Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ekim '08

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1005
 

Kapital SSCB devrinde ve şimdi

Kapital SSCB devrinde ve şimdi
 

Kapital ve Karl Marks 70 senelik SSCB devrinde anlaşılamadı ve bu gün yeniden gündeme geliyor


1920 senesi 28 nisan tarihinden 1990 senesine kadar SSCB adı altında başka Türk Devletleri gibi Azerbaycan da Rusya emperiyalizminin esareti altına girmeye mecbur edildi.
Okullarda din ve ahlak dersleri tamamne kaldırıldı ve yerine Marksizm, Leninizm gibi felsefecilerin eserlerini tümüyle öğrenme görevi mecburi şekilde ders programlarına yerleştirildi.
70 sene Kapital eserini ezberletmekle görevini yerine getirdiğini sanan öğretmenler, Komunist Partiyası üyeleri olan hocalar ve millet vekilleri Partiya sıralarına Kapital eserini ezbere sınav vermeden giremiyorlardı.
Komunist olabilmek için Kapital eserini baştan sona ezberlemek bir şarttı ve bunu yapmak için gecesini gündüzüne katıp Devletin güvenini kazanmak isteyen komunistler çok çoktu.
Hatta bunu artık bir anekdot olarak fıkra kitaplarında küçük fıkra halinde komedi malzemesi bile etmişlerdi.
Fakat şimdi, küresel ısınma ve küresel problemler gündeme gelince gerçek anlamda Karl Marksın bu meşhur Kapital eserini inceleyen bilginler aslında Karl Marksın ne demek istediğini daha şimdi çözmekteler.
Oysa 70 sene "Şahsiyete Perestiş Devri" olduğu için kendini gerçek Komunist gibi kaleme veren, ceketinin yakasında partiya logosu gezdiren sosyalistler Kapital eserini ezbere bilseler dahi eserin içindeki geleceğe ait düşünceleri çözememiş sadece ezbercilikle bu eseri benimsemişlerdi.
Zaten bu SSCB emperiyalizmi böyle sahtekarlardan temiz olsa idi ve Marksizm, Leninizm felsefesini gerçek anlamda kabul etme düşüncesine malik olsalardı sanırım bu dev emperiyalizm hala yaşıyor olacaktı ve daha da gelişerek Amerikadan bile güçlü, yıkılmaz devlet olarak kalacaktı.
Gorbaçov, Hruşşev, Brejnev gibi Kapitalı ezberlemekten tutmuş onu bölgelerde temsil etme görevlerini yandaşlarına emri-baki olarak görevlendirse bile kendilerinin bu eseri asıl anlamıyla anlamadıklarına göre kocaman bir Emperiyalizm gittikçe zayıflayarak çökertildi ve sonunda yıkıldı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Size sormak istiyorum! Acaba Türkiye de Rusya kadar güçlü bir ülke olsaydı o da aynı şeyleri yapmaz mıydı? Yada Osmanlı İmparatorluğu döneminde biz de tamamen olmasa da kısmen sömürgecilik yapmadık mı? Ayrıca bir ülke güçlü olmak için dışardan sermaye ve destek almak zorundadır. En açık örnek ABD dir. işgalleri ve sömürüleri olmazsa halkına ekmek verebilir mi? Aslında bizim ülkemizin ve halkımızın ortak sorunudur gerçekçi olamamak! Lütfen biraz gerçekçi olalım... Bir Rus atasözü: Merdivenleri tırmanabilmek için basamaklara basmak zorundasın.!

Ayhan YILDIRIM 
 30.10.2008 16:08
Cevap :
Amerikanın ekmeği o zaman haram ekmektir ve biz onlar gibi sömürgeçi olmak zorunda değiliz, sadece olarak gerçekci ve hakikatlerden netice çıkarmak, iktidardakilerin çoğu gibi servet düşkünü olmamak, bu çok önemli. Kaldı ki, osmanlı devrinde sömürgeçilik yok düşmanlara karşı açık gözlülük vardı, keşke biz bu önemli stratejiyi koruyup günümüze kadar devam ettire bilseydik. Evet doğru olan şu ki, zayıf her zaman güçlülerin baskısına maaruz kalacak. güçlü olmak ise sömürgeçi olmayı ille de gerektirmez. Güçlü olmak halkın emeğini adaletle değerlendirmek, fakirliği aradan kaldırmak ve harbiye sistemine iyi yatırım yapmak. Bütün bunlar bu günün talepleridir. Gerçekci olmak ise hep benim ısrarla üzerinde durduğum bir nokta. Gerçekci olmasak, her kese körü körüne dost desek, "büyüklük bizde kalsın" deyip gereksiz humanizm göstersek hiç bir zaman siyaset meydanında başarılı olamayacağız. Asıl sorunumuz bu değindiğim noktalarda muhterem kardeşim. Saygılarımla  03.11.2008 18:41
 

beni 1988.yılının sıcak temmuzuna götürdünüz bu yazınızla Moskovadan Ulyanoskiye Trenle yolculuk yapmıştım iki aile ile bir kompartmanı paylaşmıştım 24,saat boyunca hiç susmadan Perestoroykayı tartıştılar yani ülkelerinin geleceğini evet sovyetler dağıldı ama geride tartışan özeleştiri yapabilen bir toplum bıraktılar onlar yine doğru çözümler üretebilirler önemli olan bizim Türk toplumunun doğru çözümler üretebilmesidir bildiğiniz gibi Türkler sadece Anadolu topraklarında yaşayan Türklerden ibaret değil bizim doğru çıkışları bulmamız.selamlar saygılar.

muhammet 
 18.10.2008 22:51
Cevap :
Ben de yazıyı yazarken o senelere döndüm bir anlık ve yaşadığım siyasi olaylar aklımdan geçti bir bir Teşekkür ederim, Saygılarımla  26.10.2008 16:45
 

Aynen sana katılıyorum Rusya o dönemde türkiyedeki bir kısım vatandaşlarımızıda etkilemiş buna bağlı olarak birçok acı olaylar yaşanmıştır,rusya bugünde geçmişteki sınırlarını genişletme hayalleri taşımakta bugün gürcistana saldırdığı gibi sömürü devleti herzaman sömürmek için fırsat kollayacaktır.selamlar saygılar

Ömer SÜMER 
 12.10.2008 19:47
Cevap :
İlk yorumumu sizden aldığıma çok memnun oldum. Evet aslında "Kapital" eseri bir rejime-kommünizme alet edilmeseydi ve içinde yazılanlar gerçek sosyalist ruhlu aydınlar tarafından incelene bilseydi ve uygulansaydı eminim şimdi bir çok ister ekonomik, ister başka krizleri yaşamamış ola bilirdik. Saygılarımla  13.10.2008 16:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 90
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 792
Kayıt tarihi
: 18.02.08
 
 

1978 doğumluyum. Bakü'de doğdum. Ben Kayseri'de yaşayan Azerbaycanlıyım. Kayseri'de yaşıyorum. Be..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster