli yeni orta sınıfa ‘varoşlara coşkuyla akma’ konusunda bir mesaj yolladı.

Kanyon’daki süslü kontesleri de kapsayan yeni orta sınıf kitle bu mesajı aldı. Uygulamaya bile koydu.

Kentli, beyaz yakalı, eğitimli yeni orta sınıfın, ülke gerçeklerine duyarlı olması, varoşlara uzanması, onları anlaması…Tabii ki bu çok güzel bir şey. CHP’li olup olmadıklarına bakmadan diyebilirim ki, marjinal eğilimli nev-i şahsına münhasır özgün, taklitsiz karakterler olan, Nejat Yavaşoğulları, Billur Kalkavan, Cemil İpekçi, Lale Mansur, İlkay Akkaya gibilerin dışında kimsenin varoşları ne anladığı ne de oralara el uzattığı var.

Kılıçdaroğlu’nun, varoşlara uzanılması konusunda, eğitimli yeni orta sınıfa bir mesaj yolladığı ve onların da bu mesajı aldığı kesin.

Kanyon alışveriş merkezinde gönderdikleri ‘iletim raporundan’ belli oluyor zaten.

Üniversiteyi, bazen de özel üniversiteyi bitirir bitirmez plazalarda işe başlayanlar, bırakın varoşlara uzanmayı, acaba yukarıda anlatmaya çalıştığımız meselenin sosyolojik ve insani derinliğinin ne kadar farkındalar?

İşte karmaşık çelişkili olan bu durumdur.

Sabrın sonu ile

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 267
Toplam yorum
: 1368
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1855
Kayıt tarihi
: 08.01.07
 
 

Kabataş Erkek Lisesi Matematik (1992) Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster