Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
551
 

Karar vermek zor iştir

Karar vermek zor iştir
 

Sonrasında " Niye bunu yaptım ki" diyerek pişmanlık duyma ihtimalimiz vardır.

Aslında verdiğimiz kararlardan dolayı kendimize sıkıntı vermenin gereği de yoktur.

Yaşandıysa ve de bitmişse eğer, onun üzerinde daha fazla düşünmenin anlamı yoktur. Biteni, beynimizde bitirmediğimiz sürece, her an eziyet yaşar hale gelebiliriz.

Ama unutmayalım, her karar sonucunda yaşadıklarımız, bizlere yepyeni tecrübeler kazandırır. Sonu ne olursa olsun, en azından kötü de olsa bir tecrübe kazandırır. Bundan çıkaracağımız dersler bir şeyler katacağından, kötü verilmiş karar bile, hiç verilmeyen karardan daha iyidir.

Karar verirken diğer insanların önerilerini dinlemek bizlere farklı bakış açıları kazandırabilir. Önerileri dinlemekte yarar vardır. Ama kararı kendimizin vermesi gerekir. Hayat bizim hayatımızdır, başkalarının değildir.

Gideceğimiz yolu bilmiyorsak, yolumuz uzar. Yani en kestirme yol, en iyi bildiğimiz yoldur. Üstelik yanlış yola girdiğimizde kaza yapma riskimizde olabilir.

Önemli bir karar verirken, şunları sormakta fayda vardır;

-Bu karar sizi 10 yıl sonra nereye götürmüş olacak?

-Bu karardan sonra nelerle karşılaşabilirsiniz?

-Bu karar size neyi öğretecek?

-Bu karar hayatınıza neler kazandırıp, hayatınızdan neleri götürecek?

-Hayal gücünüzü, içgüdünüzü kullandığınızda, kendinizi bu kararla ilerde nerede görüyorsunuz?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplar doğrultusunda, dikkatli düşünüp detayları ile planlarsanız, “kararınız sizi istediğiniz yere, kestirme yoldan ulaştıracaktır”, desem de pek inanmayın.

Tüm bunlara rağmen karar vermek zor iştir.

İnsan bir araba almak için bile çok düşünüyor. Karar veremiyor.

Peki evlenmek için karar vermek kolay olabilir mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Karar verirken ,yaşantımız,kişiliğimiz ve benim doğrularımdır diyerek başlarız ama bu evlilik kararı olunca çok daha derin düşünüyor insan, evin çatısı sen ben oluyor yani ( derin konulu bir yazı yazmışsınız arkadaşlarla bizde karar almak hakkında konuşmıştuk bugün bu yazıyı görünce sanki aynı ortamdaymışız gibi devam ediyorum sandım :) :)

ıssız ada 
 01.12.2007 20:42
Cevap :
isabet olmuş o zaman hoşça kalın  02.12.2007 21:56
 

Haklısınız karar vermenin önemini anlatmışsınız bir taraftan da zorluğuna vurgu yapmışsınız yazınızda.karar vermek vericeğiniz karara göre zorluğu değişebilen bir olaydır.Risk faktörü herzaman vardır.Kaybetmeyi göze almadıkça oğru karar vermeyi de öğrenemeyiz.Nietzsche den bir alıntı yapayım.onun dediği gibi eğer birşeyleri riske etmezsek hayatımızı risk ederiz.kararlarıda bu çerçevede değerlendirmek uygun olur heralde.

oqqo 
 01.12.2007 2:51
Cevap :
katkınız için güzel olmuş, ayrı bir blog yazısı gibi olmuş neredeyse teşekkürler  01.12.2007 9:36
 

kararsızlık en kötüsüdür. karar verme süreçleri yaşamla öğrenme ile kazanılan alışkanlıklar sonucu oluşuyor sanırım. Orta yaşlara gelince bu süreç oyuruyor ama gençken hele de öğretilmemişse insan çok ıstırap çekebiliyor. selam ve sevgiler

Ezgi Umut 
 30.11.2007 23:39
Cevap :
evet bizi kararsızlık ve erteleme kötü yapıyor  01.12.2007 9:36
 

merhaba sevgili doktor. Evlenecekseniz eğer, kalbiniz güm güm atıyorsa ve onu hissettiğinizde içiniz kendinizin bile tanıyamayacağı girdaba giriyorsa ve en önemlisi onu özleyebiliyorsanız hiç düşünmeden evlenin... Hesaplar kitaplar yaparak değil 10 yıl, 1 yıl sonra ne olacağınızı bilemezsiniz. Çünkü evlenmek bir dert, sevmediğiniz sevilmediğiniz bir insanla akşam yemeği yemek bile başka bir dert, alışkanlık yaptıktan sonra ayrılmak başka bir dert oluyor. Evlenecekseniz bile umarım sevgiyi bulur ve sevgiyle bir ömür geçirirsiniz birlikte...:)

yprkck 
 30.11.2007 23:30
Cevap :
oradaevlilik bir örnek idi. Ama evlilikte asıl sorun o dediğiniz iyi şeylerin bir gün bitmesidir. Sevginin bitmesi, her şeyin olağan hale gelmesi insanlara kötü koyuyor  01.12.2007 9:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 711
Toplam yorum
: 1698
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2662
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster