Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '17

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
208
 

Kapadokya Bezirhane’de muhteşem Iraz Yıldız konseri

Kapadokya Bezirhane’de muhteşem Iraz Yıldız konseri
 

Iraz Yıldız Bezirhaneye konuk oldu bir bahar akşamında.


Genç ve başarılı piyanistimiz Iraz Yıldız, Kapadokya’da çok güzel bir konser verdi.  Konser mekanı olarak Uçhisar’da, Argos in Cappadocia bünyesindeki Bezirhane seçilmişti. Bezirhane bir mağara ve sahnesi de akustiği ile iddialı bir konser alanı. Bezirhane’yi şöyle tanımlamış Argos: “1500 Yıl önce keşişlerin ve rahiplerin barındığı, argos in Cappadocia’nın kalbi niteliğindeki Bezirhane, olağanüstü akustiğiyle unutulmaz konserler ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor”

“Bezirhane’de Nisan Klasiği” başlıklı konserde ilk olarak, Antalya Piyano Fesivali, “Genç Yetenekler Konseri”nin yıldızlarından Iraz Yıldız çıktı, Bezirhane’nin bu özel sahnesine. Chopin Andante Spianato ve Fazıl Say’ın Paganini Jazz varyasyonlarını seslendirdi.

Liedlerin yer aldığı ikinci bölümde, Nazım Hikmet Korosu’ndan Bariton Atilla Gündoğdu’ya eşlik etti Iraz Yıldız. Fazıl Say’ın üç şarkısıyla başladılar dinletiye; Sordum Sarı Çiğdeme (Pir Sultan Abdal), Düşerim (Metin Altıok) ve Sardunyaya Ağıt (Can Yücel). Daha sonra da; Gustav Mahler’in, Des Antonius von Padua Fischpredigt, Frenkel Zhuravli ve Franz Schubert’in, die Krähe, der Wegweiser, die Forelle adlı liedlerini mükemmel seslendirdiler.

Kaliteli müziğin özlemini çektiğimiz Kapadokya’da, bize bu güzel akşamaı yaşatan genç ve başarılı sanatçılarımıza teşekkür ederim.

Neredeyse müziğe başladığı yıllardan beri izlediğim Iraz, üstün yeteneği ve değerli besteci/piyanistimiz Fazıl Say’ın da desteği ile çok önemli mesafeler kaydederek, yurtiçinde ve yurt dışında konser sahnelerinde yer almayı başarmış bir değerimiz. Iraz Yıldız, müzik eğitimini halen Belçika’da sürdürmektedir.

Argos Bezirhane gibi görkemli bir mekandaki bu muhteşem konserde, müzikseverle Iraz Yıldız’ı buluşturan Argos yöneticilerine ve Şahenk Grubu’na da teşekkür ederim. 

Avanos/Kapadokya

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne güzel anlatmışsınız.Kendimi o büyülü mekandaymışım gibi hissettim. Iraz Yıldız ve diğer genç yeteneklerimizin başarılarını ben de izliyor ve tıpkı sizin gibi çok mutlu oluyorum başarılarından. Forte 24 Genç Yetenek Konser'inde de müthişti Iraz Yıldız. Umarım daha nice başarılarını görürüz.Kıskanmayın ama...:) Biz de 23 Nisan'da İDSO ile birlikte Elfida Turan'ı izleyeceğiz CKM'de. Müzik ve sanat dolu günler hep var olsun hayatlarımızda. Candan sevgilerimle...

Yaz Hamra Aydemir 
 11.04.2017 13:14
Cevap :
Gençlerimiz çok güzel işler başarıyorlar, ne kadar gurur verici. Iraz bizim için daha bir özel, çocukluğundan beri aile boyu izlediğimiz bir yetenek. Aşama aşama bugüne gelişinin tanığıyım. Antalya Piyano Festivali gençler için dinleyici karşısına çıkma ve konser deneyimi sağlıyordu. Artık yok, maalesef. Forte 24 Genç Yetenek Konseri de umarım gelenekselleşir ve sürer gider gençler için. 23 Nisan da Elfida Turan'ı izleyecek olmanız beni ancak imrendirebilir.:) Genç yeteneğimize başarılar, size de iyi bir konser diliyorum. Dediğiniz gibi; "Müzik ve sanat hep var olsun hayatlarımızda". Ben de size en içten selam ve sevgilerimi gönderiyorum. H.H.Dulun  12.04.2017 8:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1061
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster