Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1089
 

Kara çarşafa CHP rozeti

Kara çarşafa CHP rozeti
 

CHP Genel Başkanı ve kara çarşaf


Son günlerde CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın kara çarşaflı bir kadına CHP rozeti takması; tartışma konusu olmaya başladı.

Sayın Baykal, "Partimize üye olmak isteyen bir vatandaşa kıyafeti nedeniyle hayır diyebilir misiniz?" diyerek, halkın ve medyanın gözü önünde yaptığı, propaganda amaçlı bu hareketini savunuyor.

Demokratik ve laik bir düşünceye göre; CHP üyesi olmak için kılık ve kıyafet; mani bir hal olamaz. Ancak bu istek; normal bir usul dâhilinde gerçekleştirilebilir. Propaganda malzemesi olarak kullanılamaz.

Kara çarşafı yasaklayan, Atatürk’ün kurduğu bir partinin Genel Başkanı olarak, halkın ve medyanın gözü önünde kara çarşaflı bir kadına CHP rozeti takmak: Bence dini siyasete alet, Atatürk ilkelerine ihanet ve kara çarşafa prim vermektir.

Aslında demokratik ve laik bir ülkede her türlü kıyafet, her yerde serbest olmalı ve kimse kimseyi, geleneksel kıyafeti nedeniyle suçlamamalıdır.

Ama din kisvesi altında ve dini siyasete alet ederek, ülkenin karanlık bir takim ideolojilere sürüklenmesini önlemek için, ebette bir takım önleyici tedbirlerin alınması da şarttır.

Atatürk; ülkemizi düşman işgalinden kurtarıp, bağımsız ve onurlu bir ülke haline getirdikten sonra; içinde bulunduğu durumdan çıkarıp, muasır medeniyetler seviyesine getirebilmek için yaptığı inkılâplar arasında, kıyafet inkılâbına da ihtiyaç duymuş ve Kılık Kıyafet Kanunuyla kara çarşafı yasaklamıştı.

Bu belki laiklik düşüncelerine aykırı bir uygulama olarak algılanabilir. Ancak o günkü şartlar altında, kadınlarımıza özgürlük kazandırabilmek için buna gerek duyulmaktaydı ve uygulaması kısa bir sure için toleranslı olarak yapılmıştı.

Birçokları hatırlayacaktır. Ülkede yürürlükte olan, bir Kılık ve Kıyafet Kanunu olmasına rağmen; pek çok yörelerimizde, geleneksel olarak, siyah çarşaf ve baş örtüsü kullanılmakta ve bundan kimse rahatsızlık duymamaktaydı.

Bu kanun; Kara çarşaf, cüppe ve sarığı ideolojik bir hareket haline getirme çabalarına karşı, Demokles’in kılıcı gibi yürürlükte bulunuyordu.

Ama ne yazık ki: Amerikan emperyalizminin ılımlı İslam projesi için din duygularını körüklemesi ve yurt içinde, çeşitli ideolojik düşüncelerin oyunlarıyla, Demokles kılıcı da kaldırıldı ve ülkemiz; siyasi partilerin, dini istismar cenneti haline getirildi.

İşte Sayın Deniz Baykal’ın, CHP Genel Başkanı olarak, kara çarşaflı bir kadına, halkın ve medyanın gözü önünde CHP rozeti takması; Atatürk ilkelerine ihanet ve siyasi bir istismardır... 22 Kasım 2008

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Baykal artık şu CHP'yi bıraksada ülke bir nefes alsa diyorum. Yaptığı yanlışlarla halkı partisinden iyice soğuttu. Görüşlerinizin tümüne katılıyorum.Sevgi ve saygılarımla...

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 24.11.2008 12:50
Cevap :
Sayın Baykal hizipçiliği yüzünden CHP ye çok oy kaybettirdi. Ancak deneyimli bir siyasetçi ve iyi bir hatip oluşu inkar edilmez bir gerçek. Onun Genel Başkan değill de Rahmetli Kasım Gülek gibi Genel Sekreter olması daha iyi olur düşüncesindeyim Selam ve sevgilerimle  24.11.2008 20:22
 

Elimden geldiği kadar politikaya uzak kalmaya çalışsam da, bu defa yazdıklarınızın bir kısmına katılmadığımın altını çizmek istiyorum Hilmi Baba! CHP’nin böyle bir manevrayı yıllar önce yapması gerekiyordu… Selamlar…

Ali Gülcü 
 24.11.2008 10:16
Cevap :
Değerli Hemşerim, Yazdıklarımın bir kısmına katılmadığını samimiyetle belirtmenden mutluluk duydum. Özde haklısın. CHP dindar kesime uzak durmakla çok büyük bir hata etmiştir. Elbetteki insanlar; inançları, kılık ve kıyafetleri nedeniyle dışlanamaz, Onları da kucaklamak ve sorunlarına çözüm bulmak gerekir. Ancak ben; Atatürk'ün Kurduğu bir partinin Genel Başkanı olarak, Atatürk'ün yasakladığı kara çarşafa halkın ve medyanın gözü önünde CHP rozeti takılmasını doğru bulmuyorum. Selam ve sevgilerimle  24.11.2008 21:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 104
Toplam yorum
: 334
Toplam mesaj
: 77
Ort. okunma sayısı
: 706
Kayıt tarihi
: 11.04.07
 
 

6 Mayıs 1927 Simav doğumlu, İstanbul Yıldız Teknik Okulu’nun ( Bu günkü Yıldız Üniversitesi) son sın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster