Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Nisan '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1175
 

Karar Verme ve Karşı Saldırı

Karar Verme ve Karşı Saldırı
 

Bir çok işimizde yeterince bilgi sahibi olmasakta karar vermek zorunda kalırız. Kafamızın içinde iyi-kötü olasılıkları düşünür bir tercih yaparız. Şimdi bu tip durumlarda verilecek kararların mantıklı ve doğru olması için kullanılan bir teknikten bahsedeceğim. Aslında teknik “mantıksız düşünmeyi öneren” bir yöntem. Gerçi böyle söyleyince biraz korkutucu olmasına rağmen işe yaradığıda bir gerçek.

Nalan, Galip’in sözünü kesti "Bunun gerçekçi bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum. Bütçemiz olsa bile 30 adamı alacak vaktimiz yok ki."

Galip savunmaya geçti. "Ben zaten böyle bir şey önermiyorum. Benim söylediğim eğer bu tamamlanma tarihlerine uyacaksak 30 kişiye daha ihtiyacımız olacağıdır. "

Burada Galip defansa geçme oyununu oynayarak hem durumu orijinal noktasına çekti, hemde Nalan’ın çarpıtarak başlatmaya çalıştığı çatışmayı engelledi. İşte teknik bu. Bu teknik ile karşınızdakinin pozisyonunu onu yanlış çıkaracak bir hale getirebilirsiniz. Bunu yaparken ortaya konması gereken istenmeyen sonuçlardır. Birisinin yaptığını yanlış olduğunu söylemektense yapıldığında ortaya çıkabilecek olası olumsuz durumları söylemek onunda sizin doğrultunuzda düşünmesini sağlayabilecektir.

Aslında bu tipte davranışları hepimiz zaman zaman yapmaktayız ama bir teknik olarak yada kasıtlı olarak değil tabiki. Bilinmesi gereken insanlar ne zaman bu yola başvururlar ve siz buna hazırlıklı mısınız?

Hayal kırıklığı

Bir tartışma esnasında bir çok sebepten hayal kırıklığı oluşabilir karşı taraf bu yöntemi tercih edebilir.

Eğer birisi sizin işinizi tanımlıyor yada yerinizde gözü varsa

Birisi sizin iş tanımınızı yapıyor ise bu noktada altını çizeceği, vurgulayacağı, özellikle söylemesi yada söylememesi gereken şeylerde davranacağı seçicilik çok önemlidir. Belki karşı tarafın hiç sevmeyeceği yada hoşlanmayacağı bir kelime ile sizi zor duruma düşürebilir. Kendi iş tanımınızı kendiniz yapmaya çalışın.

Kesinlikle söylemedim

Eğer bir konuya açıklık getirmek yada daha önce söylediğiniz bir şeyi inkar etmek istiyorsanız size karşı bu tekniğin kullanıldığı zamandan iyisi yoktur. Eğer söylediğiniz bir şey yüzünden köşeye sıkıştırılmaya çalışıyorsanız, karşı tarafın argumanının dayanak noktasını başka yöne çevirmelisiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Beni yine bilgilendirdiniz. Çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün 
 13.04.2007 10:11
Cevap :
Aslında bilinen şeyleri yazıyorum diye düşünüyorum. Bir yerlerde okuduğum yada yaşadığım şeyleri ilgi çeker düşüncesi ile birazda kendi yaşantımla harmanlayıp sunmaya çalışıyorum. Faydalı oluyorsa ne mutlu, sağlıcakla kalınız.  13.04.2007 15:24
 

Yazdıklarınızdan kendi algı seçiliğimle buna takıldım. Görev tanımınızı kafanızda yapmanız ya da işlerin gidişi sırasında benimsemeniz yani, işyerindeki kimliğinizin farkından olmak çok verimli bir durum. Yapamacaklarınızın, yetkinizin sınırlarını bilmek ynai netlik. Doğrusu beni yaşadığım sıkıntı, bu sınırların tutarsız bir şekilde daraltılıp genişletimesi. Önce dumur oluyor insan.Korumacı birtavırla, inisiyatifsizliğe itiyor kendini. Bu da geri dönüp baktığınızda motivasyon ve yaratıcılığı baltalıyor. Böyle bir durumda öneriniz ne olur?.. İş yaşamıyla ilgili kilit önerilerinizi keyifle okuyorum da. Saygılarımla.

Zülal Ayçam 
 13.04.2007 8:50
Cevap :
Ben bu durumu bir tabağın ortasında bir yumurtayı dengede tutmak olarak görüyorum. Siz tam iş tanımınızı yaptığınızda yumurta tam ortada ve denge. Fakat en ufak bihareket onu kenara doğru itiyor ve hatta sert bir şey olursa yumurta düşüp kırılabiliyor. Benim önerim daraltıp genişletmelerde başka taraftan bu yükleme yada daraltmanın etkilerini göstermek, söylemek. eğer bana bu ekstra işi verirseniz diğer şu işi geciktireceğim yada daha kalitesiz olacak gibi. Daraltma olursa, yetki ve sorumluluğunuzla yaptığınız başarılı işleri gerçekten engellemey iisteyip istemediklerini sorabilirsiniz. Bizim iş sonuçlarımız doğrudan bizim etki alanımızı daraltan yada değiştirenleri mutlaka etkiliyordu ve onlara ne ekerlerse onu biçecekleri bir şekildesöylemek gerekiyor herhalde.  13.04.2007 15:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5351
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster