Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1740
 

Kar yağıyor: Evsizler sokaklarda ölüyor...

Kar yağıyor: Evsizler sokaklarda ölüyor...
 

 Bol karlı, bol soğuklu bir kış geldi tepemize oturdu. Zenginlerin en büyük korkusu , kış lastiği taktırmadıkları arabalarının düz yolda kayması… Bir çoğunun arabası da kayıyor.. niye ? Zincir takmadıkları için… Tembellik, boş verdikleri için…

Diğer yandan ülkelerin, kentlerin sokaklarda bir çok evsiz insan karda , -35 derecedeki soğuğa dayanamayıp ölüyorlar. Biz görmüyoruz. Belki görmek istemiyoruz ama nice insan değişik nedenlerle sokaklarda konaklıyor; parklarda, bahçelerde; kapı aralıklarında nerede ne bulursa, orada uyuyor; ve bir sabah ölüsünü buluyorlar. İnsanlar, kent yönetimleri ve idareciler o kadar benciller ki bu insanları barındıramıyorlar… Öldükten sonra, hiç önemsiz bir istatistikmiş gibi söyleyiveriyorlar kamu oyuna… Buna göre:

-Aşırı soğukların etkisindeki Ukrayna'da yüzden fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.
Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada Cuma gününden beri toplam 101 kişinin yaşamını yitirdiği ve bu kişilerin çoğunluğunun evsizler olduğu bildirildi.

-Polonya'daysa aşırı soğuklar sebebiyle geçen haftadan bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı ise 37'e ulaştı.

-AP'nin haberine göre ise Sırbistan'da kar altında olan köylere ulaşılamaması sebebiyle 11,000 kişinin hayatından endişe ediliyor.

-Yunanistan'da mali kriz nedeniyle işsiz kalan çok sayıda kişi soğuk hava koşulları nedeniyle tam anlamıyla bir yaşam mücadelesi veriyor. Özellikle de devlet yardımı alamayan mekansızları. Atina'nın merkezindeki Klimaka Evsizler Yurdu'nun avlusu... Yurdun mutfağından avludaki iki ısıtıcının etrafında toplanmış 200 kadar kişiye birer kase çorba dağıtılıyor.

-Kış aylarında, sokaklarda evsizlerin cansız bedenleriyle karşılaşan Amerikalılar bu görüntüyü artık kanıksar hale gelmiştir. Evsizlik, insani gereksinimlerin karşılandığı, sürekli bir konuta sahip olunamaması durumu olarak tanımlanmaktadır. Evsizlik durumu yoksulluk ile yoğun bir ilişki içindedir. 2005’te yapılan araştırmaya göre ABD nüfusunun %13,3’ü, yani 38,231.521 insan yoksulluk içinde yaşamaktadır. 1980’lerin başlarında 250 bin civarında olan evsizlerin sayısının, 2005 yılı itibariyle 723,968’e yükseldiği yapılan araştırmalarda görülmektedir. Nüfusa oranla evsiz insanların en yoğun bulunduğu eyaletler sırasıyla California (195,637), Texas (39,578), New York’tur (59,456). Gayri resmi rakamlara göre bugün ABD.de 3.5 milyon evsiz insan var.
 
-İstanbul'da etkili olan kar yağışı ve soğuk hava en fazla evsiz vatandaşları etkiledi. Evsizler korunmak için otobüs durakları ile banka önlerine sığındı. Çok sayıda evsiz de Sarıyer’deki spor kompleksine yerleştirildi.

-2005 yılında Birleşmiş Milletler raporu, dünyada tahminen 100 milyon evsiz insan olduğunu ve ek olarak 1,6 milyar kişinin yeterli barınma olmadan yaşadığını belirtiyor.

 İşte hikaye böyle uzayıp gidiyor. En zengin sanılan ülkelerde bile insanlar sokaklarda, evsiz yersiz;  ziyan zebil olup gidiyorlar. Yazın sıcak havalarında hadi bir derece soruna aldırmazlıkla bakılabilse de, havanın -35 derecelerde olduğu bu günlerde devletlerin, yöneticilerin bu konularda fakir, evsiz, yersiz yurttaşlarına neler hazırladığını görmek bir bakıma insanlık sınavıdır.

Macaristan Hükümeti karar vermiş, sokakta yatan vatandaşlarına 600 dolar ceza kesecekmiş. Peki, sokakta yatan vatandaş bu parayı nereden bulabilecek… Şu insafsızlığı görebiliyor musunuz? Şu acımasızlığa… İnsanoğlu, başka varlıklara acımıyor… ne kedilere, ne köpeklere… Elinden gelse hepsini salam, sosis yapacak… Fakat kendi cinsinden olan ama düşkün, insanlara da yaptıklarına bakın. Bu kadar insafsızlık olur mu?

Belki dünyayı köpekler idare etseydi… Belki biraz aptalca ama, daha insaflı, yaşanabilir bir dünya olurdu… Ama Allah insana akıl vermiş. Niye? Diğer varlıklara işkence yapsın diye mi? Hem de kendi öz insanlarına öyle mi? Böyle insan olmaz olsun. Belli ki bir adaletsizlik var bu durumda… kim sorumlu ha…?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sorumlular belli DAİM, sorumluları o ceylan derisi koltuklarda oturtan da halkımız.... Kışın azabı farklı, daha çok yoksunluk duyuyor insan...Daha çok üşüyor, yamalı hırkalardan esip geçiyor yel... Fukaranın üstüne don'lu donsuz sözde çiçek kar yağıyor...Bir tas sıcak çorbanın hayali ne güzel hayal....Kibritçi kız gibi mutlu, gülümseyerek de ölmüyorlar. Anne karnındakiler gibi vav! Açtığınız yine musluklarımı sınır bilmez debisi de kaç bilmem. Ciğerlerim yanarken üstüne tuz serpildi... Bu yaşamak….. Kederi ne biçim haz? Şehirleri pusturanlara göz yumup gidecek miyiz? Saygımla düşünen aklınıza, yüreğinize sevgiler...

Nil ALAZ 
 08.02.2012 11:11
Cevap :
Biraz daha söylesem, herhalde seni 500 mumluk ampul gibi patlatacağım..! Ama bazı insanların kafaları göklerde, atıp tutuyorlar...Bazı insanlar da çamurlar içinde... İşin kötüsü kafaları bulutların üzerinde olanlar, yerde sürünenleri hiç görmüyorlar...Yada görür gibi yapıyorlar. Yazık bu insanlığa! Bu insanlık mı? Saygı ve sevgi aziz dostum.  08.02.2012 11:44
 

Tüyler ürpertici bir manzara. "İnsan" olmanın imtihanını veriyoruz.Ne acımasız şu insan?Daha devam edemeyeceğim.Kanayan bir insanlık yarasını gözler önüne sermişsiniz.Saygı ile..

RANA İSLAM DEĞİRMENCİ 
 08.02.2012 8:12
Cevap :
Elif Öğretmenim, insanlık bir çok trajedileri bir arada yaşıyor. Bizim biraz ekmeğimiz kuru da , bazı şeyleri uzaktan seyrediyoruz; oysa şu meseleye bakın, sokaklarda ölen insanlara bakın... Çağımızda olacak iş mi? Ve oluyor...Ne utanılacak şey! Saygı bizden.  08.02.2012 11:37
 

Merhaba, Bizde de çok evsiz var ama bizim aile düzenimiz mümkün olduğunca bireyleri koruyor. Buna şükretmek lazım. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 07.02.2012 17:55
Cevap :
Doğrudur. Ben bizde, sokakta garibanların öldüğünü pek duymadım. Helal olsun bize! Saygı bizden.  07.02.2012 20:55
 

Dünyanın çok ısınmasına da, çok soğumasınada sebep zenginler. Fatura hep garibana çıkartılıyor.Tanrının terazisi de adil tartmıyor.Dilerim dünyadaki tüm insanlar birgün eşit yaşam şartlarında yaşar.

Fatma Güneş ERGEN 
 07.02.2012 16:49
Cevap :
Eşit yaşam koşullarında yaşaması olanaksız. Amma.. belki bütün açlara bir tas çorba götürmek mümkün olur. Bazıları hep taşın altında kalıyorlar... Niçin?  07.02.2012 20:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 834
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster