Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '06

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
1142
 

Kapılar

Kapılar
 

İnsanları hep kapılara benzetmişimdir. Evlerin kapıları gibi. Kapıyı çalarsınız ve yüzünü gördüğünüz kişi size kapısını açar. Ya da açmaz. Açıldığı zaman gördüğünüz yüzden daha farklı bambaşka bir dünya vardır içeride. Evlerin odaları gibi dünyalarının koridorlarında gezintiye çıkarır sizi. Girdiğiniz her oda bir yaşanmışlıktır aslında. Ve kimbilir neler yaşanmıştır o kapının ardında.

Ne kavgalar, ne hayat savaşları, ne hayal kırıklıkları ne mutluluklar, ne sevinçler...

Bazen gördüklerinize şaşırır bazen inanamazsınız.

Dışarıdan öyle güzel durur ki bazı kapılar, içeri girdiğinizde o dünyaya kapılır ve bir daha hiç ayrılmak istemezsiniz. Bir parçası olursunuz adeta. Onu tanıdıkça dünyasının içinde bir role sahip olursunuz. Ve o kapı hiç kapansın istemezsiniz.

Kimi kapılar vardır öyle ihtişamlı öyle heybetli görünürler ki açmaya cesaret edemezsiniz. Böyle kapılar bazen kendiliğinden açılır size. Dünyalarına buyur eder sizi. Önce biraz tereddüt etseniz de o dünya sizi meraklandırmıştır. Ancak dışarıdan görünen heybetinin aksine içeride daha kırılgan, daha narin ve daha çocuksu birini bulursunuz. Sonra anlarsınız ki o gördüğünüz heybetli kapı bir kalkandan başka bir şey değildir. Ve şaşırırsınız.

Bazı kapıları da bırakın açmayı çalmaya bile cesaret edemezsiniz. Erişilmez bir kapıdır sizin için o. Bir fırsatını bulup açınca da görürsünüz ki hiç de öyle hayal ettiğiniz gibi erişilmez değildir. Ve yine şaşırırsınız.

Bazı kapılar vardır onlar kapkaradır. Ruhlarındaki karalık, kapının rengine vurmuştur adeta. Korksanız da açmak istersiniz ancak yine yanılırsınız. Dışarıdan kapkara görünen bu kapının ardı aslında bembeyazdır. Bazı yaşanmışlıklar dünyamızı karartsada görürüz ki ruhları bembeyazdır. O karalığa inat bembeyaz bambaşka bir dünya karşılar sizi ve kopamazsınız.

Birden başka bir kapının önünde bulursunuz kendinizi. Kapıyı çalarsınız ama cevap yoktur. Biraz zorlarsınız ama nafile. Siz kapıyı açmaya çalıştıkça o kilit üstüne kilit vurur size. Siz kapıyı çaldıkça defalarca kitlenir o kapı yüzünüze. En çok o kapıyı açmak istemenizin de ya da sizin o kapıyı tercih etmenizin de bir önemi yoktur. Kapının kolunu ararsınız ama bulamazsınız çünkü kolu yoktur bu kapının diğerlerinin de olmadığı gibi. Ancak içeriden açılır bu kapılar ne anahtarları vardır açacak ne de kolu vardır tutup açabileceğiniz.

Çünkü onlar gönül kapılarıdır.

Sadece içeriden açılırlar....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

en hizmetkar ruhlu kapılar otomatik kapılardır... önüne geldiğiniz anda açılır iki yana, girersiniz, çıkarken yine acılır... bekler.. kapanır.. önünden kedi geçse açılır, bakar kimse girmez.. yine kapanır...hizmetkarlarıdır kapıların... madem insanlar kapılara benzer. o halde otomatik işleyen düzende sadece içeriden açılan gönül kapıları mı daha fazla yoksa hiçbir seçiciliği olmayan otomatik kapılar mı?

makrohsn 
 02.08.2006 3:27
Cevap :
Hiç bir kapı sonsuza kadar açık kalamaz yada kapalı kalamaz. Ve her kapı aslında içeriye buyur edeceği kimseleri ya önceden seçmiştir yada seçecektir. Otomatik kapılar demişsiniz. Unutmayın o kapılarda her daim açık değillerdir. Yılın 365 günü ve ya günün 24 saati. Asıl seçiçi olanlar onlardır. Düşünün Otomatik kapıların önünde genelde güvenlik görevlileri durur her geçini önce güvenlik kapısından geçirirler. Güvenli olup olmadığını kontrol ederler. Eğer güvenlikle ilgili bir sorunları varsa kim oluduğuna bakılmadan dışarı atılırlar. Kapı Otomatik olmasına rağmen içeride sıkı bir güven kontrolü yapılır. Her önene gelene açılıyor gibi gözüksede Otomatik işleyen düzende asıl seçici olanlar Otomatik kapılardır. Teşekkür ediyorum.  02.08.2006 10:36
 

Bu çok güzel pırıl pırıl net bir yazı... Çok da akıcı... Keyifle okudum ellerinize yüreğinize sağlık...Sevgiler

Fulya 
 29.07.2006 14:38
Cevap :
Teşekkürler bende sizin yazılarınızı keyifle okuyorum.  30.07.2006 11:18
 

farklı bir bakış açısı yakalamışsın..Ve iyiydi gerçekten.

TUNA 
 25.07.2006 14:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 139
Toplam yorum
: 1145
Toplam mesaj
: 191
Ort. okunma sayısı
: 3232
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ya herşeyim ya hiçim.... Birbirinden güzel fotoğraflarıyla yazılarımı destekleyen canım arkadaşı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster