Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mayıs '09

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
1190
 

Karadeniz kadını

Karadeniz kadını
 

Yağmuru bol, havası ılık, denizinden balık, tarlasından çay ve kivi eksik olmayan Çayeli'nde doğdum ben de. 19 yıl bir fiil başka bir şehir görmeden orda yaşadım. Çocukluğumda belki oyuncak bebeğim, cicili bicili elbiselerim, kırmızı ayakkabılarım hiç olmadı. Hiç beklentisi olmayan, bu benim için lükstür, bunu bana alamazları düşünecek kadar da çocuktum. Ben 9 yaşında hamur yoğurmaya, tarladaki anneme yardımcı olmaya başladım. Annemi gözlemleyerek çok şey öğrendim çünkü o bir modeldi benim önümde.Kadın olmayı hele de karadenizde kadın olmayı öğretti bana. Gün geldi o ilkbahar sabahlarında derelerin ve dağların soğunu yaşadım, gün geldi, çay bahçelerinde, yağmurun ıslaklığını içimde hissettim, gün geldi gübre kokusunu parfüm olarak bildim. Ahırdaki ineğimizin bile annemin bir evladı olduğunu bilerek yaşadım.

Çocukluğumda hep mutlu çocuk oldum hayatın zorluklarını o yaşta annemi gözlemleyerek edindim. Lise çağlarımda aşkı yeni yeni hissederken kalbimde, annemin babama karşı olan o güçlü hislerini hep göz önünde bulundurdum. Cefalı olduğu kadar vefakardı da, nasıl da sevgi doluydu babama karşı. Günümüzde kadınlar kahvaltı şöyle dursun, eşinin yataktan ne zaman kalkıp gittiğini duymazken benim annem, sabahın köründe kalkıp taze süt sağar kahvaltıya babama yetiştirir, gözden kayboluncaya kadar arkasından bakıp el sallayarak işe uğurlardı. Bunu içinden gelerek sevgiyle büyük bir içtenlikle yapardı. Akşam da babamın geleceği zamanı sabırsızlıkla beklerdi. Sevginin sadece o iki kelimeyle sınırlı olmadığını da annem öğretti bana.. Seni seviyorum demek değildi sevmek, sevdiğini hissettirebilmekti, karşılıklı fedakarlıkla, beraber zorluklara göğüs gererek hayatın her safhasında beraber ilerlemekti.
Annem denizin ve o zor coğrafyanın tüm özelliğini taşıyan, töre yasak nedir bilmeyen tutuğunu koparan ve bunu da bize aşılayan samimi içten dünyaya bedel bir kadın. Her karadeniz kadını gibi. Bütün hayatı sırtında taşıyan, çoğu insanın altında ezileceği günlük yaşamı kaldıran annemden çok şey öğrendim. Zorluklara göğüs germeyi, acılara tutunmayı, hayattan mutluluk payımı çıkarmayı. Güçlü bir kadın olup bugün de güçlü olarak ayakta kalmayı. Zordur büyük şehirde kadın olmak, sırtını kimseye dayamadan ayakta durabilmek, hayata karşı duruşunu belirlemek. Ben bunu başardım annem sayesinde.

Engebeli arazilerde yaşayan bizim kadınlarımız, tuttuklarını koparan, sonunda uçurum dahi olsa herkesin asla yapamam, asla gidemem... dahi söyledikleri işleri sonuna kadar yaparlar. Erkek gibi yetiştirilmiştirler, bunun yanında gelenek ve göreneklerine önem vermişlerdir. Namuslarına fazlasıyla düşkün oldukları kadar arlı ve başarılıdırlar da. Medeni cesareti yüreklerinde olduğu kadar, silah tutacak kadar da yiğittirler. Yaşadıkları güçsüzlüklere karşı mutlu olmayı hep başaran, gülmeyi gözlerinden eksik etmeyen, örnek bir kadın modelidir Karadeniz kadını.

Merhametli elleri harama uzanmadı
Atasından almıştı, onur kokan adını
En bitkin halde bile riyaya yaslanmadı
Onurlu Türk anası Karadeniz kadını
Sırtında ağır yükle uzun yolları aştı
Hiç şikâyet etmedi alnından terler taştı
Başı her daim dikti, bu günlere ulaştı
Onurlu Türk anası Karadeniz kadını
Saygıyı nimet bilip hep alnına koyandı
Bollukta yoktu gözü o sevgiyle doyandı
Evladının derdini yüreğiyle duyandı
Onurlu Türk anası Karadeniz kadını
Güneşi kıskandırır o tarifsiz gül yüzü
Kahkahayla biterdi dilindeki her sözü
İçindeki neşenin yoktu kalbinde güzü
Onurlu Türk anası Karadeniz kadını
Ay yıldızlı sancağı semalara yâr etti
Dokunmaya kalkana dünyaları dar etti
İnancını görenler kıskançlıktan ar etti
Onurlu Türk anası Karadeniz kadını ..

(Şiir Alıntıdır.) Kaynak dernekpazarı.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 215
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 2290
Kayıt tarihi
: 30.01.07
 
 

Hayat herşeye rağmen o kadar güzel ve sevgi doludur ki. Benim için hayat kimi sevdiğim ve kimi in..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster