Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '12

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
280
 

Kapitalizmin yarattığı yalnız bir Ruh

Kapitalizmin yarattığı yalnız bir Ruh
 

ROBERT PATTINSON


Kanadalı yönetmen David Cronenberg “Cosmopolis” de kapitalizmin yarattığı doyumsuzluğu, genç yaşta maddiyatın zirvesine ulaşmış Eric Packer karakterinde araştırıyor. Cronenberg’in insan ruhundaki araştırmaları süregelen bir süreç. Teknolojinin insan bedeninde yarattığı deformasyonu “Videodrome”,”Sinek-The Fly”, ”Çarpışma-Crash”, “Varoluş-Existenz” da “yeni et” olarak tanımladı, son yıllarda ”Şiddetin Tarihçesi-A History of the Violence”, ”Şark Vaatleri-Eastern Promises ” nde şiddetin ortaya çıkışını, “Tehlikeli İlişki- A Dangerous Method” de Freud ve Jung arasındaki psikoanalitik temellerin kuruluşunu araştırdı. Eric Parker ‘da çizdiği soğuk ve “adeta” yaşamayan insan yapısı seyirci için zor ve özdeşlemesi zor bir karakter. Film boyu limuzinde seyahat eden, içindeki kaostan beslenen, kadınları seks objesi olarak kullanan her türlü duyguyu unutmuş izole bir karakter seyirci için çözülmesi gereken bir “havuz problemi” oluyor.  Ortadaki “havuz problemi” gerçekte filme uyarlanan romanın sinema diline uzak yapısı. İtalyan asıllı Amerikalı yazar Don De Lillo’nun bol diyaloglu romanından 108 dakikalık sinema filmi çıkarmak her yönetmenin harcı değil.  Hele finalde Benni Levo ve Eric Packer arasında düello şeklinde geçen diyalog sinema tarihine geçecek değerde. Ölüm ve yaşam arasındaki sınırda geçen felsefevi diyalog seyircinin kanını donduruyor. Çarpıcı ve anlam yüklü.

Konuya gelince Eric Packer babadan kalma finans şirketinin sermayesini zengin bir kadınla evlenerek genişletmiştir. Öykünün geçtiği günde özel olarak üretilmiş limuziniyle şehrin bir ucundaki berbere gidip saçlarını kestirmek için yola çıkar.  İlginç olan aynı rota üzerinde seyahat eden tek kişi Packer değildir. Aynı rota üzerinde Amerikan Başkanı, küreselleşme karşıtı bir grubun gösterileri, Müslüman bir rap şarkısının cenaze töreni vardır. Packer Yuan üzerine yaptığı yatırım ile milyonlarca dolar kaybetmiştir. Yaşam boyu yükselen tüm sermayesinin bittiği bir gündür. Bundan dolayı duyduğu bir sıkıntı yoktur.O başka bir evrende yaşıyor gibidir.  Limuzine yol boyunca binen misafirleri ile ilginç diyaloglar ortaya çıkar.

Filmin en önemli karakteri Eric Packer’i canlandıran Robert Pattinson “Alacakaranlık” serisindeki vampirlikten gelen alışılmış soğuk ve mesafeli yapısını mükemmel kullanıyor. Bu kez kapitalizmin yarattığı bir vampiri oynuyor. Soğuk, duygusuz ve yaşama yabancı bir karakter. İlginç olan Cronenberg kapitalizme karşı direk mesajlar veren diyaloglardan çok, onun yarattığı çaresiz ve yıkıcı dünyadan bahsediyor olması. Örneğin küreselleşme karşıtı gösteri yapan grup  yollarda sadece anarşist bir kimlikle ortaya çıkması. Finalde Paul Giamatti ve Robert Pattinson arasında terk edilmiş bir binada geçen final, filmin önceki bölümünden tümüyle kopuyor. O mesafeli ve duygusuz karakter, düşüncelerini vurgulayan sempatik gelebilecek bir kimliğe bürünüyor. Giamatti kendisinden alıştığımız mükemmel performanslarından birisini tekrarlıyor.

Cronenberg sözcüklerin gücüne dayanan bir hikayeyi mükemmel yorumluyor. “Dövüş Kulübü” nden sonra kapitalist düzene karşı duruşu, dolu alt metinler ile sunuyor. Kült düzeyine ulaşmaya aday bir Cronenberg filmi.

COSMOPOLİS

YÖNETMEN: DAVID CRONENBERG
OYUNCULAR: ROBERT PATTINSON, JULIETTE BINOCHE, SAMANTHA MORTON, PAUL GIAMATTI.      
 

     

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 223
Toplam yorum
: 54
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1080
Kayıt tarihi
: 12.01.11
 
 

İzmir’de doğdu. Viyana Tıp fakültesini bitirip doktor ünvanını aldıktan sonra Genel Cerrahi ihtis..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster