Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Nisan '11

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
900
 

Karacan kardeşler dede yadigârına kavuşurken...

Karacan kardeşler dede yadigârına kavuşurken...
 

Eskiden gazeteleri, memleket meselelerine duyarlı, yazı yazmayı da bilen idealist kişiler çıkarırlardı. Basın Tarihi’ne bir göz atarsanız, bütün gazetelerin kurucularının, aynı zamanda o gazetenin başyazarı olduğunu görürsünüz.

Şöyle bir hafızamı yokladığımda,

Necmettin Sadak - Akşam,

Ahmet Cevdet Oran -İkdam,

Yunus Nadi - Cumhuriyet

Sedat Simavi - Hürriyet

Cemalettin Saraçoğlu - Yeni Sabah,

Ahmet Emin Yalman - Vatan

Zekeriya Sertel - Tan,

Ve Ali Naci Karacan Milliyet gazetesinin aklıma gelen kurucu ve başyazarlarıdır.

Bunlar bir kısmı tutunan ve o yüzden günümüze kadar gelen, bir kısmı da eskide kalmasına rağmen adı az çok hatırlanan gazeteler ve onların kurucularıdır. Oysa adını sayamadığımız ve hatta bilmediğimiz pek çok idealist gazeteci, zor şartlarda çıkardığı gazetesini bir süre sonra kapatmak zorunda kalmış ve hayattan yokluk ve yoksulluk içinde göçüp gitmiştir.

Günümüzde ise gazeteler, tamamen ticarî bir kuruluş hüviyetine bürünmüş, medya alanının genişlemesiyle, radyo, televizyon ve internet sitelerinden oluşan ve kamuoyu üzerinde önemli etki bırakan, bu şekilde de başka işlerin yolunu aralayan kârlı bir işletmeye dönüşmüştür.

Durum böyle olunca gazete sahipliği, genelikle gazetecilikle ilgisi olmayan, ama siyasi ve ticari hırsı ön plana çıkan kişilerin eline geçmiştir.

*****

Bizim gibi yazma heveslilerine geniş bir alan ve imkân sunan Milliyet Blog’un bağlı olduğu Milliyet gazetesi, Basın’da çıkan haberlerden öğrendiğimize göre, kurucusu ve başyazarı rahmetli Ali Naci Karacan’ın torunlarının da ortak olduğu bir konsersiyum tarafından satın alınmıştır.

Dede yadigârı bir varlığı, yıllar sonra yeniden sahiplenmek, bir torun için herhalde tarifi zor bir sevinç kaynağıdır. Ali-Ömer Karacan kardeşleri bu girişimlerinden dolayı kutluyor ve babalarını, dedelerini aratmayacak bir yayın politikasıyla, Türk basın tarihine damgalarını vurmalarını diliyorum.

Blog’uuzun âkıbetinin ne olacağı sorusu, bilindiği gibi tüm yazarlarımız tarafından merak ediliyor. Pek çok arkadaşımız, “Türkiye’nin bir numarası olmuş bir Blog sitesi herhalde kapatılmaz, kapatılmamalı” gibi düşüncelere sahip biliyorum. Ancak bizim kimseye akıl vermek gibi bir yetkimiz olmadığı kanaatindeyim.

Milliyet gazetesini tekrar Karacan ailesinin bir parçası haline getirmeyi amaç edinenler, elbette Blog için nasıl bir yöntem uygulayacaklarını da düşünmüşlerdir.

Şahsen benim tek arzum ve ricam, -arzu edilmeyen ve beklenmeyen bir sonuç olmasına rağmen-, eğer kapatılması gibi bir durum söz konusu olursa, bir sabah uyandığımızda elimizdeki anahtarların açmadığı kilidi değiştirilmiş bir kapıyla veya cıvıl cıvıl bir site yerine yerinde yeller esen boş bir arsayla karşılaşmamamızdır.

Lütfedip bizi bilgilendirirler ve hiç değilse yazılarımızı kopyalayıp alma fırsatı tanırlarsa, minnettar oluruz.

Öte yandan elbette yazmaya devam edin derlerse seve seve belki daha da yeni bir heyecan ve iştiyakla yazmaya devam ederiz.

Bakalım devran ne gösterecek.

Görelim Mevlam neyler, neylerse Güzel eyler inşaallah..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ahmet Bey,Benden özür dilemeyiniz lütfen...Gücüme gider...özrünüz yok ki...Aksine faydanız,düşünsel aydınlığınız var...-Patronlarımız-kelimenize,ben ,kesinlikle yanlış anlamadım ...Aklıma bile gelmedi...Teşbihte hata olmaz...Mecazidir sadece...Çıkarımız yok ki...Özgürce yazıyoruz...Selam ve saygılarımızla...

Mesut Selek 
 23.04.2011 0:07
 

Benim bilgisayarım çöktü. Word'da sadece 2,3 yazım var. Yaklaşık 200 yazıyı nasıl kopyalayabilirim bilmiyorum. Yeniden yazmayı da göze alamıyorum doğrusu. Bu işin pratik bir çözümü olmalı ama nasıl? Selamlar.

Ümit Culduz  
 22.04.2011 13:25
Cevap :
Bu konuda teknik bilgisi daha fazla olanlar bize yardımcı olur inşaallah Ümit bey... Selam ve saygılarımla..  22.04.2011 15:10
 

…biz blog yazarları da aynı amaçla buradayız. Bizler özgür blog yazarları, onun da ötesinde özgür bireyler olarak bu ortamın oluşmasındaki en büyük gücüz. Milliyet blog ortamının olduğu kadar, bu ortama katkısı büyük olan yazarların öneminin kavranmasında yarar var. İkinci olarak belirli bir ücret karşılığı yazılarımızı satmıyoruz, paylaşıyoruz. Bu bağlamda yoruma cevaben belirttiğiniz üzere, gazetenin sahipleri için “yeni patronlarımız” ifadenizi şaşkınlıkla karşıladığımı ve yadırgadığımı üzüntüyle ifade etmek isterim. Üçüncü ve son olarak yazarların bloglarını kimsenin izni ve yardımı olmadan bilgisayarlarına kolaylıkla yedekleyebileceklerini hatırlatmakta yarar görüyorum. Selamlar.

Güz Özlemi 
 22.04.2011 9:42
Cevap :
Birinci bölümde yaptığınız açıklamalar ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. "İkinci olarak" diye başlayan paragrafta sözünü ettiğiniz "yeni patronlarımız" ifadesindeki iyelik eki maalesef fazla ve yanlış olmuş. Kastedilen elbette Milliyet Blog'un patronlarıdır. Bizim iş akdi bağlamında onlarla böyle bir ilişkimiz yok. Mesut beyden de bu yorumu okuyup yanlış anlayan herkesten de özür dilerim. Üçüncü konuda da haklısınız. İlle de Blog'un başına bir iş gelmesi gerekmiyor. Şimdiden herkes yazılarını kopyalayıp saklayabilir. Hatta bir çok arkadaşım zaten önce kendi bilgisayarına yazıp oradan buraya kopyalıyordur. Ben bazı yazıları doğrudan yazıp bir nüshasını kendime almadığım için, aynı hatayı genelleştirip gereksiz bir uyarı yapmış oldum. Bunun için de alınanlar varsa özür dilerim. Katkılarınız için teşekkür eder selam ve saygılar sunarım.  22.04.2011 10:09
 

Sayın Yılmaz, yazılarını sürekli takip ettiğim ve önerdiğim blog yazarlarından birisiniz. İzninizle gerek yazınızın içeriği gerekse Sayın Mesut Selek’in yorumuna yazdığınız yanıta ilişkin düşüncelerimi iletmek isterim. Milliyet Gazetesi el değiştirmiş olabilir, yeni sahiplerinin ne yapacağı da bizi bir noktaya kadar ilgilendirebilir. Duygu ve düşüncelerimizi özgürce paylaştığımız özgür ve keyifli bir ortam bize sunulduğu için bunu kaybetmek hepimizi üzer. Ancak bu karşılıklı bir ilişkidir. Bu blog ortamı Milliyet gazetesinin bir girişimidir ve nedenleri de son derece doğal ve ekonomik nedenlere dayanabilir. Bunu sorgulamak zaten anlamsız olacaktır. Her iki taraf ta birbirinin değerini bilmektedir diye düşünüyorum. Sonuç olarak Milliyet okunmak için vardır, (devam edecek)

Güz Özlemi 
 22.04.2011 9:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 859
Toplam yorum
: 1414
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 970
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, ekonomik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster