Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
706
 

Kapitalizm eleştirisi ve 3.yol arayışı…

Kapitalizm eleştirisi ve 3.yol arayışı…
 

 

Günümüzde Kapitalistlerin en büyük savunma silahı çöken Sosyalist sistemdir… Atıyorum, işte adalet, eşitlik gibi kavramları Kapitalizm eleştirisi içinde kullandığınız zaman duvara çarpmış gibi Sovyetler Birliği, Bulgaristan örneklemeleriyle size aynen iade olunur ya da bumerang gibi geri dönülür… 

 

Kapitalizmin en büyük güç kaynağı yalnızlığıdır. Mukayese edilecek başka bir sistemin yaşadığımız 2011 yılında olmayışıdır. Meydan bomboştur. Öyle olunca, ne yapılırsa yapılsın rıza gösterme zorunluluğu hep karşımıza konmaktadır.

 

Meselenin düğüm noktası ise üretim-para diyalektiğinin çözümüdür ya da anlaşılmasıdır.

 

Kapitalizmin alt edilmesinde en büyük handikap; insanlığın üretmesi karşısında ne alacağı, ne kazanacağı sorusuna makul, mantıklı yanıt bulunamamasıdır.

 

Bence bu yolda çıkmaz sokak; hala soruları ve yanıtları kapitalizm felsefesi içinde aranmasıdır.

 

Başka sistem arayışı, bambaşka bir felsefesinin yolunu bulmaktan geçmektedir… İnsanlığın, günümüzde daha mutlu olmasını sağlamak için mevcut liberalizm içinde arayışı, sadece beyhude bir çabadır.

 

Bence Karl Marx’ın Sosyalizm felsefesi dışında başka bir Anti-Kapitalizm modeli 3.yol bulma arayışı insanlığın vazgeçilmez ihtirası olacaktır.

 

Bu arayışı maskeleyen, örseleyen dünyamızın hakim sistemi olan Kapitalizmin ta kendisidir. Bırakın sistem arayışını, başka bir söze bile tahammülü olmayan Kapitalizm etkileme, engelleme, büyüleme gücüyle insanlık maalesef baş başadır…

 

Kol veya beyin gücünü sadece asgari ücretle, sermaye sahibi müteşebbis için çalışan bir insanın, bir gün zengin olabileceği umudu var olduğu müddetçe; Kapitalizm de hep var olacaktır…

 

18., 19., 20. Yüzyıl geçti, 21. Yüzyıl da Kapitalizmle geçer mi? Geçebilir ama arayışlar biraz daha hız kazanabilir…

 

Belki 22. Yüzyılda yeni insanlık arayışı somutlaşabilir. Şundan eminim ki yeni ekonomi ve yaşam felsefesinde PARA olmayacaktır. Yeryüzündeki halen 7 milyar insanın yaşadığını biliyoruz. Muhtemelen 22. Yüzyılda 10 milyar olacağını varsayarsak; yeni arayışta en azından açlık olmayacaktır. ‘Başka neler olabilir?’ sorusunun yanıtı, tamamen sizin felsefi hayal gücünüzün kullanımına kalmıştır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bende blogunuzla ilgili yorumumu sizin felsefi hayal gücünüze bırakıyorum. Sevgiler ve selamlar

Matilla 
 09.11.2011 22:13
 

Sevgili kardeşim yazınızı okuyunca ben de bir şeyler yazayım dedim şöyle:marxist felsefeye göre kapitalizim evrimleşerek değişip dönüşecek, daha az çelişkleri olan kominizme varacaktır.Onun dışında bir sonuç beklenmiyor ve bu kapitalist yönetim mutlaka değişecektir. Tplum diyalektiği bunu öngörüyor. Tbii evrimleşme ne zaman bitecek orası bilinmiyor. Marx'da bunu düşünerek bu evrimden devrime geçmiştir. Burjuvazi gelişecek, millisermaye oluşacak, milli işçi sınıfı ortaya çıkacak. Daha sonra sermayedar ve işçi sınıfından olşan iki sınıflıtoplum olacak ve buhran teorisi gereğince bu sermyedar sınıfa işçi baş kaldıracak ve kapitalizm yıkılacak. Kominist yapılaşma gerçekleşecek. Yani ya evrimi bekleyeceğiz ya da devrimsel yolu benimseyeceğiz. Takdir size kalmış ama yakınma şansımız yok! Onun için yakınmayın lütfen!Devrim için çalışın! Özellikle zıtların birliği ve çatışmasındayönlendirici olunuz! Esenlik dileklerimle...

Halil Güven (Sökeli) 
 09.11.2011 21:38
 

Çok güzel sorular getiriyorsunuz ama buna benzer sorular hep soruldu ... Ve yanıt verilmedi; yada verilen yanıtların kapsamı belirlenemedi. Bir de meseleye, bilimsel veya tarihi bir yöntem yoluyla baksak ne olur? Nedir mesele? Bir Kapitalizm vardı (Tez). Sonra Sosyalizm(Antitez) ortaya çıktı... Ve ondan beri tartışma sürüp gidiyor. Ne zamana kadar? Ya yeni bir anti-tez daha ortaya çıkacak..Yada (Sentez)...Yöntem bu değil midir? Bir ABD vardı; sonra karşısına Sov.Bir. çıktı ve şimdi yeni programıyla Çin var... Bunlar zahiri mi, gerçek mi tarihsel olarak analiz edemem ve bilemem...Ama (Sentez) için çaba göstermek boşuna mı?

Erdal Ceyhan 
 09.11.2011 20:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 690
Toplam yorum
: 3569
Toplam mesaj
: 343
Ort. okunma sayısı
: 2347
Kayıt tarihi
: 17.01.07
 
 

 2007 yılından beri Milliyet Blog'da yazarım. 2009 yılında 'Normal Ötesi Aşk' ve 'Normal Ötesi Aş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster