Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1136
 

Kararlı mısın, inatçı mı?

Kararlı mısın, inatçı mı?
 

Başarısızlıkla neticelenen ilk deneyimin ardından “nerede hata yapıyorum?” diyebiliyorsak, bu kararlılığımızın bir göstergesidir. Farklı bir yol bulup başarmayı denemeye devam edeceğiz demektir.

Başarısızlık sürdüğü sürece aynı soruyu gündemimizde yaşatmayı başarabiliyorsak eğer, olumsuzlukların maliyetinden yılmayan, sabırlı ve azimli bir kişilik yapımız da var demektir. Zira halen başarısızlığın kendimizden türediğine inanarak deneyimlemeyi sürdürmekteyizdir.

Ancak, başarısızlıklar karşısında sürdürdüğümüz yol, yöntem arayışının tükendiği bir an gelir. Öyle ki, yapacak bir şeyin kalmadığı gerçeği kaçılamaz halde karşımızda beklemektedir artık. Nerede hata yapıyorum, sorusuna verebildiğimiz herhangi bir makul yanıt da kalmamıştır.

İşte tam bu noktada, kişiliğimizin bir diğer boyutu sinsice sahne almak üzeredir.

Başarısızlığımızı dış etkenlere bağlamaya yöneliyorsak. Bir başka deyişle, başlangıçtaki mülayim içsel sorgulamamız “bunu neden yapıyorlar?” söylemleriyle dışımızda hayali suçlular yaratma çabasına dönüşüyorsa.

Dahası, istenen neticenin elde edilemeyiş tortularında gitgide birikmiş katran kıvamındaki stres, yerini karşı konulmaz ihtirasımızın önlenemeyen öfke nöbetlerine terk ediyorsa.

Yenilmişliğin acısıyla boğazımızda köpüren sessiz çığlıkların ardında kendi kendimize söylenirken, ağzımızdan “asla” ya da “illa” sözcükleri peşi sıra dökülmeye başlıyorsa.

İşte, bilgeliğin imbiğinden süzerek benliğimde demlediğim herkese elzem birkaç hoş kelam…

Elde etme tutkusuyla yaşarken netice aldığımız hallerdeki geçici avunma durumu: Başarı
Başarısızlıkla sonuçlanmış elde edemeyişler karşısındaki nafile savunma dürtüsü: İnat
İnatla sürdürülen başarısızlıkların hezimeti sonrasındaki onursuz direnme duygusu: Gurur
Onurlu uğraşlar sonunda elde ettikleriyle yetinmeyi başaranın yaşam boyu dingisi: Mutluluk

Kararlı; hatayı bulana kadar yola devam eden, inatçı; hatasını anlasa da yoldan dönemeyendir.

Kararlılık sabırla geliştirilebilir bir hal iken, inatçılık sebatla yatıştırılabilir bir huydur.

Hepimize sabır, sebat dolu mutlu günler diliyorum.

Sevgiyle,

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

''keşke'' ile başlayan cümlelerimiz ''-seydim, -saydım'' ile noktalanıyorsa... Önümüzdeki yığına takılıp daha çok kereler tökezleyeceğiz anlamına da gelir ki; sanırım o yığının içinden ''iyi ki'' ile başlayan cümleleri nasıl kurabileceğimizin anahtarını bulup çıkarmaya çalışmakta fayda var! Hepimizin ''iyi ki'' lerinin çoğalması dileğiyle.

Leyla ÖNDER 
 13.07.2008 17:23
Cevap :
ziyaretinizle ve üretken katılımınızla beni mutlu ettiniz. kendimce anahtarı, yazımdaki "mutluluk" tanımımın içine koymaya çalıştım. hayatı, dileğinizdeki "iyi ki" lerin çoğaltılmaya çabalandığı bir olgunlaşma süreci olarak tanımlayabilmeliyiz. buna inanmak zor değilken biliyoruz ki; naturalar bir değil, erekler ortak değil, renkler tek değil. Lakin hayatı bütün renkleriyle yaşamak güzel... sevgiyle,  13.07.2008 18:16
 

Öyleyse ilk yorumu da ben yapayım dedim Can Bey... Elim uğurlu gelir umarım:)) Ne güzel bir yazı bu böyle... Tebriklerimle...

Olcay Gülgün Karaoğlu 
 12.07.2008 17:15
Cevap :
teşekkürler ederim, Gülgün hanım. beğenmenize sevindim. hayatla barışık bir kaleminiz varken, elinizin uğurundan da eminim. çok hızlısınız...:) sevgiyle,  12.07.2008 17:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 61
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 1244
Kayıt tarihi
: 25.05.08
 
 

İstanbul'da doğdu. Teknik Lise Elektronik Bölümünde okurken rakamlara olan ilgisini de keşfetti. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster