Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

AYFER AYTAÇ GAZETECİ YAZAR

http://blog.milliyet.com.tr/ayferaytac

06 Kasım '16

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
280
 

Kara tren gelmez oldu

Kara tren gelmez oldu
 

Kara tren ve ben. Fotoğrafı çeken, yoldan geçen. Ayfer AYTAÇ


1938 yılında Isparta'ya çok büyük bir hizmet geldi. Kara tren.
O yıllarda doğru dürüst yol yok, iz yok. Adeta dikiş ipliği gibi incecik yollarda daha çok atlı arabalar, faytonlar görülüyor. Yine o yıllarda TIR’ı bilen yok, küçücük kamyonlarla acayip tenenzüler (Taksiler) tek tük de olsa Isparta’ya şimdiki yollardan değil, Baladız ( Gümüşgün) yakınlarından, Fandas köyünü silme geçerek, meşhur “Kağnı Beli”ni kazasız belasız atlatabilenler Isparta’ya salimen gelirlerdi.
1938 yılına gelinceye kadar Isparta’ya tren yolu ve tren seferide yoktu. Gerçi tren yolu Eğirdir’e kadar uzanıyordu ama Isparta’ya en yakın istasyon Kuleönü İstasyonu ya da Bozanönü’ydü.
O yıllar Bozanönü ‘ne de yol yoktu. Her iki istasyona da dar ve tozlu bahçe aralıklarından atla veya eşekle, ya da yaya gidilip gelinebiliyordu.
Atatürk Türkiye’sinin o zamanki imkânlarıyla, o günün insanları tırnaklarını kazma, avuçlarını kürek yaparak, bugün bize “utanç tablosu” gibi gelen tren yollarını yaparak istifademize sunmuşlardır. Tam 70 yıldır yararlanmaktaydık. Şimdi ne olmuştur da trenimiz yoktur?alt
Devrin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Bozanönü istasyonundan Isparta'ya uzanan demiryolunu hizmete açtığında, Isparta kısmen de olsa “Çıkmaz sokak” durumundan kurtarılmış, kapılarını demiryolu sayesinde dünya ya açabilmiştir. 1938 yılına kadar Isparta dört tarafıyla vadisine hapsolmuş, cezalı bir kent gibi kaderiyle baş başaydı.
Yine o yıllar Konya istikametine, Antalya istikametine, büyük illerimizden İstanbul, İzmir ve Ankara istikametine kara yolu bağlantımız yok gibiydi. Şimdiki yolların hiç biri yoktu ya.
Isparta’nın kaderi 1950’li yılların başlarında kurulan Isparta- Dereboğazı- Antalya Yolu Yaptırma Derneği’nin faaliyetleriyle ve Ispartalı Süleyman Demirel’in iktidara gelmesiyle değişmiştir.
Baladız – Gönen ovası ve Isparta arasına açılan, daha sonra iki yönlü olan yol, önce Isparta – Dereboğazı, Ağlasun yolu, daha sonra da Isparta Karacaören Antalya Alanya, Isparta yolu kavşağı arasına açılan şimdiki yol sayesinde Isparta dört tarafıyla ve dünya ile irtibatlaşmış, kapalı kutu bir şehir olmaktan çıkıp, çağdaş bir şehir olmuştur.
Hele hele Süleyman Demirel havalimanı da açılınca Isparta ulaşımı her yönden mükemmel hale gelmiştir.
Ne var ki birisi gelmiş, Ulaştırma Bakanlığı koltuğuna oturmuş, “zarar ediyor” gerekçesiyle Süleyman Demirel havalimanından uçak seferlerini kaldırdığı gibi tren seferlerini de Isparta’dan kaldırtmıştır.
Sadece Isparta değil, Isparta, Burdur, Dinar üçgenindeki tren seferleri kaldırılsın, denilmiş.
Denilmiş de, gelecekte ne olacağı konusunda hiçbir bilgi verilmemiş. Her şey sessiz ve derinden yapılıyor. Isparta üzerinden her şey birer birer çektiriliyor. Amaç Isparta’yı köreltmek midir? Merak ediyor ve bu soruyu Ulaştırma Bakanına soruyoruz. Bakalım, lütfedip cevap verecekler midir? Tekrar ediyoruz Biz Ispartalıların trenini de, uçağını da geri verin. (Uçak bir süredir, günde bir seferliğine İstanbul'a uçup dönüyor.) İmkânı kıt insanları eskisi gibi trenlerden yararlandırın. Hatta biz Antalya’ya kadar demiryolu istiyoruz.
Atatürk kolay ulaşımın ekonomiye sağlayacağı katkıyı bildiğinden yurdun dört bir yanını demir ağlarla ördürtmüştür. Yaptığınız Ata’nızın fikirlerini hiçe saymaktır. Avrupa ulaşımını trenlerden sağlarken, siz AB’ye girme çabasında trenleri hangarlara kapatmayın.
Gelin halkımıza “Kara tren gelmez mi ola, düdüğünü çalmaz mı ola?” türküsünü unutturmayın. Kişilere değil, halka hizmet verin. Ve “Biz hizmet için geldik” sözlerinizi tutun, o sözlerinizi yutmayın. Bekliyoruz sayın Bakan, Isparta ulaşımına yapacağınız hizmeti bekliyoruz. Tren yollarının onarılmasını ve trenimizi geri vermenizi bekliyoruz. Isparta Antalya arası tren yolu yapmanızı da bekliyoruz. Biz üniversite şehriyiz. Daha çok büyümek, daha fazla gelişmek istiyoruz. Bunun içinde her yere kolay ve rahat ulaşmaya ihtiyacımız var. Biz (halımız siyasiler sebebiyle bitse de) kiraz, elma, gül üreten gül kokulu şehiriz, dolayısıyla ürettiklerimizi tüketiciye kolay ulaşım sağlamamız gerekiyor. Bunun içinde ihracat kapısı olan Antalya limanına çabuk ulaşmak için trene ihtiyacımız var. Antalya’da okuyan Ispartalı çocuklarımız, ya da Isparta’da okuyan Antalyalı çocuklarımızın ana babalarına sık gidip gelmeleri ve zahmetsiz, ucuz seyahat etmeleri için (kara-ak ne olursa) trene acil ihtiyacımız var. Bekliyoruz sayın Ulaştırma Bakanı halka hizmet anlayışınızı bekliyoruz. AYFERAYTAC.COM

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 471
Toplam yorum
: 236
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 173
Kayıt tarihi
: 08.12.14
 
 

Gazeteci-yazar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster