Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Temmuz '09

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
520
 

Karadeniz rüzgarı 1

Karadeniz rüzgarı 1
 

“İn dereye dereye de al dereden taşları
İn dereye dereyede al dereden taşları
Geçti bizden sevdalık al cebimden saçları…” diye başlayıp aynı türküyle biten bir gezinin hikayesi bu. O kadar dayanılmazdım yani. Kusura bakmayın kızlar!

04.07.2009

Elimizde valizimiz gözümüz saatte uzun bir zaman bekledikten sonra 21.40’ta otobüsümüz bizi alıyor. Günün yorgunluğu ile hepimiz uyuyakalıyoruz bir an gözlerimi açtığımda İzmit’ten geçtiğimizi fark ediyorum. Gecenin yakamozun pırıltısında gülümseyen denizini doyumca izleyip düşüncelere dalıyorum. Balıkesir, Bursa, Yalova, İzmit ve Abant… Saat 05.30 Abant’ta yürüyoruz. Nilüferler tüm güzelliklerini göle vermişler. 07.30 ‘da kahvaltımızı etmiş Amasra yoluna girmiştik. 12’de Amasra’daydık. Fatih’in “ÇEŞM-İ CİHAN (dünyanın gözü)”dediği eşsiz şehir, gerçekten çok güzelsin! Yağmurun bizi yakalayabildiği tek şehirdi burası, balığımızı burada yedikten sonra saat 15.00 ‘da Safranbolu’ya varıyoruz burası tanıdık bana üçüncü gelişim çünkü. 5’e kadar burada dolaşıp Hıdırlı tepesine çıkıyoruz. Nihayet saat 5’te otelimize ulaşıyoruz.Biraz dinlendikten sonra saat 07.30’da yemeğe iniyoruz. Yemeğimizi yerken Canan ve Yetkin’le tanışıyoruz.Kimseye söylemeyin onlar doktor! Yemekten sonra Halecim sayesinde uzun uzun yürüyoruz. Geldiğimde ayaklarımı hissetmiyorum mu ne?

İkinci gün saat 05.30 bu ne böyle, ne çalıyor? Başladım gülmeye karşımda Ayşecik de gülüyor. Sevimli Kahramanlar’ın melodisi nerden buldun kız bunu?İlahi?Bugs Bunny konuşuyor : ) Altıda kahvaltıya indik. 07.30 ‘da da otobüsteyiz. Bugün Kastamonu, Sinop ve Fatsa var planımızda… İlk durak Kastamonu…

Osmanlı-Rus savaşı sırasında Moni adında bir rum Ruslara cephaneliklerin yerini söylüyor, bu sebeple bu şehirde çok bir katliam oluşuyor. Şehirde bu olaya karşı:”Kastın neydi Moni?” diyor. Bu söz de zamanla Kastamonu olarak değişiyor. Burada Saat Kulesi, Şerife Bacı Anıtı, Tarihi Hükümet Konağı’nı fotoğrafladıktan sonra yolumuza devam ediyoruz. 12.30’da öğle yemeğini Sinop’ta yiyoruz Buranın cevizli mantısı meşhurmuş. Farklı bir tat ama bana göre değil.

Günlerden bir gün Büyük İskender Sinop’a gelir. Diyojen bir fıçının içinde yaşamaktadır. B.İskender fıçının kapağını açar ve Diyojen’e:”Dile benden ne dilersen?”der. Diyojen:”Gölge etme başka ihsan istemez.” der. Bayıldım Diyojen’e ben!

“Dışarıda deli dalgalar
Gelip duvarları yalar
Seni bu sesler oyalar
Aldırma gönül aldırma

Kurşun ata ata biter
Yollar gide gide biter
Mapus yata yata biter
Aldırma gönül aldırma…” neyi hatırlatıyor? Edip Akbayram, Sabahattin Ali ve tabi ki Sinop Cezaevi… Ben bu cezaevini gördükten sonra özgürlüğün ne kadar değerli olduğunu düşündüm ve aklıma şu satırlar döküldü:” Okulda defterime, sirama agaçlara, yazarim adini

Okunmus yapraklara, bembeyaz sayfalara yazarim adini

Yaldizli imgelere, toplara tüfeklere, krallarin tacina

En güzel gecelere, günün ak ekmegine, yazarim adini

Tarlalara ve ufka, kuslarin kanadina,

Gölgede degirmene yazarim.

Uyanmis patikaya, serilip giden yola,

Hinca hinç meydanlara adini ey Özgürlük.


Kapimin esigine, kabima kacagima, içindeki aleve,

Canlarin oyununa, uyanik dudaklara yazarim adini.

Yikilmis evlerime, sönmüs fenerlerime, derdimin duvarina,

Arzu duymaz yokluga, çirçiplak yalnizliga, yazarim adini.

Geri gelen sagliga, geçen her tehlikeye,

Yazarim ben adini, yazarim.

Bir sözün coskusuyla, dönüyorum hayata,

Senin için dogmusum, haykirmaya.

Ey özgürlük!”

Ve sadece o değil elbette; Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Ahmet Bedevi, Refii Cevat, Kerim Korcan, Zekeriya Sertel, Burhan Felek gibi…

Sinop’tan Fatsa’ya gidip otelimize yerleşiyoruz. 21.30 ‘da yemeğe inip gece yarısına kadar eğleniyoruz. Grubumuz çok eğlenceli. Birlikte halaya başlayıp tüm oteli dolaşıyoruz. m Ud eşliğinde şarkılara eşlik edipgecemizi tamamlıyoruz. Yanıma bir beyamca geliyor:”Gecemize neşe kattınız kızım sağolun!” diyor. Gülümsüyorum. Ege insanının sıcaklığı sanırım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 128
Toplam yorum
: 222
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 474
Kayıt tarihi
: 13.08.08
 
 

17 Haziran 1982 Manisa doğumluyum. Türkçe öğretmeniyim. İzmir'de yaşıyorum. Yazmak yaşamak benim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster