Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Nisan '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
334
 

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan
 

Bursa, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’ın sosyal medya hesabında çocuklarla ‘’Yağ satarım, bal satarım’’ oynadığı fotoğrafı gördüm ve bugüne kadar çok bilgim olmayan Başkan’ı biraz araştırmaya koyuldum.

Ömer Matlı İlkokulu’nda, ‘’Başkanımla oynuyorum’’ etkinliği kapsamında sosyal medya hesabında yayınladığı videoda önce çocuklarla biraz sohbet ediyor. Çocukların masumca ve hiç çekinmeden sorduğu tatlı sorulardan biri de ‘’Başkanım boyunuz kaç?’’ Bir kaç tahminin ardından ‘’1.98’’ diye cevap veriyor Başkan ve öğrenciler arasında ‘’Oooooo...’’ sesleri yükseliyor. Eğlenceli sohbet bittikten sonra Başkan ‘’Erik dalı’’ şarkısı eşliğinde oynayarak oyun alanına muhteşem bir giriş yapıyor. Çeşitli oyunların oynandığı alanda iki an var ki benim yüzümde umutlu bir tebessüm bırakmaya yetiyor. İlki, Başkan’ın evcilik oynayan kız çocuklarıyla, oyuncak çay setiyle yaptığı çay partisi ve ikincisi de çocuklarla yağ satarım bal satarım oynarken mendili bırakıp koşarak kaçtığı o samimi an. Bu videoyu Ali Özkan’ın kendi sayfasından bulup izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Siyasetten pek anladığım söylenemez ama bir İnsan Kaynakları uzmanı olarak insanın iyisini iyi anlarım. Bu yazının amacı da zaten ideolojik bir fikirden öte, vatandaşın ihtiyacı olan bir lider örneği gösterebilmek.

Başkan hakkındaki haberleri ve sosyal medya hesabını bir süredir takip ediyorum. Her bir karede içten gülümsemesiyle yaptığı işten ne kadar memnun olduğunu anlamak mümkün. Haftanın 7 günü her gün başka bir etkinlikle meşgul. Sürekli halkla iç içe ve gerek samimiyetiyle gerek mütevaziliğiyle tam bir baba figürü. Özellikle Ulubatlı Hasan İlkokulu’nda ‘’Başkanımla okuyorum’’ etkinliği için kapıdan girerken çocukların üzerine atlayıp sevgilerini gösterdikleri bir an var ki, muhakkak görmenizi tavsiye ederim. İkinci kez anne olmak üzere olan bir vatandaş olarak şahsen çocuğumun böyle bir lideri örnek almasını gönülden isterim. Kendinizi o çocukların yerine koyun. Kameraların ve fotoğraf makinelerinin çektiği, öğretmenlerin bile heyecanlanıp uğruna bir yığın hazırlıkların yapıldığı 2 metrelik bir adam kapıdan giriyor ve tüm samimiyetiyle size iyiyi tavsiye ediyor. Bulunduğu yaşam alanını güzelleştirmekten bahsediyor. Eminim bütün o çocuklar şu an ‘’Büyüyünce ne olacaksın?’’ Sorusuna ‘’Belediye Başkanı’’ diye cevap veriyorlardır. Hele ki bilgiye ulaşmanın çok çok kolay olduğu bu internet çağında sizce de hemen hemen tüm çocuklar internetten belki de o gün tanıdıkları o ismi aratmamış mıdır? İşte bu yüzden ben de merak ettim ve tüm o çocuklar adına Başkan Ali Özkan’ı araştırdım. Büyüklerimizi kaybettiğimden beri çok sık gidemesem de bir atadan Karacabey’li olarak eşi ve çocuklarıyla mutluluk tablosu oluşturan ve hatta babasının üniversitesinden mezun olmuş kızıyla gurur pozu veren bir aile babasını görmek beni oldukça memnun etti.

Yapılan işler özellikle Belediyecilik hizmetlerinde çok önemli. Ama şöyle bir gerçek var ki gençler artık bildiğimiz klasik siyaset anlayışından çok uzakta bir magazin hayatına ilgi duyuyor. Obama’nın bu kadar sevilen bir lider olmasının en önemli sebebi eşi ve çocuklarıyla mutlu bir aile tablosunu içtenlikle sergilemesiydi. İnternette ‘’Obama’’ ve ‘’Trump’’ kelimelerini birlikte arattığınızda çıkan tek sonuç ikisinin aile hayatlarının kıyaslandığı yüzlerce video ve fotoğraf olur. Rahmetli Ecevit dendiğinde biz genç neslin aklına ilk gelen Rahşan Ecevit oluyor. Emine Erdoğan’ı eşinin arkasında görmek bir anne ve bir eş olarak bana güven veriyor. Çünkü biliyorum ki iyi bir aileye sahip olan insan kötü biri olamaz. Başkan Ali Özkan ; gerek eşi Gülden Özkan’ın aktif rol aldığı etkinlikler ve ziyaretler ile gerekse çocuklarla kurduğu bu içten ve samimi bağ ile işte bize bunu gösteriyor.

Anne tarafım Karacabey’in yerlisi olduğundan sık sık Karacabey’i ziyaret etme imkanım oluyor. Küçük kasaba olmaktan sıyrılıp Özlüce’yle ve sanayi alanlarıyla birleşmek üzere günden güne büyüdüğünü gözlerimle görüyorum. Tabiiki bu işler ekip işi. Özellikle belediye hizmetleri gibi geniş kapsamlı bir işin başında olmak iyi bir ekibe, pratik bir zekaya ve yönetme becerisine bağlı bir iş. İyi, güvenilir ve çalışkan bir ekip olmazsa olmazlardan. Bu bağlamda başarıyı tek bir kişiye addetmek haksızlık olur. Ama bunlardan ziyade beni mutlu eden şey Longoz ormanları. Çocukluğumda Bayram ziyaretlerine önce Karacabey’den başlardık. Sonra babamın köyü olan Boğazköy’e geçer, gece orada kalırdık. Yaşıtım olan kuzenlerim ve arkadaşlarım Boğazköy’de olduğundan oraya gitmek için can atar, ‘’Ne zaman gideceğiz? Hadi gidelim.’’ mızmızlanmalarıyla anneme de hiç rahat vermezdim. Neredeyse tüm yazlarımı dedemin yanında Boğazköy’de geçirirdim. Yakın zamana kadar bizim köyümüzün ineklerinin otladığı güzel ve yeşil bir alan, basitçe ‘’Ova’’ diye bildiğimiz Longoz ormanlarında kuzenlerim ve ağabeyimle birlikte gezintiye çıkar, çalıların arkasına saklanıp çocukça bir heyecan ve korkuyla vahşi atları, vahşi mandaları izlerdik. Son yıllarda öğrendim ki bizim ‘’ova’’ diye bildiğimiz yer, Longoz Ormanlarıymış aslında.

Bizim köyün ovasının Longoz ormanları diye turistik bir yer olmasının ise tek sırrı, iyi bir tanıtım. Geçtiğimiz hafta Şahan Gökbakar’ın, Başkan Ali Özkan’la yaptığı gezinti de bu tanıtıma iyi bir örnek. Artık işler makamda oturup ciddi insanlarla ciddi meseleler konuşmakla yürümüyor. Sanatın, sporun, sosyal medyanın, magazinin gücünü kullanmak gerekiyor. Ulaşılabilir olmak, vakit ayırmak gerekiyor. Başkan Ali Özkan ise tüm bunları farkında bile olmadan tüm doğallığıyla ve samimiyetiyle uyguluyor. Helalden, haramdan, haktan, hukuktan haberdar olmak sonradan kazanılacak meziyetler değil ne yazık ki, bunlar iyi bir aileden gelmekle, iyi bir aileye sahip olmakla ulaşılan erdemler. Velhasıl demiştim siyasetten anlamam diye; sonuçta ben tercihimi evde çocuklarıma bakmaktan yana kullanmış alelade bir vatandaşım. Ama iyi bir insanı nerde olsa tanırım. Güvenebileceğimiz siyasetçilerin bu kadar zor bulunduğu bir devirde Başkan Ali Özkan gibi yüreklerin çoğalmasını gönülden temenni ederim.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 497
Kayıt tarihi
: 26.07.12
 
 

Edebiyata ve yazmaya olan ilgim henüz 12-13 yaşlarımdayken yazmaya başladığım günlüklerle ortaya ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster