Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1279
 

Kapatma davası

Kapatma davası
 

Bugün Anayasa mahkemesinde DTP’nin kapatma davası görülecek. Aslında aylar öncesinden mahkemeye getirilen ama bir türlü görüşülüp karara bağlanamayan bir dava idi. Açılım laflarıyla birlikte DTP halkı sokaklara dökmese, yandaşlarıyla sokakları yangın yerine çevirip de üstüne üstlük hem İmralı’daki bölücü başının hem de dağdaki terör örgütünün aleni savunuculuğunu yapmasa bu dava belki daha da gündeme gelmeyecekti.

***

DTP Eş Başkanı Ahmet Türk beyanat veriyor:

“Bu kapatma davası siyasi bir davadır. Anayasa Mahkemesi partiyi kapatsa da karar siyasi bir karardır, kapatmasa da karar yine siyasi bir karar olacaktır.”

Kendisinin bu beyanını anlayabiliyorum. Çünkü hukuğa ve hukuğun üstünlüğüne inancı ve bağlılığı olmayan, beklentilerinin karşılanması yolunu şiddet ve hukuksuzluk olarak belirleyip bu yolu meşru göstermeye çalışan birinin olaya farklı bir yorum getirmesi zaten inandırıcı olmazdı.

Ama ya televizyonlara çıkıp da ahkam kesen o sözde aydınlara ne demeli?

***

“DTP kesinlikle kapatılmamalıdır. Kapatılırsa yine mağduru oynarlar…”

Bu kafa zamanında “Öcalan’ı asarsanız kahraman yaparsınız. Halbuki hapsederseniz etkisiz ve yetkisiz bir halde tehdit olmaktan çıkar” mealinde laflarla terörist başını kurtarma gayretine düşmüşlerdi.

Sonuç; bölücüler bugün Öcalan’ı bayrak yaptılar.

***

“DTP’ye yasal siyaset yapma zemini bırakılmazsa onlar da illegal yapılanmaya giderler. Terör sorunu daha da büyür…”

Bu yorumu yapanlar belki de Emine Ayna’nın “dağa çıkarız…” şeklindeki tehditlerinden etkilendiler, ya da bu tehdit konuşmalarını desteklemek adına böyle konuşuyorlar. Ama gerçekte DTP’nin yaptığı siyasetin yasal sınırların içinde kaldığı, teröre alternatif olup da temsilcisi oldukları kitlelerin sosyal, kültürel ve ekonomik haklarının takipçisi oldukları söylenebilir mi?

DTP yöneticileri Kandil’den ya da İmralı’dan bağımsız söz ve eylemler ortaya koyabiliyorlar mı?

***

Son söz; bütün bu tartışanlardan, yani televizyonlarda boy gösteren bilim çevrelerinden, siyaset adamlarından, emekli hukukçulardan yorumlar dinlerken hep bir tek şeyi düşündüm. Anayasa Mahkemesi bir yargı organı değil midir? Hukuk devletinde yargı organlarının verecekleri kararların dayanağı yasalar değil midir? Başsavcı bu davayı açarken yasal dayanaklarını ortaya koymadı mı?

Ne diye bu konuşmalarda bu yasa maddeleri ve davanın bu maddeler uyarınca nasıl karara bağlanacağı ifade edilmiyor da tamamen hukuk dışı gerekçelerle kafalar karıştırılıyor?

Amaç yargıyı mı etkilemek, yoksa yargıyı etkisiz ve itibarsız hale mi getirmek?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

turkiyede yarginin yarisi siyasilestirildi zaten!gelinen nokta akp nin icinden cikamayacagi noktadir ! kendi kendilerini bitirecekler !dtp zaten teror orgutunun sozcusudur bunu biliyoruz!

monika yordaki 
 09.12.2009 17:30
 

Amaç her ikiside üstadım. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 08.12.2009 21:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 114
Toplam yorum
: 116
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 542
Kayıt tarihi
: 18.11.09
 
 

Emekli öğretmenim. Üç yıldır Söke Ekspres gazetesinde günlük yazılar yazıyorum. 2008 Yılında röpo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster