Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '10

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
943
 

Karadeniz vapuru: "Seyr-i Türkiye"

Karadeniz vapuru: "Seyr-i Türkiye"
 

denizce.com


Anadolu’nun kurtuluşu için Bandırma vapuruyla Samsun’a çıkışından yedi yıl sonra 1926’da Atatürk, Cumhuriyet’imizi ve uygarlığımızı tanıtacak bir sergi gemiyi Tophane rıhtımından Avrupa limanlarına uğurladı…

Karadeniz: Seyr-i Türkiye projesi dönemin Ticaret Bakanı Ali Cenani Bey, “<ı>Bir ticaret sergisi meydana getirmek kolay bir şey değildir. Bunun yerine bir seyyar sergi teşkilini düşündüm.” demesiyle başlatılmış.

Lütfi Kaptan ve en yetenekli genç denizcilerin süvariliğinde, seksen altı gün süren sefere, sanatçı, gazeteci, milletvekili, öğretmen, müzisyen ve denizcilerden oluşan toplam 285 kişi katılarak, Barcelona, Le Havre, Londra, Amsterdam, Hamburg, Stockholm, Helsinki, Leningrad, Danzig, Gdynia, Kopenhag, Anvers, Marsilya, Cenova, Napoli limanlarındaki halkı, gemide konuk etmiş.(1)

Geminin yolcuları -ve bir anlamda ziyaret edilecek limanlarda ev sahipliği yapacaklar arasında- 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın oğlu Refi Bayar, Anadolu Ajansı'nın kurucularından Şair Kemalettin Kamu, İstiklal Marşı'nın bestecisi Zeki Üngör, ilk Türk kadın gazetecilerden Bedia Arseven, ilk Türk kadın milletvekillerinden Mebrure Gönenç ve Şair Orhan Veli Kanık'ın babası müzisyen Veli Kanık da yer almış.

<ı>Türk mavisi sırlı Kütahya çinileri; binbir nakış ve renkli Osmanlı, Yörük, Selçuklu ve Acem halıları; gül, tarçın ve sakız kokulu Hacı Bekir lokumları; yeşim, yakut, firuze gibi değerli taşlarla süslenmiş, tamamıyla elle yapılmış çeşmibülbül, laledan, gülabdan gibi cam ürünleri sergilenmiş, CB Orkestrası müziğin en güzel örneklerini sunmuş...

4.765 gros tonluk. 120 metre boyu, 14 metre eni olan gemi bu uzun sefer boyunca 2.778 ton kömür ve 971 ton tatlı su tüketmiş. Buna karşılık, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin tanıtımı en ekonomik ve etkili şekilde yapılmış; gidilen yerlerde basının yoğun ilgisiyle karşılanmış.

Araştırmacı Eray Ergeç’in, gazete arşivlerini tararken, 1926 yılında Hollanda’ya gelen bir Türk sergi gemisinin haberini görmesiyle, Garanti Bankası’nın yönetimindeki Osmanlı Bankası Müzesi’nde, "Karadeniz: Seyr-i Türkiye" belgeseli, ve "Ulusu Tasarlamak: 1920’ler ve 1930’larda Avrupa Devletleri" sergisi projesi sanırım bir kaç yıl önce yaşama geçirilmiş.

"Karadeniz: Seyr-i Türkiye" belgeseli için Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Bülent Çaplı’nın da katkılarıyla, iki yıl süren çalışmalar sonunda, Gülay Orhan’ın koordinatörlüğünde, belgeselin senaryosu, Tannur Arat ve Nedim Olgun tarafından kaleme alınmış, "seyir defteri" bölümleri Kaptan Süreyya Gürsu, Celal Esat Arseven ve Orhan Kızıldemir’in anılarından derlenerek hazırlanmış… Emre Irmak’ın özgün müziklerini bestelediği belgeselin yönetmenliğini ise Soner Sevgili yapmış…(1)

Haberi duyunca çok sevindim. İlk olanakta yeniden görmek isterim. Cumhuriyet’imizin özgüveninin yüksekliğine ve o günlerde yönetimde bulunanların ileri görüşlülüğüne güzel bir örnek. Onu canlandıranlara ve anımsatanlara da teşekkür etmek gerek.

(1): Lemi Özgen. Sky Life Dergisi. Şubat, 2007

Lütfen bakınız: Lemi Özgen, http://www.denizce.com/ulus_tanitim.asp

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 193
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 480
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Merhaba! Toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel olgularla ulusal ve evrensel düzlemde ilgilenme..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster