Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '20

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
51
 

Kara Kaplı Not Defterimden 2

1983 yılından beri çeşitli notlarımı tuttuğum kara kaplı bir defterim var. Bundan önceki bir yazımda bu defterimden bazı notlar paylaşmıştım. Bugün de paylaşmaya devam ediyorum.

*

Dahiliye uzmanı Dr. Sinto Levi’den Dr. Atanur Yıldıza öğütler:

Güler yüzlü ol.

Yumuşak ol.

Şefkatli davran.

Fazla tetkike kaçma.

*

Kur’an-ı Kerim’in Ana Konuları

Kur’an-ı Kerim, insanlara Yüce Allah’ın varlığını, birliğini, büyüklüğünü ve hikmetlerini bildirir. İnsanları ilim ve irfana, evrene ibretle bakıp düşünmeye çağırır. Gaflet içinde yaşamaktan engeller. Önceki devirlerde gönderilmiş olan peygamberlerin bir kısmı ile ilgili bilgi verir. Bütün insanların son peygambere (Hz. Muhammed’e) uymalarını emreder.

Geçmiş ümmetlere ait ders alınacak ibret sahnelerini ve tarihi olayları anlatır. İnsanları bunlardan ibret almaya çağırır. Dünyanın maddi yarar ve zevklerine dalıp da manevi hazlardan ve ahiret nimetlerinden mahrum kalmanın büyük bir felaket olacağını bildirir.

Müslümanlara dinlerine sımsıkı sarılmalarını, düşmanlarına karşı daima kuvvetli bulunmalarını, din ve namuslarını, vatanlarını, canlarını ve mallarını korumalarını emreder. Sosyal hayatın medeni bir düzen ve huzur içinde yürümesi için gereken esasları ve kuralları bildirir.

İnsanlara doğruluğu, sevgiyi, merhameti, iyilik etmeyi, bağışlamayı, edebi gözetmeyi emreder. Onları zulümden, büyüklenmekten, cimrilikten, çirkin söz ve işlerden alıkor. İnsanları çalışıp çabalamaya teşvik eder. İman etmeyenlere de hazırlanmış bulunan kötü akıbetleri, cehennemin azap şekillerini hatırlatır.

Kur’an-ı Kerim, bu gibi daha birçok hikmet ve gerçekleri içinde toplamıştır.

*

Selam, sevgi ve saygılarımla.

Dr. Atanur Yıldız

2 Ocak 2020

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 522
Toplam yorum
: 90
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 257
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster