Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Eylül '17

 
Kategori
Futurizm
Okunma Sayısı
151
 

Kapitalizm Sosyalizm Olmadan Neden Hayatta Kalamaz? -1

"Kapitalizmi sosyalizmle ideolojik bir savaşa kapılmış olarak düşünüyoruz, fakat kapitalizmin kendi çocuğu(teknoloji) tarafından yenilgiye uğramayacağını hiç bir zaman görmedik."
-Eric Weinstein-
 
Peter Thiel'in yatırım şirketi Thiel Capital'in bir matematikçisi ve genel müdürü Eric Weinstein, BigThink.com için yeni bir video hazırlamaya başladı.Weinstein, gelişen hızlı teknolojinin bizi önceki yıllarda olduğundan çok daha sosyalist özellik barındıran,ilginç bir şekilde klasik kapitalizmden de daha sert bir kapitalist özellik gösteren hibrit bir ekonomik modele götürdüğünü söylüyor.
 
Daha da enteresanı ise Kapitalizmi kurtaran tek şeyin sosyalist ilkeler olabileceğini savunuyor.
 
Weinstein'ın düşüncesi, Silikon Vadisi'ndeki kapitalist toplumun karşılaştığı güçlüklerin giderek artan bir şekilde farkındalığını yansıtıyor. Teknoloji ilerlemeye devam ettikçe, bir çok alandaki işçiler yerinden olacak ve kaybedilen işinin yerine yeni bir iş bulabilmesi muhtemel değil.
 
Bu nedenle, Silikon Vadisi'ndeki pek çok teknoloji ve girişimci, teknolojik yeniliğin olumsuz etkilerini hafifletmek için evrensel temel gelir gibi fikirlerle bir araya geliyor.
 
Kapitalizmin krizi hakkında konuşmak için Weinstein'a uzanmıştım - buraya nasıl geldik, ne yapılabilir ve neden bir başarısızlığın toplumsal bir çöküşe yol açabileceğini düşündüğünü. Birincil kaygısı, onun bir parçası olmayan, ancak işine giren milyarder sınıfının radikal değişim ihtiyacını kabul etmekte çok yavaş olması.
 
"En büyük tehlike," dedi, "gerçekten zenginlerin bir çoğu, geri kalanımızın hayatlarından giderek uzaklaşıyor ve böylece saatlik para kazananlara duyulan endişelere karşı büyük ölçüde duyarsızlaşıyorlar". Bu gerçekleşirse(yeni model) "muhtemelen birçok değişikliği önceden tahmin edemeyecekler ve bu duyarsızlıklarının yeni bir devrimin başlangıcının maliyeti olarak görüleceği" konusunda uyarıda bulunuyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sosyalizmin bir mucidi vardır ve bu Karl Marx'tır. Buna karşılık kapitalizmin bir mucidi, kitabı yoktur. Kısacası kapitalizm dediğiniz şey bir ideoloji değil insanların özgürce yaşamasının ekonomik olarak dışa vurumundan başka bir şey değildir. İnsanlar ürettiği ve tükettiği müddetçe ekonomi dediğimiz şey olacaktır. Sorun bence ekonomiden çok siyasettedir yani demokrasi dediğimiz yücelttiğimiz ve kutsadığımız siyaset biçimindedir. Bu nedenle de gelecekte de üretilecek ve tüketilecektir ama devletleri yöneten siyasetçiler olmayacaktır. Selamlar

Matilla 
 11.09.2017 9:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 138
Kayıt tarihi
: 22.08.17
 
 

Yıldız Teknik Üniversitesi Ekonomi bölümü. Öğrenci. İlgi alanları: Fütürizm, Ekonomi,Futbol, Bili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster