Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
339
 

Karaoğlan'ın veliahdı

Karaoğlan'ın veliahdı
 

Türk siyasi hayatında bir Karaoğlan vardı. İsmet İNÖNÜ’YÜ devirerek CHP’nin başına geçmişti. Askeri müdahale sonucu hapishanede yatmıştı. Şair ruhluydu. Özü sözü birdi; adam gibi adamdı. Dirayetliydi; dış baskılara boyun eğmezdi. Ülkesi adına çok büyük işler yapmıştı. Onun adı Bülent ECEVİT’Tİ.

Tarih: 2 Mayıs 1999. TBMM’de yeni yasama dönemi açılacak ve milletvekilleri yemin edecekler. Fazilet Partisi’nden milletvekili seçilen Merve KAVAKÇI, türban takarak TBMM Genel Kurulu’na gelir, yemin etmek için. Kavakçı’nın TBMM Genel Kurulu’na girmesiyle birlikte kargaşa başlar. O dönem Başbakan olan Ecevit, TBMM kürsüsünden aynen şu sözleri sarf eder: “Burası devlete meydan okunacak yer değildir! Lütfen bu hanıma haddini bildiriniz.” Ardından, DSP’li milletvekillerinin “dışarı” diye tempo tutmalarıyla birlikte Kavakçı, TBMM Genel Kurulu’nu terk eder.

DSP’nin 2004 yılındaki genel kurulunda Ecevit, veliahdı olarak Zeki SEZER’İ göstermiş ve Sezer, DSP Genel Başkanlığı’na seçilmişti. 2007 Türkiye Genel Seçimlerinde DSP, CHP ile birlikte seçimlere girerek on iki milletvekili ile TBMM’de temsil edilme başarısı göstermişti.

1999 yılında yaşanan olayların üzerinden çok fazla zaman geçmedi. Devlete meydan okurcasına, türban takarak TBMM Genel Kurulu’na giren Kavakçı ve o dönem yaşanan olaylar hala zihnimizdeki yerini koruyor. Günümüzde ise türban konusu, farklı şekillerde başımızı ağrıtmaya ve gündemimizi meşgul etmeye devam ediyor.

Birkaç gün öncesine kadar türban konusundaki görüşleriyle çok fazla gündeme gelmeyen DSP, Sezer’in girişimleriyle yeni bir atağa kalkmış gibi gözüküyor. Zeki Sezer, gündemde olan türbanla ilgili olarak Başbakan Erdoğan, MHP lideri Bahçeli ve TBMM Başkanı Köksal TOPTAN ile görüştü ve bu konuda mutabakatın olması gerektiğini dile getirdi.

Başbakanla görüşmesinde Sezer, türban konusunun toplumda gerginliğe yol açtığını belirtti. Bu konunun daha kapsamlı görüşülmesi gerektiğini dile getiren Sezer, ayrıca konunun TBMM gündemine getirilmesinin ileri ki tarihlere ertelenmesi gerektiğini söyledi. Bu görüşmenin hemen ardından MHP lideri Bahçeli ile görüşen Sezer, aynı kaygılarını Bahçeli’ye de iletti.

Bu iki görüşmenin ardından Sezer, TBMM Başkanı Köksal TOPTAN’I ziyaret etti. Sezer ile Toptan arasındaki görüşme, diğer iki görüşmeye nazaran çok daha ılımlı geçti ve Toptan, Sezer’in kaygılarını anladığını ve bu girişimin yerinde bir girişim olduğunu dile getirdi.

Geçmişi ve bugünü değerlendirdiğimizde şu sonuçlara varabiliriz:

- Geçmişte, hem kişiliği, hem de ilkeleriyle var olan bir Karaoğlan vardı. Karaoğlan’ın türban konusundaki duruşu, 1999 yılında yaşanan olayda görülmüştü.

- Ayrıca Karaoğlan’ın ülkesine geçmişte neler kazandırdığı ve ne tür politikalar izlediği de gözler önündeydi.

- Karaoğlan’ın ardından DSP’nin başına geçen Sezer’in ise bugüne kadar yaptığı en önemli hamle, seçimlere CHP ile birlikte girmesiydi.

- Seçim sonucunda on iki milletvekili ile TBMM’de temsil edilen DSP, sürekli arka planda kalıyor izlenimi veriyordu.

- Fakat Sezer’in son çıkışı, hem DSP için, hem de Türkiye için olumlu bir hamle olarak görülebilir.

- Bu hamle sayesinde DSP, yeniden gündeme gelerek türban konusunda ne kadar yapıcı bir muhalefet yaptığını göstermiştir diyebiliriz.

- Ayrıca bu çıkışla birlikte DSP, “sol” ideolojiye sahip insanlar için yeni bir umut kaynağı olabilir.

- Ve en önemlisi, Zeki Sezer, DSP’ye ve veliahdı olduğu Ecevit’e de ne kadar layık bir siyasetçi olabileceği konusunda emin adımlarla ilerlemeye başlamıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 49
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 1039
Kayıt tarihi
: 10.12.07
 
 

Karadeniz Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Kitap okumayı, yazı yazmay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster