Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '13

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1184
 

Kapitalizmin yalancı baharı..!

Kapitalizmin yalancı baharı..!
 

Bilindiği gibi ABD Başkanı Obama, 31 Aralık'ta kalkacak olan vergi avantajları ve bütçeyi denkleştirmek için devreye girecek vergi yükümlülüklerinden, Cumhuriyetçilerle anlaşarak geri adım attı. Bunun sebebi, yeni bir ekonomik durgunluk endişesiydi.

Ancak şu da bir gerçektir ki ABD devasa bütçe açıklarıyla maluldür. Bir de buna ABD’nin devasa cari açıklarını eklerseniz, mali uçurum endişesiyle geri adım atmanın bir karşılığı da olacaktır. Ne de olsa bu ölümlü Dünya'da almadan vermek Allah’a mahsus.

Bu durumda anlaşılıyor ki, devasa bütçe ve cari açıkları nedeniyle ABD Dolarının değerlenmesinden endişe duyan Amerikan Yönetimi ve FED Başkanı Ben Bernanke çareyi yine Dünya'yı Dolara boğmakta buldular.

Görülüyor ki amaçlanan Doların değerini ve faizleri mümkün olduğu kadar aşağı çekmek. Bunda da başarılı olunduğu açıkça görülüyor. Tabii ki bu durum borç batağındaki AB ülkelerine ve Türkiye’ye de yaramış durumda.

Ancak bu durum borç batağındaki ve sürekli cari ve bütçe açıkları veren ülkelere geçici bir rahatlama getirecektir. Borçlar daha düşük faiz avantajıyla, daha fazla borçlanılarak kapatılacak ve mümkün olduğu kadar ötelenecektir.

Cari ve Bütçe açıkları olan ülkeler de bu durum sürdüğü müddetçe, Dünya piyasalarına sürülen devasa miktardaki Dolar da cari ve bütçe açığı veren ülkelerin yeniden borçlanmasına yol açan bir döngüye neden olacaktır ki, bu durumda da borçlar sürekli artacaktır. Bu para başka bir işe yaramayacaktır.

Örneğin Çin’in elinde daha şimdiden 2 trilyon Dolardan fazla Amerikan Tahvili birikmiş durumdadır. Çin ABD’yi fonlamaya devam ettiği müddetçe de artmaya devam edecektir.

Dünya piyasalarında Dolaşan bu devasa miktardaki meblağ eğer yatırım amacıyla EMTİA Piyasalarına yönelirse o zaman fiyatlar da olağan üstü artar ki, bu durum Dünya hammadde ve enerji maliyetine yansıyarak Dünya çapında bir enflasyon sorununa da neden ola bilir.

Bu büyük meblağ şayet sermaye piyasalarına yönelirse Dünya şirketlerinin piyasa değerleri hak etmedikleri rakamlara çıkar. Gayrimenkule yönelirse gayrimenkul fiyatlarını yine aşırı oranda yükseltecektir.

Daha önce, Krizler Neden Çıkar? Başlıklı yazımda krizlerin reel ekonomiler yüzünden değil varlık fiyatlarının aşırı değerlenmesi ve finansal piyasalar yüzünden çıktığından bahsetmiştim.

Ben Bernanke’nin, ABD Dolarının Dünyanın rezerv para birimi olmasının sağladığı avantajla, ortaya saçtığı bu trilyon Dolarlar ancak yalancı bir bahar yaratacaktır.

Bu yöntemle krizden belki çıkılabilir ancak, gelecek yeni ve daha büyük krizlerin tohumları da atılıyor olabilir.

AHMET ELDEN   

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Hocam :Ne yazık ki Dünya eşit şekilde paylaşılmadı,varlıklarına güvenen büyük Devletler,gelişmekte olan Devletlerin önünü kestiler,Yoksulluğun ve yokluğun müsebbibi oldular.Haklısınız bütün krizlerin tohumları önceden ekilir,başak tutunca biçilir..Hiç bir kriz nedensiz değildir.Yararlı,haklı,bilgilerle nakış edilmiş yazınızı zevkle okudum.Mesleğinizin haricindeki Ekonomi ile ilgili bu bilgi ve görüşler paylaşılmalı.Selam ve saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum..

Mehmet Burakgazi 
 12.02.2013 11:14
Cevap :
Bu güzel yorumla bana verecek bir cevap bırakmamışsınız, ancak teşekkür ediyorum.  12.02.2013 17:40
 

abd ekonomisine bakarken kendi ic dinamikleri ve dis dinamikler diye bakmak daha dogru olur. Ustelik slogani biz teknolojiyi uretirir ucuncu dunya bizim icin uretir olan bir ulke. Ham madde kaynaklari devasa ve sinirsiz. Son bir kac yildir cikarilan yasa ile dogal enerjinin desteklemesi inanilmaz olcude art deger ve devam ediyor. Kisa vadeli gibi gozuken hamleler ic politika icin gorunsede makro politikalari gel;ecekte ulkeyi farkli konuma getirebilir. Cin ise teknolojik acidan abd ye gobekten bagli birlikte hareket etmek zorunda. Yani bu mered ulke oyle bir kiskaca almis ki dunyayi kipirdamak zor!

Newyorker 
 22.01.2013 22:01
Cevap :
Ben bu yazımda konuyu sadece ABD değil tüm Dünya açısından ele aldım. Yorumunuza teşekkürler.  23.01.2013 13:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 138
Toplam yorum
: 176
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 5465
Kayıt tarihi
: 05.10.11
 
 

1968 Afyon doğumluyum Antalya'da yaşıyorum. Antalya end. meslek. lisesinden sonra Anadolu Ünivers..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster