Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
940
 

Kararsızların kararı

Kararsızların kararı
 

Kararsızları Küçümsemeyin!


Seçim anketlerinde kararsızların oranı %18-25 arasında görünüyor. Hiç de azımsanmayacak bir oran. Önceki yılların seçim sonuçlarına bakıldığında, oy kullanmayan ya da geçersiz oy kullanan seçmen sayısı da %15-30 oranıyla kararsızlarla yarışıyor. Neredeyse dört kişilik her ailede bir kararsız seçmen ya da geçersiz oy mevcut. Merak edip kararsızların yaş aralığını öğreneyim dedim, çoğunluğu 18-28 yaş grubunda. Eğitimden yüzünü yeni kaldırmış gençler, kararını verememiş anlayacağınız. Peki kararsızlıklarının kaynağı ne bu gençlerin?  

Bir kısmı apolitik, diğer bir kısmı kullanacağı oyun seçimleri etkilemeyeceği kanaatinde. Bazısı varolan partilerin kendi ihtiyaçlarına cevap vermediği düşüncesinde hemfikir, kalanı da zaten inanmıyor demokrasiye. 

Bu çocukların böyle düşünmesi bizim suçumuz, sadece bizim. Onların eğitime odaklanmasını isteyip, sosyalleşmesini ya da politikleşmesini engelleyen biz anne babalar değil miyiz? Ya da aile içindeki kararlarda bile çocukların tercihini hiçe sayıp kendilerini değersiz hissettiren? Aile içinde dahi göremedikleri demokrasiye inanmamaları ise kaçınılmaz son.  

Peki oy kullanan kesim kendinden ne kadar emin? Verdiği oydan %100 memmunluk duyan seçmen, neredeyse yok gibi. Oy vediği parti, bireyi ancak %10-30 oranında temsil edebiliyor ki bunlar en iyimser oranlar.  

Çoğu insan kötünün iyisi mantığıyla kendini az buçuk temsil eden, kafasındaki kemikleşmiş partiye oy veriyor. Oy verirken partilerin geçmişteki icraatları ya da gelecekteki planlarıyla ilgilenen yok. Çünkü inanacımızı kaybetmişiz biz de çocuklarımız gibi. Artık oy kullanmanın tek amacı karşıt partinin oy oranını misillemek.  

Bizler misilleyedururken, ülkenin kaderini belirleyenlerse kararsızlar oluyor. Kendilerini önemsemeyen kararsızların, bu konuda belirleyici işlev görmesi mi garip olan, yoksa evimizde hâla ikna edemediğimiz bir kararsızın olması mı? 

Ben işimi sıkı tutup, evdeki tek kararsızı iknaya koyuldum, hiç de zor olmadı kararsızlığını karara dönüştürmek: Biraz duygusal baskı, biraz rüşvet oldu bu iş. Bir oy daha kazandırdım. 

Size tavsiyem, evinizdeki kararsızı ikna edin, kahvehane köşelerinde siyaset yerine…  

Selam ve Sevgilerimle. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aysel hanım kararsızlar konusundaki tespitiniz çok doğru ve bir ülkenin geleceğini değiştirecek düzeyde. Bunun yanıda bir sandığa gitmeyen %15 civarında seçmen kitlemiz var. Şuan da yürütülen Kampanya sokaklardaki kararsızların üzerinde şöyle bir etki bırakmış. Kararsızlar la kafalarında soru işareti olanlarda hep aynı yorum ve kolaya kaçmış çözüm var. Anketlere göre nasıl olsa kazanacaklar, oyları istedikleri gibi çıkarıyorlar, bir benim oyumlamı değişecek, bana dokunmayan yılan bin yaşasın. İktidarda Türk halkını iyi analiz etmiş ve bunu kullanıyor. Seçimlerin 12 haziranda olması oy kullanacak 18-24 yaş arasındaki ünivertilerde okuyan gençlerin olması ve bunarın oy kullanmaya sandıklarına gitmememisi ülkemizin geleceği açıcından çok riskli olarak görüyorum. Sevgi ve Saygılarımla. Ali CANTAŞ 25.05.2011

Ali CANTAS 
 25.05.2011 11:14
Cevap :
Merhaba Ali Bey... Gecikmeli de olsa MB ailesine hoşgeldiniz diyelim öncelikle. Demokrasisi yıpranmış her ülkede, seçimlere katılım göstermeyenlerin oranı yüksektir. Bizim ülkemizde de bu yıpranmışlık, bu güvensizlik had safhada. Ama bunda hepimizin payı var. Birey olarak sorumlu olduğumuz yakın çevremizden işe başlamak en iyisi, biz üstümüze düşeni yaptıkça gerisi geliyor inanın. Selamlar, Saygılar.  25.05.2011 20:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 54
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 4038
Kayıt tarihi
: 06.10.10
 
 

1974 Tunceli doğumluyum. 1996 Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Folklorik müzik ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster