Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Temmuz '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
321
 

Kapatmayanlar kazandı..!

Kapatmayanlar kazandı..!
 

Türkiye bir badireyi daha atlattı. AK Parti hakkında açılan kapatma davası AYM tarafından "kapatmama" kararıyla sonuçlandı.

İlk bakışta kazanan AK Partiymiş gibi görünüyorsa da aslında, bu kararı alan AYM ve Türk Demokrasisi kazançlı çıktı.

Ben dahil çok kişinin, "Bu dava açıldığına göre, mutlaka kapatma kararıyla bitecektir" anlayışı tekzip edilmiş oldu.

Yargı, son zamanlarda sarsılan toplum nezdindeki güvenini tekrar sağlamış oldu.

Bu karar, iktidar partisinin "muktedir olma" halini artırmayacak.. Aksine sınırlandıracak.

AK Parti, yıkılmamıştır ama sarsırlmıştır. Bu 6-5 lik karardan sonra, ya parti kapatmalarına ilişkin yasalarda ciddi değişikliklere gidecek -ki AYM Başkanı Haşim Kılıç da bunu söyledi- ya da eli kolu bağlı bir hükumet olacak.

Örneğin, başörtüsü sorununu ağzına almaktan korkacak. Oysa, başörtüsü sorunu, bu milletin önemli bir kısmının yarası olmaya devam edecek.

Her şeye rağmen, yüzde elliye yakın halk desteği olan bir iktidar partisinin yargı yoluyla kapatılmamış olması Türkiyenin dış imajı açısından da, aksi bir duruma göre, çok yararlı olmuştur.

Bu ülkede yaşayan herkes artık şunu öğrenmeli: Sistemimiz Demokrasi ise, Demokrasinin vaz geçilmez unsurları siyasi partilerse, bir siyasi partı sandık dışında hiç bir şekilde kapatılamamalıdır.

"Kurucu irade", "militan laikçilik" gibi söylemler, "Halk irade" sinin üzerinde vesayet unsurları olarak kalmaya devam ederse, sorun kökünden halledilmiş olmayacak.

Türkiyede, belli bazı marjinal gruplar bir yana bırakılırsa, büyük çoğunluk Cumhuriyette de Demokraside de uzlaşmıştır. Kimsenin farklı bir rejim istediği falan yok..

Yeter ki, Cumhuriyetimiz gerçek bir cumhuriyet, Demokrasimiz gerçek bir demokrasi olsun..

Son kararı bu yolda atılmış önemli bir adım sayarak, hepimiz için hayırlı olsun, diyorum..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevinmişsinizdir. Ben sevinmedim ama Türkiye için iyi oldu. Anayasa mahkemesi 10'a karşı 1 oyla AKP'nin laiklik karşıtı davranışların odak noktası olduğunu kabul etti. Yani AKP suçlu bulundu, beraat etmedi. Ama bu 10 üyeden 4'ü partinin kapatılmadan, Hazine yardımı kısıtlaması ile cezalandırılması gerektiği yönünde oy kullandı. 6'sı da kapanması dorultusunda. AKP aklını başına almalı, Çağdaş Türkiye imajını yeteri kadar bozdu, İzmir, İzmir olalı bu kadar türbanlı görmemişti. Ne türbanından bahsediyorsunuz siz? Türban takmadan Müslüman olunmuyor mu? At gözlüğümü çıkardım ben, siz de çıkarın artık. Yoksa dıgıdık dıgıdık gidersiniz. Pazar Günü saat 13:00'de bekleriz, Şükrü Bey'İn Yeri, Fincanda kahve içmeye. Hisar Camii önü. Selamlar benim İzmirli kardeşim. Nasıl İzmirliysen öyle?:))

Mustafa Mumcu 
 31.07.2008 2:36
Cevap :
Mustafab bey, öncelikle bu dava yersizdi.Suçsuz bir adamı mahkemeye çıkarıp sonra da az ceza aldın diye sırtını sıvazlamak neyse,bu dava da aynen o. Savcının iddianamesinden,Mahkemeninin görevi olmayan bir alana (içerik) girmesine kadar faullüydü bu dava zaten.Ben bu karara Türkiye için memnun oldum..Türkiyenin imajı bakımından yani..Partilerini eften püften sebeblerle mahkeme kapılarında kapatan ülke imajınıdan kurtulduğu için..Türbanlılara gelince, çoğalıyorlarsa çoğalırlar,bunun partiyle pırtıyla ilgisi yok..Neyse, Pazar günü Şükrü beyin yerinde olacağım inşallah...Elimde bir çiçek olacak..:))  31.07.2008 12:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4273
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 811
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster