Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ocak '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1726
 

Kar geliyor, hazır mısınız?

Kar geliyor, hazır mısınız?
 

Bu sorum daha çok İstanbul'da yaşayanlara. Beklediğimiz kar yağışı yarın öğlen itibariyle başlayacakmış. Bugün hasret kaldığımız yağmur yağmaya başladı. Bulutlar şimdiden kendini kara hazırladığını belli etti zaten. İstanbul'da kar yağdığı zaman hayat felç oluyor derler ya aynen öyle. Allahtan okullar tatil oldu da işe gitmeye devam edenler biraz rahat edecek. Trafik daha az olur ama, kar yağmaya başlayınca ne oluyorsa oluyor trafik de şaşırıyor. Gerçi beklenen kar yağışı söylendiği üzere çok şiddetli olacaksa yandık yine. Evlere kapanıp kalacağız. Eve kapanmanın neresi kötü diyenleri duyar gibiyim.

Anlatayım. Eğer evden bile çıkamayacak bir kar yağışı olursa, evde geçireceğiniz sürede ihtiyacınız olan şeyler tam mı? Hazırlıktan kasıtım bu. En büyük sorun yiyecek sorunu. Mutfakta taze ekmek hariç alışveriş ihtiyacı duymayacağınız ne varsa alın. Makarna, bulgur, kıyma, sebze, salep, mısır vb.. En önemli gıda olarak bir de su var. Geçen kış biz su bulamamıştık mesela. Sucular bizim eve ulaşamıyorlardı. Bakkala kadar yürüyüp litrelik sularla idare etmiştik. Yani bir damacana daha yedeklemenizde fayda var. Mutfak ihtiyacınızı siz kendinize göre belirlersiniz zaten.

Gelelim evde kalırsanız gerekecek diğer eşyalara. Genelde semtine göre değişir ama elektrik kesintisi oluyor. Bu en zoru aslında. Çoğumuzun evi doğalgazlı kombilerle ısınıyor. Isınmamıza yarayan hemen hemen her araç, soba hariç elektrik kesildiği zaman işlevini yitiriyor. Kış günü elektrik kesilmesi demek donmamız demektir. Buna önlem olarak katalitik bir soba bulundurmanızı öneririm. Sobalı bir tanıdığınız yoksa gidebileceğiniz, iki üç günlük elektrik kesintisinde donarsınız valla. Bir de mum bulundurmak lazım. Mumları da alıp dolaplara kaldırmayın. Kolay bulabileceğiniz yerlere şimdiden yerleştirin. Elektrik kesintisi bir tek ısınmayı değil mutfağı da zora sokar. Alacağınız bir küçük tüp hem ufak çapta ısınmanıza hem de bir tencere bir şey pişirmenize olanak sağlayacaktır. Ben aldım koydum. Evde küçük çocuk ve bebek var ne de olsa.

Gelelim diğer ihtiyaçlara. Kış geldi, kar yağacak da hiç dışarı çıkmayacak mıyız? Tabii ki de çocuklarımızla, eşimizle karlarda yuvarlanıp kar topu oynayacağız, kardan adamlar, kardan heykeller yapacağız. Bunun içinde kalın, su geçirmeyen eldivenler, şapkalar lazım. Zaten var diyenler almasın tabii. Ama benim bahsettiklerim karda uzun süre vakit geçirmek için olanlar. Yün eldivenle en fazla onbeş dakika kar topu oynayabilirsiniz, öyle değil mi? Çocuklar için ilginç oyuncaklar çıkmış. Kar oynarken ayrı bir zevk verir onlara. Kızaklardan tutun, kardan adam yapmak için gerekli malzemelere kadar.. Evde havuç bulundurmayı da unutmayın ayrıca.

Gelelim son hazırlığa. Yola çıkmaya mecbur olanların işi çok zor. 2002 yılında Taksim'den Beşiktaş'a kadar yürümek zorunda kalmıştım. Böyle bir durum bir daha başıma gelmez umarım. Öncelikle telefonlarınızı muhakkak şarj edin. Uzun süre bir yerlerde mahsur kalma durumunda çok işinize yarayacaktır. Yanınızda yedek eldiven ve çorap bulundurun. Çantanıza bir kaç abur cubur koymayı da unutmayın.

Arabasını çıkarmak zorunda olanlara ise kolaylıklar dileyelim. Zincir varsa problem yok. Ha bir de kar lastikleri çok iyi diyorlar. Yine de mümkünse arabasız çıkın derim ben ama siz bilirsiniz. Yalnız olmamanızda da fayda var.

Geceleri kar yağarken etraftaki o sessizliğin tadını çıkarmayı da unutmayın. Kar hep sessiz yağar. Keyifli bir kış geçirmeniz dileğiyle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kar yağdığı zamanlar eskiden bayram gibi olurdu benim içimde.Kartopu oynamaktan ibaretti benim için.Pencerede burnumun izini bırakırdım hep geceleri.Oturduğumuz yerde kar heryerden önce yağmaya başlıyor ve bir türlü kalkmıyor.3 gün sürse bizde 5 günü buluyor.Ama ona rağmen hiç ayak izi olmuyor karların üzerinde...Daha çok toprak ve külle karışıp kirleniyor kar...Bize sizinde dediğiniz gibi gece kar yağarken gürüntünün keyfini çıkarmak kaldı sadece bu zamanlarda...

Duyku 
 02.02.2007 18:30
Cevap :
Buralara yağamadı bir türlü. Bekliyoruz o beyaz geceleri görmeyi. Sevgilerle  02.02.2007 19:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 713
Toplam mesaj
: 146
Ort. okunma sayısı
: 2879
Kayıt tarihi
: 30.10.06
 
 

İzmir Cumhuriyeti'nde yaşıyorum... Sarmaşık Sanat Atölyesi'nde ebru sanatı ile uğraşıyorum. En es..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster