Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
45506
 

Kara kedi geçmesi niçin uğursuzluk getirir?

Kara kedi geçmesi niçin uğursuzluk getirir?
 

Karra kediii


Çeştli inançlarımız vardır. Batıl ya da gerçek. Ama bunlar halkımızın dilinde bugüne kadar uzamış da uzamıştır ne yazık ki. Kimimiz inanırız kimimiz de " amaaan kim inanır buna canım " der. Ben de pek inanmam ama ağzımıza dolanmış işte. Mesela merdiven altından geçmek, ayna ya da cam kırılması, çarşambanın çarşafa dolanma yalanı gibi esintiler vardır yaşamımızda. Peki kara kedinin neden uğursuzluk getirdiğini merak edeniniz var mı?

Biz çocukken siyah kedi geçince yanımızdan hemen birbirimizin saçını tutar ve : " karakedi geçiyor oolum tut saçımı . " derdik :)))) Diğer kedilere oranla daha itici dururlar. Mesela bembeyaz pamuk gibi bir kedi görsek nasıl da severiz di mi? ( genelde beyaz kedilere pamuk ismi koyarlar sinir olurum sanki başka isim yok. ) Mesela gri renkteki kediler de çok egzotik gelir bana .İçinde sanki saklı gizemler besler o kedi. Kıskaç kıskaç bakışlarında sanki mesajlar bırakır etrafına. Ama gelgelelim siyah kedi biranda şşak ! diye insanı irkitir bir anda sebebini bilmesem de. İşte buyrun size anlatayım karakedi muhabbetinin merak edilenlerini.. Sizi alt kata alalım:

Dünya tarihinde kedilerden başka, önce tanrılaştırılan, sonra şeytanla özdeşleştirilip soykırımına uğrayan, sonra da tekrar evin baş köşesine yerleştirilen hiçbir canlı türü yoktur.

Bir insanın önünden siyah renkli bir kedi geçmesinin uğursuzluk getireceğine ilişkin inancın kaynağının milattan önce 3000'li yıllara, eski Mısırlılara dayandığı biliniyor. O devirde kediler kutsal bir canlı olarak görülüyordu. Hatta siyah dişi kedilerin tanrıça olarak kabul edildikleri kazı çalışmaları sonucu çıkan duvar kabartmalarından anlaşılmaktadır.

O devirde Mısır'da kedileri hastalık ve ölümden korumak için kanunlar bile yapılmıştı. Evin kedisinin ölmesi aile için bir felaketti. Aile fakir veya zengin olsun fark etmez, kedi mumyalanır, çok güzel kumaşlara sarılır, hatta mezarında yanına kıymetli taş ve madenler bırakılırdı.

Kedilerin Mısırlıları bu kadar etkilemesinin sebebinin çok yüksek yerden düştükleri zaman bile yara almadan kurtulmaları olduğu sanılıyor. Kedinin dokuz canlı olduğu inancı o zamanlarda gelişmiştir.

Medeniyetler geliştikçe insanlarda kedi sevgisi de arttı, Hindistan'da, Çin'de kediler insana en yakın hayvan oldular. O devirlerde, bugünkü inanışın aksine kedinin birisinin önünden geçmesi o kişi için şans demekti.

Kedilerden, özellikle siyah kedilerden nefret, Hıristiyanlığın kendinden önceki kültürleri ve onların sembol kabul ettiği şeyleri yok etme güdüsü ile ortaçağda, İngiltere'de başladı.

O yıllarda evinde kedi besleyenler yalnız yaşayan fakir ve yaşlı kadınlardı. Yine o yıllar büyücü ve cadı inancının tüm Avrupa'da histeriye dönüştüğü yıllardı. Siyah kedi besleyen bu kadınların kara büyü yaptıklarına dair kampanyalar başlatıldı. Siyah kedilerin geceleri şeytana dönüştükleri konusunda korku dolu halk hikayeleri üretildi.

Kaynak : http://www.digimuhabbet.net/Kara-kedi-gecmesi-nicin-ugursuzluk-getirir-t6940.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 749
Toplam yorum
: 2097
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1946
Kayıt tarihi
: 11.10.07
 
 

Yazmanın hayatın akışının bir parçası olduğu kanısındayım. 6 Mayıs 1982'de doğdum ve İstanbul Kar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster