Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Temmuz '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
666
 

Kararsızım

Kararsızım
 

referandum kararsızlığı


Millet zokayı yuttu galiba, Başbakan ağlayarak MHP ve CHP tabanlarına ilk gözünü kırptı. Eee.. tabi anayasa paketi içine bırakın taraftarlığı hayır diyeceklerin bile içten içe evet dediği bazı maddeleri araya sokuşturursan olacağı bu Duygu sömürüsünü en iyi kim yapar? En iyi kim ağlar? Aklıma hemen geliveren üç isim Fettullah Gülen, Tayyip Erdoğan , Bülent Arınç.

Haber kanallarının çoğu zaten emre amade, yayın organları satın alınmış, sansür diz boyu velhasıl dört bir yandan saldırıyorlar. Göz ardı edilen en büyük kalkışma bu bana göre bakalım bunların altından önümüzdeki süreçte nasıl kalkacaklar.. Burası öyle bir Türkiye ki referandumun 12 eylüle denk getirilmesi bile hesaplanmış. Demek ilerde daha çok 12 eylüller göreceğiz.

Bunlar bu duygu sömürüleri ile milletin o saf yüreklerine kilimi serdi, tezgahı açtı bile. Mazlum edebiyatına karşı aşırı duyarlı olan bu insanlarımız hiç mantık, analiz, sentez yapmadan, irdelemeden neyin nereye varacağını hesaplamadan gider bir güzel oyunu kullanır. Bu kadar basit. Fazla ahkam kesmeye de gerek yok. kariyerini kanıtlamış, aydın insanların bile kafasının karışık olduğunu ve kararsız olduklarını görünce sade vatandaşa diyecek bir şey kalmamakta. Bodoslama tartışmaya girilen, referandumun içeriğinde evet ve hayırı gerektiren maddeleri bilmekle beraber referandum uygulamasında ve sunumunda yanlışlık olduğu hep görmezden gelindi ve sözü sayılır insanlar bile yazılı ve görsel medyada kutuplaşıp tartışmalara başladılar.

Esasında evet demekte hayır demekte bu aksak referandumu bu haliyle kabul etmekten başka bir şey değil. Kimsenin kanunda yeri olan doğal referanduma zaten itirazı yok. İtiraz dayatma politikasına yapılmalıydı. O zaman da deniyor ki yapan hükümet hayır de olsun bitsin!.. Öyle de değil işte iki ucu ..oklu değnek.. Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık. 12 eylülde belki anarşi bıçak gibi kesildi fakat bir o kadar da acılar bıraktı bizlerde, kimler hayatını gencecik yaşta kaybetmedi ki fakat bunu referanduma kanalize ederek diğer bütün maddeleri geçirmeye kalkma tuzağını hala anlamayanlar var. şimdi deniyor ki cunta yargılansın. Tamam yargılansın da işin aslı yargılanamıyorlar da ne olacak şimdi. Balon patladı mı!..Gel de millete anlat bakalım.

Bana göre Başbakan’ın ağlama zamanlaması yanlıştı.. haa her gitiği yerde ağlarsa ona bir şey diyemem fakat bence eylül başlarında ağlamalıydı, referanduma yakın ki ben etkileneyim, ben kuş beyinlinin balık hafızalının TC kimliği taşıyan vatandaşın biriyim hemen unuturum. BDP referandumu boykot edecek ve sandığa gitmeyecekmiş. Ben de gitmeyi düşünmüyorum. Sırf AKPye kızıyorum diye onayladığım maddelere hayır diyemem fakat onayladığım maddeler var diye onaylamadığım maddelere de evet demek mecburiyetinde değilim yani ben bu zokayı, balık akıllı da olsam yemem, yemi iyi takamamışlar, iğnenin ucu görünüyor.

Kararsızım dostlar kararsız hem de çok kararsız. Beni ikna edebilecek bir kişinin dahi karşıma çıkabileceğini düşünmüyorum. Zira yanımdan karasız olarak ayrılmak zorunda kalır. Ben de referandumu boykot ediyorum fakat benim BDP gibi hesaplarım yok. Benim derdim bu millet bu zokayı evetçileriyle hayırcılarıyla nasıl yuttu ben ona takıldım sadece.

ÖNEMLİ NOT: Karşılaştırmalı TC Anayasa paketini aşağıda belirtilen linkten eksiksiz okuyabilirsiniz. KIRMIZI yazılar 1982 anayasasından çıkarılması teklif edilen, MAVİ yazılar eklenmesi referandumla halka sorulacak olan maddelerdir. http://htorlak.blogcu.com/karsilastirmali-anayasa-paketi/8543693

http://htorlak.blogcu.com/karsilastirmali-anayasa-paketi-devami-1/8543860

http://htorlak.blogcu.com/karsilastirmali-anayasa-paketi-devami-2/8543877

http://htorlak.blogcu.com/karsilastirmali-anayasa-paketi-devam-3/8543903

http://htorlak.blogcu.com/karsilastirmali-anayasa-paketi-devami-4/8543912

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet mi Hayır mı? Buyrunuz... blog.milliyet.com.tr/Referandum___Evet_mi__hayir_mi_/Blog/?BlogNo=253461

Dr İbrahim H KAYRAL 
 25.07.2010 18:01
 

Ak Parti karşısındaki önderler de ağlayanlar kadar samimi olabilselerdi. En azından laf cambazlığıyla insanların kafasını karıştırmazlardı. CHP, MHP ve BDP'nin anayasa paketinin istedikleri her maddesini teker teker yasalaştırma imkanları vardı. Yapacakları tek şey geçmesini istedikleri maddeler görüşülürken "evet" demeleriydi. Bunu yapmadılar. Şimdi de kalkmış karşı tarafı samimiyetsizlikle suçluyorlar. 82 anayasasının 175 tane maddesi var. Halk onu, teker teker mi oyladı? Bu direniş bir gerçekliği değil ideolojik tarafgirliği yansıtıyor. Yani maksat doğruya ulaşmak değil, fikirsel galibiyet kazanmak. Selamlar

Hüseyin Atacan 
 23.07.2010 17:40
 

Boykot edeceğinize evet oyu verin. En azından bir şey yapmış olursunuz. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 23.07.2010 17:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 181
Toplam yorum
: 180
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1053
Kayıt tarihi
: 07.03.08
 
 

1957 Eskişehir doğumlu, Esk.A.Ü İşletme, İşbankası emeklisi, İstanbul Büyükçekmece de yaşayan, ST..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster