Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ocak '20

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
41
 

Kapı- 9. Bölüm

(İlk 8 BÖLÜM BİRİNCİ KİTAPTADIR, okumak isteyen için ibrahimarslan163@hotmail.com.tr meil adresinden ulaşabilirler)

9. BÖLÜM

27.10.2019 Pazar.

Çocuklar ile beraberdik. Beraber Karadeniz Pide/ Kdz. Ereğli'de pide yedik, sahilde yürüdük.

Parklarda beraberce salındık, ayrılık saati geldi çattı.

Ayrılık...

Ve kaçıncı kez ayrıldık bilmem.

İbrahim Arslan 50 liraya aldığı yeni ajandasından.

...

09.11.2019 bugün çocuklar saat 18:00' e kadar yanımda durdular. Sonra Garanti Bankasının 

ordan Tuncay dayısı (öz dayıları değil ) aldı. Sabahta Sevgi yenge getirdi. Ve Sevgi yenge benle konuşmaktan kaçındı.

Hayret ya konuşsan ne olur konuşmasan ne?

İlk iş çiçekçiden yo yo yooo ilk iş pastaneden poğaça almak, ikinci işte çiçek almak oldu.

Hepsi bir tane seçti. Videolar çektin yine. Oyun oynadık. İdil'le ilk kez santranç oynadık. Köfte yaptım,

sabah onla doydular diyebilirim. Akşam yaptığım mantıdan fazla yiyen olmadı. Bu günlükte bu kadar.

İbrahim Arslan...

...

KAPI

YALNIZ BAHADIR/ İBRAHİM ARSLAN

             Babam yıllara mahkum olmuştu. Birgün elime bana yazdığı mektup geçti, neler yazdığı aklımda değil. Ama deli günlerimde 'etek traşı' etmiş beni, bunu bile yazmıştı. İstesem diyordu İbrahim olurdu yerimde ( Bu 2. kitapta artık sadece gerçek isimler yazılacaktır- gerçek yerler ) . Bahadır'ın İbrahim ARSLAN OLDUĞUNU ZATEN İLK KİTAPTAN çıkarmıştınız. Artık gerçeği maskelemeye gerek yok!

            Uzunca geçen yıllardan sonra bugün yazmaya başladım yine. Yeni bir ajanda almayı beklemişim. Sanki hep yazacakmışım da yazacak yer yokmuş. Aslında buna gülmedeyim, bu zamanda yazacak yer çok.

            2008 yılında ki bu yıllara da kolay gelemedik tabii.

            Bu yıllara gelinceye kadar da başımıza neler geldi neler... İnsan tek tek herşeyleri yazamıyor. Uzatmadım, çoğu kere kısadan geçtim herşeyleri, uzatsam o kitap samimiyetini kaybederdi.

             Abdullah Gül dönemiydi sanıyorum. Bende o dönemde yine bir Gül dönemine girdim. Ömrümde çiçekler açmıştı... Bahar gelmişti ömrüme öyle mi? Lakin baharında yalancısı yok muydu? Ya da bitince kış mı gelecekti gene!!!

                ***

               BİRİNCİ Günün Öyküsü- HAYATTA İlk Öyküm

(09.11.2019 ‘un hatırasını okumuştunuz hani ajandamda yazan. Bu kitapta sizlere bazı şeyleri öykülerimle de anlatacağım, Değişik bir anlatma yöntemi bu şüphesiz. Sonra yukarda yani yazmaya nerde kalmışsam ordan devam edeceğim. Bugün birinci gün yarın 2. Gün… Birinci günün öyküsünü okuyun hadi! (Not öykülerim yazılış sırasına tarihine göre tamamen ve tamamen rasgele- ama her öyküyü okumanız bitince de beni daha iyi anlamış olacaksınız, bazı sorularınızın da cevapları bu öykülerde saklıdır)

Mukaddes 'at' (482)

(482 antoloji.com’da 1000 adet olan yazı- şiir- öykülerden sırası 482 olan demektir. İlk öyküm de bu mukaddes ‘at’ öyküsü olmuş.)

Bugün Berke'nin doğum günüydü. 27 Şubat 2023'te 17 yaşına girdi Berke Gök... Geçen yıl babası ona teknoloji harikası bir  'bilgi' makinesi aldı... Düşündüklerini söylüyor 'Bilgi' makinesi bu düşüncelerini yazıya döküyordu… İsterse digital kalemle de kendiside yazabiliyordu.  Çoğu zaman öyle şeyler düşünüyordu ki 'Bilgi' makinesi sapıtıyordu... Bu yüzden kendisi digital kalemle yazıyor ama digital kalemi, kalem varmış gibi tutmasını sevemiyordu!

Bu doğum gününde bakalım babası ona ne alacaktı… Digital olan bir şey almaz inşallah diye düşündü.

Akşam bitmiş, pasta üzerindeki 17 mum üflenmiş, hediyeler verilmiş ve arkadaşları da dağılmıştı… Babasının hediye paketini açtı ilk…

Evlat o asıl hediye değil…

- Biz önceden 'Günlük' tutardık yavrum... Bu gibi ajantalara yazardık ilginç hatıralarımızı... Gerçek kalemlerle yazardık. Koca şehri turladım şu ajanta ve kalemi bulmak için. Asıl hediyen bunlar. Sende eskiden bizler nasıl yazıyorsak öyle yaz… Hatıra tut. İstersen öyküler yaz. İstersen günlük tut… Teknoloji kurbanı olma... Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin yazmanın tadı başka hiçbir şeyde yoktur... Digital kalemleri bırak gitsin... Hiç tükenmeyen tükenmez kalemlerden buldum sana!

- Aman Tahsin dedi eşi. O kalemleri bilmez miyim. Sende çok şey almışsın gibi anlatıp duruyorsun…

Yine de  Berke mutluluktan uçtu.  Bu hediyelere nedense daha çok sevindi... Daha başka gelmişti ona bu hediyeler...

***

İşte o günlerde bir kaç sokak öteye, şehrin en işlek yerinde bir heykel dikiliyordu... Ve annesi ona bu heykelin çok büyük anlam taşıdığını söylemişti... Büyüyünce sende anlarsın demişti... Ama o büyük değil miydi?

Bu dikilen 'At' heykeli neden çok büyük anlam taşıyordu ki...

Açılış günü o da karıştı kalabalığa... Büyük bir kalabalık vardı. Bazılarının yüzü gülüyor, bazılarınınsa gülmüyordu!

***

Berke'nin Ajantasına yazdıklarından.

01.Mart.2023

Yanından geçtiğim kimselerin konuştuklarına dikkat ediyordum. Bu at heykeline sevinmeyenler vardı gördüğüm... Ülke ne günlere gelmiş, öyle diyordu biri, bir diğeride 'Cumhuriyet' elden büsbütün gitti diyordu. İyide bu dikilen 'At' heykeli ile bunun ne alakası vardı. Üstelik bu dikilen at, mukaddes bir atmış... Benim de hoşuma gitmişti. Atları çok severim... Atalarımız at sırtından inmemiş hiç... Atatürk’ümüz bu dikilen at gibi bir at üstünde kazanmış zaferleri…

02 Nisan 2023          

Bunları yazarken annem geldi yanıma... Saçımı okşadı, yanağımdan öptü. Aman Berke sen babana bakma, böyle yazmak işi geçti dedi. Babanda yazardı ne oldu sonunda. Yaktı bütün ajantalarını, yaktı bütün yazdıklarını dedi...

'Babam yazdıklarını yakmış mı? Çok şaşırdım... Benim aklımda at vardı. Atı soracaktım ona. Bunun neresi mukaddes diye. Annem dikilen at heykelinin mukaddes olduğunu söylemişti. Yoksa neden kaldırsınlar Atatürk heykelini demişti... Bu dikilen ata meğer Fatih Sultan Mehmed  İstanbul’u alırken binmiş. Kafam karışmıştı babam Fatih binmiş diyordu, annem Atatürk.  Hem mukaddes ne demek? Ama yanımdan gitti annem soramadım.      

***

17 Mayıs 2023

Bugün öğrendim ki bu 'AT'  heykeli dikilmeden önce onun yerinde Ata'mızın bir at üstünde heykeli varmış... Daha görkemlisini yapacağız, yerine koyacağız diye yıkmışlar... Yıllardır bunların yapmak istedikleri şeymiş bu... Atatürk heykellerini yıkmak, yerlerine başka şeyler koymak... Kimsenin sesi çıkmamış yıkılırken. Eskiden olsa yapamazlarmış... Sadece 'At' heykeli varmış, bilerek Atın üstünde Atatürk'ümüzü yapmamışlar. Büyüklerin heykelini yapmakta günahmış. Başımızdakiler Atatürk düşmanıymış, Vahdettin'ciymişler. Vahdettin kimdi ya! Bunu da soracağım babama... Babam bana bunları anlatırken ağladı, ağlayacaktı. Böyle ağlayacak ne var anlayamadım. Bari Fatih Sultan Mehmed heykeli  dikselermiş… Ben Fatih’i çok seviyorum. İstanbul’u da çok seviyorum.

***

30 Mayıs 2023

Daha neler oldu neler.  Size hepsini anlatmadım... İstanbul'da eylemler yeni bitti. 'Gezi' nin yıldönümleri filanmış.  Babama sordum 'Gezi' işini. Git başımdan uzun mesele dedi... Bende internette aradım ama pek bir şey bulamadım… Benden şifre istedi ‘Ak Bilgi Makinesi’ Buna da hayret ettim, bugüne kadar her aradığım, merak ettiğimi bulabiliyordum…

***

13 Haziran 2023

Babama masustan ben çok sevdim bu 'At' heykelini dedim... Bana şamar atmasın mı?

- Sen ne biliyorsun ki dedi...

- Anlat o zaman baba, dedim...

- Sonra dedi, bugün çok yorgunmuş...

Babamı hiç anlamıyorum...

Annemle o akşam konuştum. Babam bana hiç tokat atmazdı, babam atları sevmiyor mu dedim… Baban senin eski solculardan oğlum dedi. Atatürk heykelinin kaldırılmasını hala hazmedememiş. Annem iyi ki kaldırdılar dedi. Kuşların pisliklerini bile temizleyemiyormuş bugünkü iktidar… E kuşlara da çözüm bulunamadığına göre.

***

12 Eylül 2023

Annem hasta oldu. Babamla acile hastaneye gittiler. Evde yanlızım... Ak Bilgi Makinem bozuldu. Daha doğrusu hiçbir oyuna girmiyor. ‘Delikanlım Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın diyor… Hala neden oyunla oynaştasın gibi yazılar geliyor. İyide Fatih İstanbul’u 21 yaşında fethetmiş ben daha 17’ me yeni girdim… Bugün Obama ölmüş. Ölmeden önce kelime i şahadet getirmiş diyorlar.

***

10 Ekim 2023

Resmi tatil 'Cuma ' günü olmuş ve bir gün olmuş. Trt- 1 ‘de haberlerde gördüm… Trt ülkenin tek kanalı olduğundan beri pek TV seyredesim gelmiyor. TRT SHOW, TRT D… Önceden iki gündü TATİLLER...  Offf ya!

***

12 Aralık 2023

Yıl bitiyor. Ajantama çok şeyler yazdım. Yazdıklarımın çoğunu ise beğenmedim. Saçma sapan yazılardı. Bu arada 'Yılbaşı' tatili yokmuş bu sene. Çalışanlar isyan etmiş... 29 Ekim'de de tatil yoktu... Beklenen 2023 yılı nihayet bitiyormuş ama bu yılda ‘Cumhuriyet’ e hürriyete dinamitler konmuş diyorlar. Artık resmen tek parti hakimiyeti varmış… CHP resmen bitmiş. Barajı geçememiş bu yıl… Ve 2023’ te ‘Atatürk’ unutulmaya, kalplerden silinmeye yüz tutmuş diyor babam. Zaten de bu zamana kadar istedikleri buymuş…

***

23 Aralık 2023

At heykeli önünde eylem yapılacakmış son durumlar karşısında. Ama ne gelen olmuş ne giden. 100 kişi bile yokmuş… Gezi tarzı olur diye beklemiş babam ama boş çıkmış. Cumhuriyet elden gitmiş diyor babam… Artık iş işten geçmiş…

Babam yazdıklarımı okumuş meğer. Çok sevmiş. Neden 'At' mevzusuna bu kadar takıldığımı sordu. Annem bu 'Mukaddes at' demişti. Ben olağanüstü birşey göremedim dedim... Mukaddes ne demek diye babama sordum... Bunlar - eski kelimeler dedi... Yüce, ulu demekmiş... Bana nasihatler etti... 'Cumhuriyet'e sahip çık! dedi... Tamam diye söz verdim ama neden sahip çıkacakmışım pek anlamadım... Ben Osmanlı’yı daha çok seviyordum… Kitaplarımızda hep onları okuyorum…

Ve 'Sakın' dedi babam... Bir gün bu yazdıklarını asla yakma!

Babam yatsı namazını kılıp uyuyacağını söyledi. Annem solcular namaz kılmaz diyordu, babam da nasıl solcu anlamadım…

Son.

13.11.2013

                ...

              Eveet ajandamdan yazmaya nerde kalmıştım!!

               ( buradan devam edecek!! )

 

İbrahim ARSLAN, Leyla Kanat bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 21
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 23
Kayıt tarihi
: 19.03.13
 
 

Yeni yanmaya başlayan bir ateşim, beyaz bir ateşim... Ya gideceğim, ya geleceğim buralardan!! ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster